roch

5 نشانه و علائم خرابی رم کامپیوتر

رم کامپیوتر یک جزء ضروری در کامپیوتر است .این یک حافظه موقت است که اطلاعات اولیه مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا نرم افزار را ذخیره می کند . در صورتی که رم خراب باشد نمی‌توانید کامپیوتر خود را اجرا کنید.
در این مقاله از روشاک ،به برخی از رایج ترین علائم خرابی رم کامپیوتر پرداخته ایم .

علائم خرابی رم کامپیوتر چیست؟

علائم خرابی رم کامپیوتر
علائم خرابی رم کامپیوتر

1. کاهش عملکرد سیستم

کاهش عملکرد سیستم یکی از رایج ترین علائم خرابی رم کامپیوتر است . اگر متوجه شده اید که رایانه شما پس از روشن شدن با گذشت زمان کندتر از گذشته عمل می کند ، ممکن است رم خراب شده باشد. اما عوامل دیگری مانند عملکرد نادرست نرم‌افزارها ، اجرای چندین نرم افزار سنگین که به رم بیشتری نیاز دارد و غیره نیز وجود دارند که بر عملکرد سیستم تاثیر می گذارند.
بنابراین چگونه می توان تشخیص داد که رم سیستم سالم است یا خیر؟ اگر اکثر برنامه ها یا نرم افزارهای نصب شده بر روی رایانه شما اجرا نشده یا زمان بیشتری برای بارگیری آن ها طول می کشد ، به احتمال زیاد مشکل از خرابی رم است . علاوه بر این ، ممکن است مسائل دیگری را نیز در هنگام کار با کامپیوتر خود تجربه کنید.

2. ریستارت شدن دستگاه به صورت تصادفی یا مکرر

در صورتی که رایانه به طور تصادفی و بدون هیچ گونه پیام هشدار دهنده ریستارت می شود ممکن است به دلیل خرابی رم باشد . با این حال ، هنگامی که هارد دیسک نیز آسیب دیده است کامپیوتر بصورت تصادفی راه‌اندازی و ریستارت می شود. اما اگر مطمئن هستید که هارد دیسک سالم است اما رایانه به طور مکرر به خصوص پس از راه اندازی اولیه ریستارت می شود ، این نشانه خرابی رم است.

3. خطاهای مکرر BSOD

خطای BSOD به دلیل خرابی نرم افزار یا سخت افزار رخ می دهد بنابراین همیشه نشان دهنده خرابی رم نیست . به عنوان مثال هنگامی که هر بار که یک نرم افزار خاص را راه اندازی می کنید با خطای BSOD مواجه می شوید به احتمال زیاد نرم افزار باعث ایجاد خطا می شود نه سخت افزار.
اما اگر متوجه شدید که سیستم شما بیش از حد خراب می شود به ویژه هنگامی که می خواهید برنامه یا نرم افزار جدیدی را نصب کنید ممکن است به علت خرابی رم باشد.

4. مقدار رم به اشتباه نمایش داده می‌شود.

یکی دیگر از علائم خرابی رم این است که سیستم مقدار رم را کمتر از آنچه در واقع وجود دارد نمایش می دهد.
شما به راحتی می توانید میزان رم نصب شده بر روی سیستم خود را بررسی کنید . اما ممکن است این فرایند در نسخه های مختلف ویندوز متفاوت باشد . در صورت خرابی رم کامپیوتر سیستم حافظه کمتری نسبت به آنچه که واقعا وجود دارد را نمایش می دهد.

5. عدم بارگیری کارت گرافیک

ممکن است هنگام روشن کردن رایانه صدای بوق را شنیده باشید که این صدا در هنگام راه‌اندازی رایانه نشان می دهد که کارت گرافیک را با موفقیت تشخیص داده است . در صورتی که رایانه شما نتواند کارت گرافیک را بارگیری کند صدای بوق را نمی شنوید و ممکن است یک پیام هشدار دهنده دریافت کنید که این مسئله به علت خرابی رم کامپیوتر یا کارت گرافیک اتفاق می افتد.

چگونه می توان بررسی کرد که آیا رم خراب است یا خیر؟

اگر مشکلات بالا را تجربه کرده اید ممکن است رم سیستم شما خراب شده باشد اما بدون تشخیص درست نمی توان چیزی گفت. موارد زیر به شما در تشخیص مشکل کمک می کند:

1. رم را تمیز کرده و دوباره وارد کنید.

رم کثیف یا خراب باعث ایجاد خطاهای زیادی در رایانه می شود . بنابراین اگر سیستم شما نشانه های خرابی رم را نشان می‌دهد، اولین گامی که باید بردارید این است که آن را از شکاف خود خارج کرده و ببینید که آیا کثیف است یا خیر؟ اگر کثیف است آن را با استفاده از الکل تمیز کنید و سپس آن را دوباره در جای خود قرار دهید و بررسی کنید که آیا مشکلات ایجاد شده برطرف شده اند یا خیر.

2. ابزار Windows Memory Diagnistic را اجرا کنید.

ویندوز ۱۰ مجهز به یک ابزار تشخیص حافظه داخلی است که این ابزار سیستم را برای خطاها بررسی می کند . برای راه اندازی این ابزار به
Control Panel–>system and Security–>Administrator Tool–>ویندوز Memory Diagnostic بروید و برای اجرا روی آن دوبار کلیک کنید.
یک پیام فوری بر روی صفحه خود دریافت خواهید کرد ” اکنون راه اندازی مجدد شده و مشکلات بررسی می‌شوند” این روند مدتی طول می‌کشد پس از اتمام سیستم شما به طور خودکار ریستارت می شود . نتیجه تشخیص حافظه پس از تکمیل اسکن در Windows Viewer در دسترس خواهد بود.

بررسی رم در Event Viewer
بررسی رم در Event Viewer

برای مشاهده گزارش بررسی رم در Event Viewer مراحل زیر را دنبال کنید :

– در قسمت جستجوی ویندوز عبارت Event Viewer را تایپ کرده بر روی برنامه کلیک کنید تا اجرا شود .
– در سمت چپ و بخش Windows Logs بر روی گزینه system کلیک کنید و صبر کنید تا همه گزارشات ویندوز بارگیری شود.
– بر روی گزینه Find در سمت راست کلیک کنید تا پنجره باز شو ظاهر شود . در آن پنجره عبارت MemoryDiagnostic را تایپ کرده و روی Find Next کنید ، تشخیص حافظه نشان داده می ‌شود.
منبع : روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *