roch

هارد دیسک چیست؟

درک اصول اولیه هارد دیسک ها به شما در تصمیم گیری بهتر در زمینه خرید هارد و ابزار ذخیره سازی کمک می کند.
بعد از خواندن این مقاله از روشاک متوجه می شوید که هارد دیسک چیست؟ چگونه کار می کند و به طور کلی تمام چیزهایی که مربوط به هارد می باشد را فرا می گیرید.

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک (HDD) سخت افزاری است که تمام محتوای دیجیتالی را ذخیره می کند . محتوای دیجیتالی که بر روی هارد ذخیره می ‌شود شامل اسناد ، تصاویر ، موسیقی ، فیلم ها ، برنامه ها ، تنظیمات برنامه و سیستم عامل می باشد .
HDDها در دو نوع داخلی و خارجی تولید می شوند و محتوای ذخیره شده بر روی آن بر اساس اندازه فایل اندازه گیری می ‌شود . به عنوان مثال اسناد یا متن ها به طور کلی بسیار کوچک هستند در حالی که اندازه تصاویر بزرگ بوده ، فایل های موسیقی بزرگتر و فایل های ویدیویی بزرگترین فایل ها هستند . حجم این فایل ها در برحسب مگابایت ، گیگابایت و ترابایت مشخص می شود.

هارد دیسک چگونه کار می کند؟

HDD از یک صفحه تشکیل شده است که دارای محفظه ای برای نگهداری داده ها می باشد . این داده ها سیستم عامل برنامه های کاربردی و هرگونه فایل ایجاد شده هستند.
یک بازوی متحرک نیز وجود دارد که برای خواندن یا نوشتن اطلاعات درخواستی از روی صفحه حرکت می کند برای سرعت بخشیدن به این فرآیند صفحه با حرکت بازوی متحرک روی آن می چرخد.
محفظه هایی که اطلاعات را نگه می دارند می توانند در سراسر هارد دیسک پخش شوند یعنی داده ها به صورت متوالی نوشته نمی شوند.
یک سیستم نمایه سازی نیز وجود دارد که به بازوی متحرک این امکان را می دهد تا تمام داده های مربوطه را پیدا کند.
صفحه و بازوی متحرک ظریف هستند ، بنابراین با یک قاب فولادی پوشانده شده اند که در شرایط عادی از آسیب دیدن دیسک جلوگیری می کند.

هارد دیسک چیست؟
هارد دیسک چیست؟

مزایا و معایب هارد دیسک چیست؟

HDDها فناوری های پیشرفته ای هستند که می توانند حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای دهند که این عمل بسته به اندازه درایو متفاوت بوده و همچنین نسبتاً ارزان نیز هستند . در استفاده عادی HDDها از دوام قابل قبولی برخوردار بوده و عملکرد مناسبی دارند.
با این حال این سخت افزارها نیز دارای اشکالاتی هستند . به عنوان مثال ،عملکرد HDDها مخصوصاً برای باز کردن برنامه ها یا فایل های بزرگ می تواند کند باشد . از آنجا که آن ها ، داده ها را به صورت متوالی نمی نویسند داده ها می توانند قطعه قطعه شده و فضای خالی در هر قسمت وجود داشته باشد . درست است که این فضاهای خالی برای استفاده داده ها بسیار کوچک است اما وقتی فضای خالی به هم اضافه می شود فضای زیادی از درایو را اشغال می کند.
هارد دیسک ها مصرف انرژی بالایی دارند و گرمای زیادی تولید می کنند این مسئله باعث می شود که آنها در رایانه های کوچک تر مانند لپ تاپ و نوت بوک کاربرد کمتری داشته باشند.
در شرایط عادی HDD دوام خوبی دارند اما ، هنگامی که هارد دیسک ها در رایانه های قابل حمل قرار می گیرند می توانند در حین چرخش صفحه افتاده یا دچار ضربه شوند در نتیجه ممکن است درایو آسیب ببیند و داده های روی آن قابل بازیابی نباشند.

هارد اکسترنال یا هارد دیسک خارجی چیست؟

هارد اکسترنال یا هارد دیسک خارجی یک دستگاه جداگانه است که معمولاً از طریق درگاه usb به رایانه متصل می شود و فضای بیشتری برای ذخیره فایل های پشتیبان ، تصاویر ، موسیقی و موارد دیگر در اختیار شما قرار می ‌دهد.
درایوهای خارجی قابل حمل هستند ، بنابراین می توانید آنها را بین رایانه ها جابجا کنید . این امر به شما این امکان را می دهد تا مواردی مانند تصاویر را به راحتی به اشتراک بگذارید.

سایر گزینه های ذخیره سازی حافظه شامل چیست؟

هارد دیسک ها تنها یک نوع درایو ذخیره سازی هستند . درایوهای حالت جامد یا SSD درایوهای ذخیره سازی هستند که عملکرد مشابه HDDها را انجام می دهند.
SSD ها از فناوری متفاوتی نسبت به HDD ها استفاده می کنند و بسیار پیشرفته تر هستند و از سرعت بالایی برخوردارند.
این فناوری از انرژی کمتری استفاده نموده و گرمای کمتری تولید می کند SSDها قطعات متحرک ندارند بنابراین ، در برنامه های قابل حمل دوام بیشتری دارند.
از مزایای درایو حالت جامد می توان به استفاده از آنها در اکثر لپ تاپ ها و سایر رایانه های قابل حمل استاندارد اشاره نمود. همچنین شما به آسانی می توانید یک HDD را به SSD تغییر دهید.

ssd در مقایسه با hdd
ssd در مقایسه با hdd

هر رایانه برای نگهداری سیستم عامل ، برنامه ها و فایل های داده به حداقل یک درایو ذخیره سازی نیاز دارد . بسیاری از درایوهای ذخیره سازی ، هارد دیسک هستند اما گزینه دیگری نیز وجود دارد. افزودن درایو ذخیره سازی خارجی راهی آسان برای افزایش قابلیت های ذخیره‌سازی است.

هارد SSD چیست؟

هارد SSD یا درایو حالت جامد یک دستگاه ذخیره سازی است که بر خلاف سیستم مبتنی بر مغناطیس مانند هارد دیسک ، داده ها را در حافظه فلش ذخیره می کند.
بر اساس تعاریف حافظه فلش یک سامانه ذخیره سازی الکترونیکی غیر فرار از حافظه رایانه است که می‌تواند به صورت الکتریکی پاک شده و برنامه ریزی مجدد شود.
درایو حالت جامد با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از ویژگی های قابل اعتماد گروهی بادوام از نیمه رساناها تعریف می شود.
از آنجا که درایوهای حالت جامد به قطعات متحرک یا دیسک های چرخان وابسته نیستند ، داده ها در دسته‌ای از بانک های حافظه یا جسم نیمه رسانا ذخیره می شوند.
اساساً یک درایو SSD نسخه بزرگتر یک درایو فلش است که در داخل کامپیوتر نصب شده است و اطلاعات را به صورت الکترونیکی ذخیره می کند.

درایو حالت جامد چگونه کار می کند؟

مانند هارد دیسک ، SSD برای ذخیره حجم زیادی از داده ها چه سیستم روشن باشد چه خاموش برای مدت زمان طولانی استفاده می شود.
اما برخلاف هارد دیسک، هارد SSD هیچ قطعه متحرکی نداشته و بیشتر شبیه فلش مموری است.
به جای خواندن و نوشتن داده ها در یک صفحه گردان ، SSD کد ها را روی تراشه های حافظه فلش که گاهی اوقات به عنوان حافظه فلش NAND شناخته می شود، ذخیره می کند.
به این ترتیب SSD در اصل هیچ تفاوتی با درایو فلش USB یا حافظه ای که در تلفن‌هوشمند یا تبلت وجود دارد ، ندارد.
هارد SSD علاوه بر تراشه های حافظه دارای تراشه کنترل کننده نیز است . این کنترل کننده ها مسئول دانستن جایی هستند که داده ها ذخیره می ‌شوند و می ‌تواند داده های درخواستی را در نانو ثانیه پیدا کند و به دلیل این قابلیت SSDها به ذخیره سازی بسیار سریع معروف هستند.

هارد SSD در کجا استفاده می شود؟

این هاردها عمدتاً در کامپیوتر و لپ تاپ ها  استفاده می شوند. SSD ها هارددیسک نسبتاً گران هستند بنابراین ، برخی از تولید کنندگان کامپیوتر از SSD کوچکتر به عنوان درایو سیستم در رایانه استفاده می‌ کنند و آن را با یک هارد دیسک بزرگ برای ذخیره داده ها ترکیب می کنند.

انواع درایوهای حالت جامد

دو نوع SSD معمولی وجود دارد . قدیمی ترین شکل آنها از رابط SATA III قدیمی استفاده می کنند و شامل یک رابط قدیمی است که در ابتدا برای درایوهای هارد دیسک طراحی شده بود و SSD ها نیز این رابط را به کار گرفتند . این کار یک مزیت سازگاری تقریباً جهانی دارد اما نسبتاً کند است.
برخی از رایانه های جدیدتر اصلاً کانکتور SATA ندارند و این رابط به تدریج حذف شده است. SSD های جدید تر از استاندارد حافظه غیر فرار (NVMe) استفاده می کنند که شامل یک طراحی سریع تر با تاخیر کمتر است و به جای SATA از طریق رابط PCle به رایانه متصل می‌شود.
PCle همان رابطی است که اجزای پر سرعت مانند کارت های گرافیک و کارت صدا را به هم متصل می کند.

انواع هارد ssd
انواع هارد ssd

دلیل اهمیت درایو SSD

مزیت استفاده از هارد SSD در افزایش کلی ظرفیت و عملکرد  نشان داده می شود .
اگر در حال ارائه گرافیک یا پردازش فیلم هستید درایوهای SSD در زمان تبدیل کلی این داده ها صرفه جویی مهمی انجام می ‌دهند . در صورت تجزیه و تحلیل حجم قابل توجهی از اطلاعات ، SSD ها کاهش چشمگیری در زمان پردازش و بار سرور ارائه می دهند.
علاوه بر این ، قابلیت پخش ویدئوها در زمان واقعی به طور چشمگیری افزایش می یابد که به شما این امکان را می دهد تا پخش ویدئویی بدون تاخیر را انجام دهید.
در نهایت درایوهای حالت جامد سرعت ، استقامت و ثبات موردنیاز را برای اطمینان از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شما را به طور قابل اطمینان ارائه می دهند.

مزایا و معایب SSD

هاردهای SSD نسبت به هارد دیسک های قدیمی مزایای زیادی دارند . آنها به دلیل نداشتن قطعه متحرک دوام بیشتری دارند و نسبت به هارد دیسک کمتر مستعد خرابی هستند.
آنها همچنین می توانند بسیار سریع تر عمل کنند اما این هاردها گران تر بوده و به راحتی مانند هارد دیسک های دارای ظرفیت‌های بسیار بالا در دسترس نیستند.
درایو حالت جامد همچنین برنامه ها را سریع تر اجرا نموده و زمان بوت شدن را کاهش می ‌دهند.  این هاردها مصرف انرژی و برق کمی دارند.
درایو حالت جامد قابلیت ارائه نرخ انتقال داده های بالاتر به صورت فوری و بدون نیاز به چرخاندن صفحه درایو یا حرکت هد را دارا می باشد.

بیشتر بخوانید :

8 علائم خرابی هارد دیسک کامپیوتر که باید بدانید!
10 نکته برای مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *