6 مورد علائم خرابی کویل اتومبیل که باید بدانید

اطلاع از علائم خرابی کویل خودرو موجب افزایش طول عمر کویل و کاهش هزینه های خودرو می شود.
سیم پیچ احتراق یا کویل اتومبیل یکی از عناصر حیاتی برای کار کرد موتور آن می باشد که به روشن شدن موتور خودرو کمک نموده و یکی از قسمت های اساسی از سیستم اشتعال می باشد.
باطری اتومبیل ولتاژ پایینی دارد ( ۱۲ ولت) دارد ، اما هزاران ولت برای شروع احتراق شمع خودرو مورد نیاز است.
کویل که در اصل یک ترانسفورماتور کوچک است 12 ولت از باتری ماشین را به هزاران ولت مورد نیاز تبدیل می کند . بدون انرژی تامین شده توسط سیم پیچ احتراق ، شمع نمی‌ تواند جرقه مورد نیاز برای احتراق را ایجاد کند و اتومبیل شروع به کار نمی کند.

مهمترین علائم خرابی کویل خودرو

در صورتی که کویل اتومبیل خراب شود وسیله نقلیه شما به درستی کار نمی کند ، بنابراین لازم است علائم خرابی کویل اتومبیل و نحوه برطرف کردن این خرابی ها را بدانید تا بتوانید به موقع مشکلات به وجود آمده در این قطعه را برطرف کنید.
متداول ترین کویل ، کویل برقی است. در هر سیلندر یک سیم پیچ احتراق وجود دارد که هر سیم پیچ به شمع متصل است . اگر فضای کافی برای (COP) وجود ندارد ، شاید به این دلیل است که شمع ها از سرسیلندر بیرون زده اند و یا تنظیماتCNP انجام شده است.
در این حالت سیم پیچ ها توسط سیم های پلاگین کوتاه به دوشاخه متصل می شوند . بسته به اینکه آیا سیستم COP یا CNP دارید باید مشکلات موجود در احتراق خود را به روش های مختلف بررسی کنید.

علائم خرابی کویل اتومبیل که باید بدانید
علائم خرابی کویل اتومبیل که باید بدانید

علائم خرابی کویل در اتومبیل شامل موارد زیر می باشد :

۱. مشکل راه اندازی موتور

مشکل در روشن شدن موتور اتومبیل می‌تواند نشان دهنده مشکلی در کویل خودرو باشد . با توجه به اینکه اکثر موتورهای مدرن دارای سیم پیچ های احتراق چندگانه هستند وقتی که چندین سیم پیچ خراب شود احتراق دستگاه با مشکل روبرو شده در نتیجه راه اندازی موتور نیز انجام نمی شود.
توجه داشته باشید که یکسری مشکلات مختلف وجود دارد که می توانند در روشن شدن و راه اندازی موتور اختلال ایجاد کنند ، بنابراین مشکل راه اندازی موتور اتومبیل به تنهایی برای تایید خرابی کویل کافی نیست.

۲‌. از کار افتادن موتور یا متوقف شدن موتور اتومبیل

در صورتی که خودرو هنگام توقف ناگهانی یا شتاب گرفتن از کار می افتد یا متوقف شود ممکن است به دلیل وجود اشکالاتی در سیم پیچ احتراق باشد.
هنگامی که موتور از کار می افتد سر و صدا یا لرزش شدیدی ایجاد می شود که نشان دهنده این است که سوخت کافی برای ایجاد شعله در یکی از سیلندرهای موتور وجود ندارد . در این صورت فشار زیادی به موتور وارد آمده و گازهایی منتشر می‌شود.
به همین دلیل افزایش انتشار و بوی گاز حاصل از اگزوز یکی از علائم خرابی کویل خودرو می باشد.
سیم پیچ احتراق معیوب همچنین می‌تواند باعث توقف خودرو شود ، زیرا جرقه های نامنظمی به دلیل خرابی سیم پیچ توسط شمع ارسال می شود.

۳. مصرف بیش از حد سوخت

در صورتی که متوجه شده اید که مخزن پر سوخت اتومبیل شما با طی مسافت کمتر از حد معمول خالی می شود می تواند به این معنی باشد که کویل اتومبیل خراب است.
هنگامی که شمع خودرو به دلیل خرابی سیم پیچ احتراق انرژی کافی دریافت نمی کند سیستم سعی می‌کند با تزریق سوخت بیشتر این مسئله را جبران کند . همچنین نشت سوخت ، کثیف شدن فیلتر موتور و یا خرابی سنسور MAF نیز می نشانه خراب شدن سیم پیچ های احتراق اتومبیل باشد.

۴‌. روشن چراغ چک موتور

چراغ چک موتور به‌ گونه‌ای طراحی شده تا اشکالات موتور را مشخص کند . در صورتی که خودرو مشکلات مربوط به سیم پیچ احتراق را داشته باشد ، هنگام رانندگی چراغ چک موتور روشن می شود. اما فراموش نکنید که مشکلات دیگری در موتور ممکن است ایجاد شود که باعث روشن شدن چراغ چک موتور می شود .
بنابراین روشن شدن این چراغ لزوماً به معنای خراب بودن سیم پیچ احتراق نیست. در صورت روشن شدن چراغ چک موتور در اتومبیل بهتر است هر چه سریع تر اتومبیل خود را به یک مکانیک ماهر و متخصص در این زمینه نشان دهید

۵. نشتی روغن از اتومبیل

سیم پیچ های احتراق به طور معمول در یک محفظه پر از روغن قرار می گیرند. در صورتی که کویل بیش از حد گرم شود این محفظه ممکن است ترک بخورد و روغن از آن نشت پیدا کند . این مسئله به نوبه خود می‌تواند باعث اختلال در کاربراتور و تاثیر بد بر عملکرد خودرو شود.

۶. عملکرد معکوس و ضعیف مبدل کاتالیزوری

خروج دود سیاه و بوی بنزین از اگزوز می تواند از علائم اولیه خرابی سیم پیچ احتراق در اتومبیل باشد. تهویه برگشتی هنگامی اتفاق می‌افتد که سوخت استفاده نشده از سیستم اگزوز ساطع شود . در صورت عدم کنترل این مسئله می تواند آسیب جدی به سیستم اگزوز از جمله مبدل کاتالیزوری وارد کند.
منبع : روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا