11 مورد علائم خرابی باتری ماشین که باید بدانید

اطلاع از علائم خرابی باتری ماشین ، ایده‌ی خوبی برای جلوگیری از کاهش طول عمر آن می باشد. باتری اتومبیل یکی از اساسی ترین اجزای آن است که وظیفه راه‌ اندازی موتور را بر عهده دارد . بدون باتری، ماشین هرگز نمی تواند روشن شود .
یک وسیله نقلیه برای کارکرد کل سیستم الکتریکی خود به  باتری متکی است.‌ به گفته کارشناسان طول عمر باتری اتومبیل به طور متوسط حدود ۵ سال است ، اما نگهداری نامناسب از آن می تواند طول عمر را به طور قابل توجهی کاهش دهد .
در طول چرخه عمر، باتری بطور مداوم شارژ و تخلیه و همچنین در محیطی با گرمای زیاد قرار می گیرد ، با توجه به اینکه هدف باتری ماشین کمک به روشن کردن موتور است خرابی آن می تواند ماشین را از کار انداخته و برای راننده و صاحب خودرو مشکلات بزرگی ایجاد کند.

عملکرد باتری در اتومبیل چگونه است؟

اصل کار باتری بر اساس یک اصل علمی است که سال ها پیش کشف شده و می‌گوید وقتی دو فلز غیر مشابه در اسید قرار می‌گیرند در صورتی که مدار بین آنها متصل شود الکترون ها بین فلزات جریان می یابند.
این امر را می توان با فشار دادن یک میخ فولادی و یک تکه سیم مسی جامد به داخل یک لیمو نشان داد . یک ولت متر را انتهای سیم مسی و میخ وصل کنید تا ولتاژ نمایش داده شود.
یک باتری اسیدی سرب کاملا شارژ شده دارای یک صفحه مثبت دی اکسید سرب یا پراکسید و یک صفحه سربی منفی است که توسط محلول اسید سولفوریک احاطه شده است. اختلاف پتانسیل یا ولتاژ بین پراکسید سرب و سرب در اسید تقریباً 1/2 ولت است.
بنابراین وظیفه باتری اتومبیل تامین انرژی لازم برای راه اندازی و استارت خوردن موتور خودرو است که پس از آن با استفاده از دینام دوباره شارژ می شود.
علاوه براین هنگامی که نمی‌تواند تمام جریان مورد نیاز سایر مصرف کنندگان برق در خودرو مانند لوازم جانبی یا ایمنی را تامین کند از دینام نیز پشتیبانی می کند.
بنابراین می توانیم بگوییم که باتری علاوه بر مراقبت از سیستم اشتعال موتور ، در هنگام توقف خودرو ، برق تجهیزات الکتریکی مانند قفل مرکزی ، رادیو ، سیستم روشنایی و جی پی اس را تامین می کند.
اگر باتری به مدت طولانی برای این عمل کرد استفاده شود با وجود مصرف کم برق می تواند تخلیه شود . وضعیت دیگری که بتری از دینام پشتیبانی می کند این است که خودرو به انرژی زیادی احتیاج دارد.
به عنوان مثال اگر در باران و شب در یک ترافیک قرار بگیرید باتری ، برق مورد نیاز برای برف پاکن ها ، بخاری یا چراغ های جلو را پوشش می دهد . زیرا موتور تمام قدرت مورد نیاز دینام را تامین نمی‌ کند.

مهمترین نشانه ها و علائم خرابی باتری ماشین

معمولاً یک باتری به آرامی از بین می ‌رود و برخی از اخطارها را ارائه می دهد ، البته استثنائاتی نیز وجود دارد مانند مواردی که خرابی قطعات داخلی وجود دارد.
هنگامی که این اتفاق می‌افتد به احتمال زیاد هیچ علائم هشدار دهنده ای وجود ندارد ، ولی هر بار که اتومبیل خود را روشن می کنید ماشین پرش خواهد داشت.
به طور کلی هنگامی که باتری اتومبیل خراب می شود یک یا چند مورد علائم که در این مطلب از روشاک به آنها اشاره شده است در خودرو مشاهده می شود که در این صورت باید باتری تعویض شود .

 

علائم خرابی باتری ماشین
علائم خرابی باتری ماشین

1. یکی از نشانه های خرابی باتری ماشین کند بودن میل لنگ موتور است.

برای استارت خوردن اتومبیل ، انرژی زیادی لازم است و تمام این انرژی توسط باتری اتومبیل تامین می شود. پس از روشن شدن ماشین، دینام با جایگزینی برق مورد استفاده برای روشن شدن موتور و کار کردن لوازم جانبی الکترونیکی وسیله‌ نقلیه باتری خودرو را روشن نگه می دارد.
هنگامی که سوئیچ را می چرخانید ، باتری به تنهایی موتور را روشن می کند . بنابراین اگر باتری ضعیف باشد ممکن است متوجه شوید که موتور کندتر از حد معمول میل لنگ می خورد. در این هنگام لازم است باتری را بررسی نموده و در صورت نیاز تعویض کنید.

2. مشکلات مربوط به اجزای الکتریکی

یک تنظیم کننده ولتاژ ، جریان بکنواخت برق را به سیستم های الکتریکی خودرو از جمله چراغ های جلو ،داشبورد و استریو حفظ می کند. هنگامی که این قطعات خراب می شوند یا علائم خرابی را نشان می‌دهند ، می تواند پیامدهای بیشتری برای خودرو داشته باشند.
در بیشتر اتومبیل های مدرن لوازم جانبی الکترونیکی زیادی از جمله شیشه برقی ، صندلی های برقی ، رادیو، برف پاکن های جلو ، چراغ داشبورد ، چراغ های جلو و سایر موارد وجود دارند که تمام آنها برق مورد نیاز خود را از باتری تامین می کنند .
یکی از نشانه های خرابی باتری اتومبیل ، اختلال در عملکرد این اجزای الکتریکی است. به محض مشاهده علائم خرابی اجزای الکتریکی، قبل از این که در جاده گرفتار شوید ، وسیله نقلیه را برای بازرسی دقیق نزد یک متخصص ببرید.

3. روشن شدن چراغ هشدار داشبورد

بیشتر اتومبیل ها دارای چراغ هشدار داشبورد هستند که معمولاً به شکل باتری است . در صورتی که باتری اتومبیل به درستی شارژ نشود یا مشکلی در باتری وجود داشته باشد ، چراغ هشدار دهنده باتری روشن می شود .
مشابه چراغ Check Engine، چراغ هشدار دهنده باتری نیز ممکن است به این معنی باشد که مشکلی در دینام و سیستم برق وجود دارد .
در صورت روشن شدن این چراغ بهترین کار این است که سیستم برق خودروی خود را توسط یک متخصص خبره بررسی کنید تا مشخص شود که دقیقا مشکل از چیست.

4. متورم شدن جعبه باتری

باتری ماشین در واقع یک جعبه محتوی عوامل واکنش دهنده است.  مانند هر واکنش شیمیایی دیگری گاهی اوقات ممکن است این واکنش به درستی انجام نشود ، همچنین هنگامی که باتری ماشین در معرض گرما یا سرمای بیش از حد قرار می گیرد ممکن است کناره های صاف جعبه باتری متورم یا برجسته شود . به عنوان مثال باتری خودرویی که در زمستان برای مدتی استفاده نشده است ممکن است تخلیه شده و یخ بزند .
یخ زدگی و تورم ناشی از سرمای بیش از حد معمول ، منجر به  خرابی باتری اتومبیل می شود که قابل بازیابی نیست و نیاز به تعویض باتری دارد .

۵. قدیمی بودن باتری اتومبیل

به طور متوسط باتری اتومبیل حدود ۴ تا ۵ سال دوام می آورد و این طول عمر بسته به قرار گرفتن در معرض دمای شدید، تعداد تخلیه های عمیق و اینکه آیا باتری دوره های شارژ را کامل می گذراند یا خیر نوسان خواهد داشت.
به همین دلیل لازم است پس از گذشت ۴ سال از عمر باتری ، آن را توسط متخصص در این زمینه آزمایش نموده تا متوجه شوید چه مدت از عمر آن باقی مانده است.
در صورتی که مطمئن نیستید باتری اتومبیل شما چند ساله است، می‌توانید تاریخ ساخت را روی جعبه باتری بررسی کنید .

۶. استشمام بوهای عجیب و غریب

هنگامی که باتری اتومبیل دچار یخ زدگی شده است یا بیش از حد شارژ می‌شود ، ممکن است گاز آن خارج شود ،
این تخلیه بوی تخم مرغ فاسد می دهد.
در صورتی که رایحه تخم مرغ فاسد شده را در زیر کاپوت وسیله نقلیه خود  استشمام کردید ، از آنجایی که این بو می تواند یکی از نشانه های خرابی باتری اتومبیل باشد ،باید در اسرع وقت باتری ماشین خود را بازرسی کنید .
زیرا احتمالاً علاوه بر نیاز به تعویض باتری، اسید سولفوریک می تواند قسمت های دیگر موتور را نیز از بین ببرد و باعث خوردگی شود، چیزی که باید به هر قیمتی از آن اجتناب شود.

۷. مشکلات مربوط به شارژ باتری

در صورتی که باتری اتومبیل نتواند به طور کامل شارژ شود ، اغلب نشانه ضعف باتری است که تا حد نیاز به تعویض، تخریب شده است. در این صورت به دلیل فرسودگی داخلی و تخریب نمی توان آن را دوباره به طور کامل شارژ کرد.

8‌. کم نور شدن چراغ های جلوی اتومبیل

هنگامی که هوا تاریک است اگر رانندگی می کنید باید برای داشتن دید کامل باید چراغ های جلوی خودرو را روشن کنید.
در صورتی که پس از روشن کردن چراغ های جلوی اتومبیل متوجه شدید که چراغ ها کم نور شده است ، زمان آن رسیده که باتری اتومبیل خود را بررسی کنید.

9. روشن شدن چراغ چک موتور

هنگامی که چراغ چک اتومبیل روشن می شود می تواند به معنای همه چیز از جمله احتمال کمبود شارژ باتری باشد .
برای آگاهی از علت هشدار چراغ چک موتور اتومبیل خود با یک تعمیرکار ماهر مشورت کنید تا باتری اتومبیل شما را آزمایش کند و ببیند که آیا با ظرفیت کامل کار می کند یا خیر.

10. موتور اتومبیل برای شروع به کار کند است.

در صورتی که موتور اتومبیل شما کند عمل می کند نشانه خرابی یا فرسودگی باتری است که باعث می‌شود باتری زمان بیشتری برای ایجاد شارژ برای شروع به کار صرف کند ، در نتیجه شما مجبور می‌شوید مدت بیشتری صبر کنید تا موتور روشن شود.

11. خوردگی اتصالات باتری

به باتری اتومبیل خود نگاه کنید در صورتی که ماده سفید رنگ و یا خاکستری بر روی فلزات باتری مشاهده می کنید این مسئله می‌تواند نشانه مطمئنی از خوردگی اتصالات باتری باشد.
ترمینال های دارای خوردگی ،و اتصالات مثبت و منفی فلز بالای باتری می توانند منجر به مشکلات ولتاژ و در نتیجه مشکلاتی در راه اندازی وسیله نقلیه شما شود .

قبل از خرید باتری ابتدا این کار را انجام دهید :

در صورتی که هر یک از علائم خرابی باتری ماشین وجود داشت احتمالاً باید به زودی باتری اتومبیل خود را تعویض کنید . با اطمینان از اتصال صحیح ترمینال های باتری ممکن است بتوانید در هزینه های باتری صرفه جویی کنید .
زیرا یک باتری خراب و یک باتری با پایانه های شل علائم مشابهی را نشان می دهند . در صورتی که پایانه های باتری شل هستند ابتدا آنها را محکم کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف می شود یا خیر.
فراموش نکنید قبل از آن که گرفتار شوید باتری خراب را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا