roch

7 نکته برای نگهداری از پرینتر لیزری که باید بدانید

پرینترهای لیزری یکی از دستگاه های اصلی در دفاتر کار هستند که ممکن است برای چاپ هزاران صفحه در سال یا حتی در ماه مورد استفاده قرار گیرند . بنابراین نگهداری از پرینتر لیزری به صورت اصولی و صحیح یکی از مهمترین نکات برای داشتن این دستگاه ها در طول سال ها و مدت زمان طولانی می باشد .
اگر چه روش های ساده تعمیر و نگهداری این دستگاه به صورت عمومی است اما بهتر است همیشه دفترچه راهنمای را برای جزئیات خاص مربوط به تمیز کردن و دستورالعمل های درست تعویض قطعات را مطالعه کنید.
کاربران خانگی و اداری به دلیل هزینه چاپ نسبتاً پایین توسط این دستگاه ها و سرعت بالای چاپ چاپگرهای لیزری را انتخاب می کنند اما از آنجا که چاپگرهای لیزری به طور معمول هزینه های تعمیر و نگه داری بیشتری نسبت به نمونه جوهر افشان دارد لازم است از آنها به خوبی نگهداری کنید.
در صورتی که چاپ های پرینتر لیزری شما ضعیف شده است به احتمال زیاد به تعمیر نیاز دارد. درست همانند یک ماشین ، چاپگر لیزری نیز به تعمیر و نگهداری مداوم نیاز دارد تا بتواند بدون مشکل کار کند.

 نگهداری از پرینتر لیزری
نگهداری از پرینتر لیزری

نحوه نگهداری از چاپگر لیزری

1. دفترچه راهنمای چاپگر لیزری را در مکانی امن نگهداری کنید.

کتابچه راهنمایی که برای مالک دستگاه می باشد حاوی دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه تمیز کردن و نگهداری از پرینتر لیزری است . به عنوان مثال ، دفترچه‌ راهنما اطلاعاتی در مورد نحوه صحیح باز کردن چاپگر لیزری دارد .
در حالی که برخی از چاپگرها با لولا باز می شوند ، برخی دیگر دارای قفل هستند و همچنین در برخی ممکن است نیاز به استفاده از پیچ گوشتی باشد.
در صورتی که برای بازکردن دستگاه نیاز به پیچ گوشتی دارد باید ابتدا مطمئن شوید که استفاده از پیچ گوشتی برای دسترسی به فضای داخلی گارانتی دستگاه را لغو نمی کند.
دفترچه راهنمای کاربر همچنین راهنمایی‌های مفیدی در مورد نحوه عیب یابی مشکلات رایج چاپگر لیزری ارائه می ‌دهد . در صورتی که دفترچه خود را گم کرده‌اید می ‌توانید از وبسایت سازنده نیز استفاده کنید.

2. استفاده از نوع صحیح کاغذ

یکی از نکات نگهداری از پرینتر لیزری استفاده از نوع کاغذ توصیه شده برای دستگاه می باشد که این کار نه تنها باعث تضمین کیفیت خروجی می شود ، بلکه عمر دستگاه را نیز افزایش می دهد. استفاده از نوع نامرغوب و اشتباه کاغذ می تواند باعث گیر کردن کاغذ در داخل دستگاه و احتمال آسیب اجزای داخلی چاپگر شود ،همچنین نیاز به استفاده مقدار بیشتر تونر را نیز در پی دارد.

3. استفاده‌ از ویژگی Printer Utilities

چندین تولید کننده چاپگر، نرم افزاری را ارائه می دهند که معمولاً به آن Printer Utilities گفته می شود . این نرم افزار می تواند به تشخیص و حل مشکلات مختلف پرینتر لیزری کمک کند.
شما می توانید از این نرم افزار برای بررسی وضعیت فعلی چاپگر لیزری خود هر از گاهی استفاده کنید.

4. هنگام تمیز کردن پرینتر لیزری از خود محافظت کنید.

برای از بین بردن احتمال برق گرفتگی قبل از تمیز کردن دستگاه حتما دوشاخه پرینتر لیزری را از پریز برق جدا کنید و بگذارید دستگاه یک ساعت استراحت کند تا منبع تغذیه آن کاملاً تخلیه شود.
با توجه به این که هنگام تمیز کردن پرینتر لیزری خطر استنشاق ذرات ریز تونر وجود دارد بنابراین ، استفاده از ماسک در هنگام تمیز کردن دستگاه ایده بسیار خوبی است . همچنین با استفاده از دستکش لاتکس می توانید از پوست دست خود محافظت کنید.
برای ایجاد حداکثر محافظت باید AC یا فن ها را خاموش کرده و پنجره را باز نگه دارید.

5. عدم دست زدن به درام تصویربرداری

اگر اولین بار است که از چاپگر لیزری استفاده می کنید به احتمال زیاد از تفاوت درام و تونر مطلع نیستید. درام تصویربرداری عموماً آبی یا سبز روشن است.
برای نگهداری از پرینتر لیزری همیشه باید درام را از کناره های آن بگیرید و از دست زدن به سطح آن خودداری کنید.
از آنجایی که درام تصویربرداری به نور حساس است مطمئن شوید که آن را در معرض نور فلورسنت یا نور خورشید قرار نداده اید .هنگام تمیز کردن کارتریج تونر نیز آن را در محلی بدون نور قرار دهید.

6. نگهداری از پرینتر لیزری با حذف ذرات تونر

برای پاک کردن کارتریج تونر پرینتر لیزری از پارچه های مخصوص تونر استفاده کنید که شامل دستمال هایی با جاذب قوی هستند که مخصوص حذف سریع و ایمن نشتی تونر طراحی شده‌اند.
گرد و غبار و ریزگردها در چاپگر لیزری می‌تواند هنگام چاپ باعث ایجاد گرفتگی تصاویر شود .این ذرات گرد و خاک باعث می شوند چاپگر شما رگه‌هایی از جوهر بر روی اسناد تولید کند که باعث پایین آمدن کیفیت چاپ می‌شود.
می توانید از جارو برقی برای مکیدن ذرات تونر گیر کرده در شکاف ها استفاده کنید. پس از خارج کردن درام و کارتریج تونر ۳ تا ۴ ثانیه نگه دارید تا جارو ذرات اضافی را جذب کند. همچنین می توانید از یک برس یا سواب پنبه‌ای برای تمیز کردن تونر پخش شده در مناطق دور از دسترس استفاده کنید.

7. چاپگر خود را به روز نگه دارید.

به روز رسانی آخرین درایورهای چاپگر نیز باید در برنامه تعمیر و نگهداری پرینتر لیزری قرار داده شده و در اولویت قرار بگیرد ، زیرا یک فرآیند مهم است که هرگز نباید نادیده گرفته شود.
شما باید به عنوان کاربر چاپگر لیزری به طور مرتب وبسایت سازنده خود را برای بروز رسانی آخرین درایور ها بررسی کنید . زیرا این عمل باعث می شود که مطمئن شوید دستگاه شما در شرایط عالی کار می کند.

منبع: روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *