roch

مرورگر وب چیست و چگونه کار می کند؟

تردیدی نیست که مرورگر وب (Web browser) در حال حاضر پرکاربردترین نرم افزار بین تمام نرم افزارهایی است که بر روی رایانه نصب می ‌شود و این موضوع عمدتاً به دلیل نیاز به اینترنت است که همه کاربران رایانه چه برای کار و چه برای سرگرمی به آن نیاز دارند.
مرورگرهای اینترنتی مختلف و زیادی وجود دارد که انتخاب آنها اغلب کاربران معمولی یعنی کسی که دانش عمیقی در زمینه کار با مرورگر ندارند را گیج می کند و در نهایت نمی دانند کدام یک از مرورگرهای وب به بهترین وجه با نیازهای آنان سازگار است.

مرورگر وب چیست؟

مرورگر وب یک برنامه ی کامپیوتری است که بر روی تلفن های هوشمند ، تبلت ، لپ تاپ و کامپیوتر نصب شده است و به شما این امکان را می ‌دهد تا وب ‌سایت‌هایی را جستجو کنید ، آب و هوا را بررسی کنید ، اخبار را خوانده یا فیلم تماشا کنید.
به عبارت دیگر مرورگر وب به کاربران اینترنتی این امکان را می دهد تا در میان صفحات مختلف وب سایت های مورد علاقه خود گشت و گذار کنند.
مرورگر یک نرم افزار است که دارای رابط گرافیکی بوده که بطور کلی شامل دکمه های ناوبری ، نوار آدرس ، نوار وضعیت در پایین ویندوز می شود که برای نشان دادن صفحات وب است.
همچنین می توان با تنظیم صفحه اصلی وب سایت مورد علاقه خود ، آن را سفارشی نمود . این بدان معنی است که هر بار که مرورگر را باز می کنید ، وب سایت مورد علاقه شما ظاهر می شود.
شما می توانید سایت هایی را که از نظر شما جالب یا مرتبط است را علامت گذاری نموده ، سپس هر زمان که دوست داشتید می توانید به راحتی برگشته و از سایت ها بازدید کنید. مرورگرهای وب را مرورگر اینترنت یا مرورگر نیز می نامند.

تاریخچه مرورگر وب

تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) دانشمند انگلیسی در سال ۱۹۸۹ هنگام کار در CERN شبکه جهانی وب (WWW) را اختراع کرد . در ابتدا مرورگر برای پاسخوگویی به تقاضای اشتراک اطلاعات بین دانشمندان در دانشگاه و موسسه ها در سراسر جهان طراحی و توسعه یافت. CERN
یک آزمایشگاه معمولی نیست ، بلکه مرکز اصلی یک جامعه گسترده است که بیش از ۱۷ هزار دانشمند از بیش از ۱۰۰ کشور را شامل می ‌شود.
اگرچه آنها معمولاً فقط مدتی را در سایت CERN می گذراندند اما دانشمندان معمولاً در دانشگاه ها و آزمایشگاه های ملی در کشور خود کار می ‌کردند ، بنابراین ابزارهای ارتباطی قابل اعتماد ضروری بودند.
ایده اصلی شبکه جهانی وب ،ادغام فناوری های تکامل یافته رایانه ها ، شبکه و ابر متن در یک سیستم اطلاعاتی جهانی قدرتمند و آسان برای استفاده بود .

تیم برنرز لی
تیم برنرز لی

مرورگر وب چگونه شروع به کار کرد؟

‏ تیم برنرز لی اولین پیشنهاد برای شبکه جهانی وب را در مارس ۱۹۸۹ و دومین پیشنهاد خود را در مه ۱۹۹۷ با همکاری مهندس سیستم بلژیکی رابرت کیلیائو ارائه کرد‌. این امر به عنوان پیشنهاد مدیریت در نوامبر ۱۹۹۳ رسمیت یافت.
این طرح مفاهیم اصلی را ترسیم می کند و اصطلاحات مهمی را در پشت وب تعریف می کند.
این سند “پروژه ابرمتن” به نام WorldWideWeb را توصیف می‌ کند که در آن اسناد ابرمتن وب توسط مرورگرها قابل مشاهده است .
در پایان سال ۱۹۹۰ تیم برنرزلی اولین وب سرور و مرورگری را در CERN راه اندازی کرد که ایده های خود را نشان می داد وی کد را برای وب سرور خود رایانه NeXT توسعه داد.
آدرس اولین وبسایت و وب سرورجهان info.cern.ch بود که در رایانه NeXT در CERN و همچنین اولین آدرس صفحه وب http: بود که این صفحه حاوی پیوندهای اطلاعات مربوط به خود پروژه WWW ، شامل شرح ابرمتن ، جزئیات فنی ایجاد وب سرور و پیوند به وب سرورهای دیگر با دسترسی به آنها بود.

ماکت دستگاه NeXT که توسط تیم برنرز لی در سال 1990 برای توسعه و اجرای اولین مرورگر چندرسانه ای و ویرایشگر وب استفاده شد
ماکت دستگاه NeXT که توسط تیم برنرز لی در سال 1990 برای توسعه و اجرای اولین مرورگر چندرسانه ای و ویرایشگر وب استفاده شد

طراحی شبکه جهانی وب امکان دسترسی آسان به اطلاعات موجود و یک صفحه وب اولیه مرتبط با اطلاعات مفید برای دانشمندان CERN فراهم کرده است (به عنوان مثال دفترچه تلفن CERN راهنمای استفاده از رایانه های مرکزی CERN بود)
یک مرکز به جستجوی کلمات کلیدی متکی بود ، زیرا در سال‌های اولیه هیچ موتور جستجویی وجود نداشت.
مرورگر وب اصلی Berners-Lee که روی رایانه‌های NeXT اجرا می شد ، دارای بسیاری از ویژگی‌های مرورگرهای وب فعلی است.
علاوه براین ، امکان تغییر صفحات بطور مستقیم و مرورگر فراهم شد (اولین قابلیت ویرایش وب) این تصویر صفحه مرورگر را نشان می‌دهد که در سال ۱۹۹۳ بر روی رایانه NeXT در حال اجرا است .

این تصویر صفحه مرورگر را نشان می‌دهد که در سال ۱۹۹۳ بر روی رایانه NeXT در حال اجرا است .
این تصویر صفحه مرورگر را نشان می‌دهد که در سال ۱۹۹۳ بر روی رایانه NeXT در حال اجرا است .

گسترش یافتن وب

فقط تعداد کمی از کاربران به یک پلتفرم رایانه‌ای NeXT دسترسی داشتند که اولین مرورگر روی آن اجرا شد . اما به زودی توسعه آن به یک مرورگر ساده تر که می توانست روی هر سیستم اجرا شود آغاز شد . این کار توسط نیکولاپلو در هنگام کار دانشجویی در CERN نوشته شد.
در سال ۱۹۹۱ برنرزلی نرم ‌افزار خود را منتشر کرد که شامل مرورگر “line-mode” نرم‌افزار وب سرور و یک کتابخانه برای توسعه دهندگان بود.
در مارس ۱۹۹۱ این نرم افزار با استفاده از رایانه های CERN در دسترس همکاران قرار گرفت. چند ماه بعد یعنی در آگوست ۱۹۹۱ وی مرورگر را در گروه های خبری اینترنتی و علاقه ‌مندان به این پروژه در سراسر جهان اعلام کرد.

جهانی شدن وب

باتلاش پل کنز و لوییز آدیس اولین وب سرور در ایالات متحده در دسامبر ۱۹۹۱ مجدداً در یک آزمایشگاه فیزیک ذرات به وجود آمد. (مرکز شتاب دهنده خطی استنفورد (SLAC) در کالیفرنیا) در این مرحله فقط مرورگر وجود داشت .
مورد دیگر مرورگر line-mode بود که نصب و اجرای آن بر روی هر پلتفرمی آسان بود اما از نظر قدرت و کارایی محدود بود.
کاملاً واضح بود که تیم کوچک در CERN نمی ‌تواند تمام کارهای لازم برای توسعه بیشتر این سیستم را انجام دهد ، بنابراین برنرزلی از طریق اینترنت درخواست کرد تا سایر توسعه‌ دهندگان نیز به آن بپیوندند .چندین نفر مرورگر هایی را بیشتر برای سیستم X-WINDOWS نوشتند .
در میان این موارد MIDAS توسط تونی جانسون از Viola و SLAC توسط Pei Wei از ناشر فنی O’Reilly Book و Erwise دانشجویان فنلاندی دانشگاه صنعتی هلسینکی قابل توجه بود.
در اوایل سال ۱۹۹۳ مرکز ملی برنامه های فوق رایانه (NCSA) دانشگاه ایلینوی اولین نسخه از مرورگر Mosaic خود را منتشر کرد .
این نرم ‌افزار در محیط X Windows System اجرا می شود که در جامعه تحقیقاتی مشهور است و تعامل دوستانه مبتنی بر ویندوز را ارائه می دهد. اندکی بعد NCSA نسخه هایی را برای محیط های PC و مکینتاش نیز منتشر کرد.
وجود مرورگرهای قابل اطمینان کاربرپسند در این رایانه‌های محبوب تاثیری فوری در گسترش وب داشت. کمیسیون اروپا اولین پروژه وب (WISE) خود را در پایان همان سال به عنوان یکی از شرکای CERN معرفی کرد.
در تاریخ ۳۰ آوریل ۱۹۹۳ ، CERN کد منبع WorlWideWeb را به صورت رایگان و بدون حق امتیاز در دسترس قرار داد و آن را بصورت نرم‌ افزار رایگان در آورد.
اواخر سال ۱۹۹۳ بیش از ۵۰۰ سرور وب شناخته شده وجود داشت و مرورگر تنها یک درصد از ترافیک اینترنت را تشکیل می داد که در آن روزها بسیار زیاد به نظر می رسید . (بقیه شامل دسترسی از راه دور ، ایمیل و انتقال فایل بود)
سال ۱۹۹۴ سال وب بود . کنفرانس بین المللی شبکه جهانی وب به ابتکار رابرت کیلیائو در ماه مه در CERN برگزار شد که با حضور ۳۸۰ کاربر و توسعه دهنده به عنوان web”WoodStock of the ” شناخته شد و با پیشرفت در سال ۱۹۹۴ داستان هایی درباره وب در رسانه‌ها پخش شد.
دومین کنفرانس با حضور ۱۳۰۰ نفر در ماه اکتبر در ایالات متحده برگزار شد که توسط NCSA و کنفرانس بین المللی (IW3C2 ( تازه تاسیس تشکیل شد . در پایان سال ۱۹۹۴ وب دارای ۱۰ هزار سرور که ۲۰۰۰ مورد از آنها تجاری و ۱۰ میلیون کاربر بود. ترافیک معادل حمل بار در هر ثانیه از کل کارهای جمع آوری شده بود.
این فناوری به طور مستمر برای تعیین نیازهای جدید گسترش یافت . امنیت و ابزارهای تجارت الکترونیکی مهمترین ویژگی هایی بودند که زود اضافه شدند.

استاندارد ها

یک نکته این بود که وب باید تحت یک استاندارد باز برای استفاده همه باقی بماند. به همین جهت CERN پیشنهادی را تحت برنامه ESPRIT با نام WebCore به کمیسیون اتحادیه اروپا ارائه داد. هدف این پروژه تشکیل کنسرسیوم بین المللی با همکاری موسسه فناوری ماساچوست ایالات متحده (MIT) بود.
در سال ۱۹۹۴ برنرزلی برای پیوستن به MIT از CERN خارج شد و کنسرسیوم بین المللی شبکه جهانی وب (W3C) را تاسیس کرد.
در همین حال با تصویب پروژه LHC که به وضوح قابل مشاهده است CERN تصمیم گرفت که توسعه بیشتر وب فعالیت فراتر از ماموریت اصلی آزمایشگاه باشد. بنابراین یک شریک جدید اروپایی برای W3C مورد نیاز بود.
کمیسیون اروپا برای به عهده گرفتن نقش بهCERN موسسه ملی تحقیقات فرانسه در علوم و کنترل های رایانه‌ای (INRIA) متوسل شد.
در آوریل سال ۱۹۹۵ ، INRIA به‌عنوان اولین میزبان W3C در اروپا شناخته شد و پس از آن توسط دانشگاه keio ژاپن در آسیا در سال ۱۹۹۶ مورد استفاده قرار گرفت.
در سال ۲۰۰۳ کنسرسیوم تحقیقات اروپا در انفورماتیک و ریاضیات نقش میزبان W3C اروپا را از INRIA به عهده گرفت.
در سال ۲۰۱۳ ، W3C دانشگاه Beihang عنوان چهارمین میزبان اعلام شد . در سپتامبر ۲۰۱۸ بیش از ۴۰۰ سازمان عضو از سراسر جهان وجود داشت.

معرفی انواع مرورگرهای وب

– World Wide Web

این مرورگر که با نام شبکه جهانی وب معروف است ، اولین مرورگری که توسط تیم برنرز در ارسال ۱۹۹۰ ایجاد شد و سپس به Nexus تغییر نام داد تا از وب جهانی واقعی World Wide Web متمایز شود. برخلاف امروز این تنها مرورگر و تنها راه دسترسی به وب بود.

– Lynx

در سال ۱۹۹۲ ، Lynx یک مرورگر متنی بود که نمی ‌توانست هیچ محتوای گرافیکی را نمایش دهد. مرورگر لینکس اغلب مورد استفاده کاربران لینوکس است .

– Mosaic

مرورگر Mosaic مرورگر دیگری بود که در سال ۱۹۹۳ به تصاویر در متن اجازه جاسازی می داد و اولین مرورگر محبوب جهان شد.

مرورگر Mosaic
مرورگر Mosaic

– NetScape Navigator

این مرورگر در سال ۱۹۹۴ یک پیشرفت محسوس نسبت به Mosaic ایجاد نمود. این مرورگر اگرچه در ابتدا مورد اقبال وسیع قرار گرفت و توانست تا اواسط دهه 1990 میلادی ، سهم قابل توجهی از کاربران مرورگر را کسب نماید ولی در سالهای بعد رو به افول رفت و جای خود را به مرورگر اینترنت اکسپلورر داد .

مرورگر NetScape Navigator
مرورگر NetScape Navigator

– Internet Explorer

اینترنت اکسپلورر اولین بار در سال ۱۹۹۵ به عنوان اولین مرورگر وب مایکروسافت ظاهر شد. اینترنت اکسپلورر بطور پیشفرض بر روی ویندوز نصب بود و یکی از کاملترین مرورگرهای زمان خود بود . نسل های بعدی اینترنت اکسپلورر تا هم اکنون بر روی ویندوز 10 عرضه می شوند. لیکن با وجود مرورگرهایی چون گوگل کروم و فایر فاکس ، اینترنت اکسپلورر به تدریج جایگاه خود را از دست داده و طبق اعلام مایکروسافت ، توسعه و عرضه آن در سال 2022 متوقف خواهد شد.

اینترنت اکسپلورر
اینترنت اکسپلورر

–  Opera

مرورگر اپرا به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد و سرانجام دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۶ به نمایش عمومی درآمد. اپرا هم چنین آغازگر جنگ های مرورگر بین اینترنت اکسپلورر و Navigator بود ، زیرا اینترنت اکسپلورر با قابلیت های جدیدی پیش می رفت. این مرورگر با اینکه یک مرورگر عالی و بسیار سریع است و همچنین منابع کامپیوتری زیادی مصرف نمی‌ کند به اندازه فایرفاکس یا گوگل کروم محبوب نیست.

مرورگر اپرا در سالهای اخیر
مرورگر اپرا در سالهای اخیر

– Safari

مرورگر سافاری اپل به جای Navugator در سال ۲۰۰۳ مخصوص کامپیوترهای Macintosh منتشر شد.
این مرورگر که به صورت پیش فرض بر روی رایانه های اپل و دستگاه های قابل حمل است بسیار سریع و پایدار بوده و باتری بسیار کمتری نسبت به کروم و فایرفاکس مصرف می کند.

مرورگر سافاری
مرورگر سافاری

– Mozilla Firefox

با کمرنگ شدن NetScape Navigator در سال ۲۰۰۴ موزیلا ، Firefox را راه اندازی کرد. این مرورگر وب عالی که توسط میلیون ها کاربر در سراسر جهان استفاده می شود همانند کروم بسیار سریع و پایدار است و شامل مرور خصوصی نیز می شود .
همچنین امکان افزودن افزونه نیز در آن وجود داشته و می توانید آنها را به صورت رایگان بارگیری کنید. موزیلا فایرفاکس برای ویندوز ، لینوکس ، مک و تلفن های اندروید در دسترس است.

مرورگر موزیلا فایرفاکس
مرورگر موزیلا فایرفاکس

– Mobile Safari

این مرورگر در سال ۲۰۰۷ به عنوان مرورگر وب تلفن های اپل معرفی شد و همچنان بر بازار iOS تسلط دارد.

Mobile Safari
Mobile Safari

– Google Chrome

مرورگر گوگل کروم در سال ۲۰۰۸ توانست بازار مرورگرها را به دست بگیرد.
این مرورگر وب گوگل ابزاری تصفیه شده است که به شما این امکان را می دهد تا با خیال راحت و سریع در اینترنت گشت و گذار کنید . این مرورگر از نظر سازگاری با سایر سرویس های گوگل مانند گوگل درایو ، جیمیل و سایر موارد بهترین گزینه می باشد .
در این مرورگر امکان افزودن افزونه هایی است که هزاران مورد آن در خود مرورگر وجود داشته و همچنین می ‌تواند حالت مرور خصوصی را نیز ارائه دهد.
مرورگر کروم برای ویندوز ، لینوکس و مک در دسترس است . همچنین برای تلفن های همراه اندرویدی و iOS نیز در دسترس می باشد .

مرورگر گوگل کروم
مرورگر گوگل کروم

– Opera Mini

در سال ۲۰۱۱ مرورگر Opera Mini برای تمرکز بر روی بازار با سرعت در حال رشد مرورگر های موبایل منتشر شد.

مرورگر Opera Mini
مرورگر Opera Mini

– Microsoft Edge

مرورگر وب Microsoft Edge در سال ۲۰۱۵ برای مبارزه با گوگل متولد شد ولی موفغقیت چندانی کسب نکرد و همچنان فایرفاکس و گوگل کروم محبوبترین مرورگرهای وب هستند.

مرورگر وب Microsoft Edge
مرورگر وب Microsoft Edge

با آن که امروزه کروم همچنان بر مرورگرهای دسکتاپ ها حاکم است و سافاری مالک مرورگرهای بازار موبایل است ، اما هنوز هیچ برنده مشخصی وجود ندارد‌.
جنگ مرورگرها هنوز به شدت ادامه دارد و به دلیل بروز رسانی های مکرر و انتشار نسخه های مختلف سیستم عامل ها رقابت بین آنها بیشتر از هر زمان دیگری رایج است .
تنظیمات ترجیحی مرورگرها نیز تا حد زیادی به آمار جمعیتی از جمله سن ، کشور و حتی شغل بستگی دارد .

مرورگر اینترنت چگونه کار می کند؟

اگرچه استفاده از مرورگرهای وب کاملاً آسان است ، اما حقیقت این است که با دانستن بهتر ویژگی‌های آنها می توانید بهترین نتیجه را از آن گرفته و تجربه یک گشت و گذار در اینترنت را ساده کنید.
برای شروع ، هنگامی که آدرس یک وب سایت را می نویسید مرورگر یک سرور آدرس را جستجو می‌کند و آن را به سروری که فایل های وب سایت مورد نظر است ، هدایت می کند.
پس از ورود به سرور، مرورگر به دنبال فایل index رفته و شروع به خواندن کد از این فایل می کند.
ترجمه آن برای نشان دادن صفحه وب در صفحه تصویری مرورگر (صفحه ای که صفحه وب در آن نمایش داده می شود) و جستجوی اجزای تشکیل دهنده بدنه صفحه ، مانند تصاویر و اسکریپت های خارج انجام می شود.
هنگامی که شروع به نشان دادن صفحه وب می ‌کند مرورگر تمام فایل های آن صفحه را در یک پوشه موقت بنام کش ذخیره نموده و آنها را در قسمت صفحه اصلی قرار می دهد ، فقط به جای استفاده از فایل ها از سرور از فایل هایی که در پوشه موقت بارگیری و ذخیره کرده استفاده می کند.
این روش باعث می ‌شود تا دفعات دیگر که به یک وبسایت مراجعه می ‌کنید صفحات را خیلی سریع تر بارگیری کند .
همراه با روند راه‌اندازی صفحه ، مرورگر گواهینامه ها و تاییدیه وبسایت را بررسی و تایید می کند . علاوه بر این آنتی ویروسی که نصب کرده اید شروع به اسکن فایل هایی می کند که مرورگر بارگیری می کند تا وجود ویروس ها و بدافزارها را تایید و آنها را از بین ببرد.

چگونه می توان در اینترنت گشت و گذار نمود؟

به طور کلی سه راه برای پیمایش در اینترنت از طریق مرورگر وب وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

۱‌. دانستن آدرس وب سایتی که می خواهید از آن بازدید کنید.
در این موارد کافیست آدرس را در نوار آدرس مرورگر نوشته و کلید اینتر را فشار دهید یا بر روی دکمه Go کلیک کنید.

۲. جستجوی اطلاعات بدون دانستن نام سایت
در صورتی که نام سایت برای جستجوی مورد نظر خود را نمی دانید ، لازم است از یک موتور جستجو مانند یاهو ، گوگل یا Bing استفاده کنید که به شما این امکان را می دهند تا با استفاده از کلمات کلیدی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنید.

۳. گشت و گذار بدون هدف در اینترنت
برای این منظور کافیست به هر صفحه وب دلخواه دسترسی پیدا نموده و پیوند های مختلفی که به شما پیشنهاد می کند را دنبال کنید.

چه چیزی در پشت مرورگر است؟

چند مولفه اصلی وجود دارد که مرورگر را تشکیل می ‌دهند . برای آنکه بیشتر بدانید که بین A (کلیک کردن روی پیوند یا تایپ کردن یک URL ) و B (یک صفحه وب کامل) چه اتفاقاتی می‌افتد می توانید به این عناصر دقیق تر نگاه کنید تا نحوه کار مرورگر را بفهمید.
رابط کاربری شامل نوار آدرس ، دکمه های عقب و جلو و همچنین دکمه های به بزرگنمایی ، خروج ، برگه ها و دکمه صفحه بارگیری مجدد می باشد .
این موارد در تمام مرورگرها به صورت استاندارد وجود دارند و اگر چه از نظر فنی مورد نیاز نیستند اما همه این عناصر معمولاً برای اطمینان از قابلیت استفاده در هر صفحه مرورگر یافت می شوند.
مرورگر به عنوان یک مشتری برای تماس با سرور وب و درخواست اطلاعات عمل می کند . وقتی چیزی را در گوگل سرچ می کنید و بر روی پیوندی کلیک می کنید یا URL را در نوار آدرس تایپ می کنید ، وب سرویس اطلاعاتی را که اخیراً درخواست کرده اید پیدا کرده و به مرورگر وب می ‌فرستد و این کار را ابتدا با انجام یک جستجوی Domain Name System یا DNS برای یافتن آدرس IP صحیح انجام می دهند.
این فرایند اساسا بدان معنی است که هر URL دارای مجموعه ‏ای از اعداد – آدرس IP است که DNS آن را ترجمه می کند . بنابراین می‌توانیم به جای “74.125.134.102” Google.com را تایپ کنیم.
پس از آن درخواست Hypertext Transfer protocol یا HTTP را به سرور ارسال می کند که پاسخی را با HTMI ، CSS و سایر فایل‌های محتوایی به مرورگر ارسال می ‌شود ، سپس مرورگر برای درخواست کلیه اسنادی که صفحه را تشکیل می ‌دهند با شبکه ارتباط برقرار می ‌کند .
مرورگرها همچنین می‌توانند سایر مطالب پیشرفته ‌تر مانند تعامل و انیمیشن های ساخته شده با جاوا اسکریپت را نمایش دهند.
موتور ، مرورگر را پلی برای رندر کردن UI می ‌کند. موتور رندر اسناد HTMI و XML را خوانده و آن را تفسیر می کند تا درخت Document Object Model یا DOM را ایجاد کرده و محتوا را نمایش دهد.
موتور رندر هر مرورگر متفاوت است . این بدان معنی که بسته به مرورگر یک صفحات وب متفاوت به نظر می رسد.

مطلب اختصاصی روشاک

بیشتر بخوانید :
6 مرورگر وب تخصصی که احتمالا از آنها اطلاعی ندارید!
افزایش سرعت مرورگر کروم با 6 افزونه شگفت انگیز!

پاک کردن تاریخچه مرور اینترنت در مرورگرهای مختلف
امن ترین مرورگرهای اندرویدی را از دست ندهید
10 افزونه ترجمه متن در فایرفاکس
10 افزونه ترجمه متن در گوگل کروم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *