مهمترین نشانه های خرابی باتری ماشین که باید بدانید

اطلاع از نشانه های خرابی باتری ماشین ، ایده‌ی خوبی برای جلوگیری از کاهش طول عمر آن می باشد.
باتری اتومبیل یکی از اساسی ترین اجزای آن است که وظیفه راه‌ اندازی موتور را بر عهده دارد . بدون باتری، ماشین هرگز نمی تواند روشن شود .
یک وسیله نقلیه برای کارکرد کل سیستم الکتریکی خود به  باتری متکی است.‌
به گفته کارشناسان طول عمر باتری اتومبیل به طور متوسط حدود ۵ سال است ، اما نگهداری نامناسب از آن می تواند طول عمر را به طور قابل توجهی کاهش دهد .
در طول چرخه عمر، باتری بطور مداوم شارژ و تخلیه و همچنین در محیطی با گرمای زیاد قرار می گیرد ، با توجه به اینکه هدف باتری ماشین کمک به روشن کردن موتور است خرابی آن می تواند ماشین را از کار انداخته و برای راننده و صاحب خودرو مشکلات بزرگی ایجاد کند.

مهمترین نشانه های خرابی باتری ماشین

 

نشانه های خرابی باتری اتومبیل
نشانه های خرابی باتری اتومبیل

1. یکی از نشانه های خرابی باتری ماشین کند بودن میل لنگ موتور است.

برای استارت خوردن اتومبیل ، انرژی زیادی لازم است و تمام این انرژی توسط باتری اتومبیل تامین می شود.
پس از روشن شدن ماشین، دینام با جایگزینی برق مورد استفاده برای روشن شدن موتور و کار کردن لوازم جانبی الکترونیکی وسیله‌ نقلیه باتری خودرو را روشن نگه می دارد.
هنگامی که سوئیچ را می چرخانید ، باتری به تنهایی موتور را روشن می کند . بنابراین اگر باتری ضعیف باشد ممکن است متوجه شوید که موتور کندتر از حد معمول میل لنگ می خورد. در این هنگام لازم است باتری را بررسی نموده و در صورت نیاز تعویض کنید.

2. مشکلات مربوط به اجزای الکتریکی

یک تنظیم کننده ولتاژ ، جریان بکنواخت برق را به سیستم های الکتریکی خودرو از جمله چراغ های جلو ،داشبورد و استریو حفظ می کند.
هنگامی که این قطعات خراب می شوند یا علائم خرابی را نشان می‌دهند ، می تواند پیامدهای بیشتری برای خودرو داشته باشند.
در بیشتر اتومبیل های مدرن لوازم جانبی الکترونیکی زیادی از جمله شیشه برقی ، صندلی های برقی ، رادیو، برف پاکن های جلو ، چراغ داشبورد ، چراغ های جلو و سایر موارد وجود دارند که تمام آنها برق مورد نیاز خود را از باتری تامین می کنند .
یکی از نشانه های خرابی باتری اتومبیل ، اختلال در عملکرد این اجزای الکتریکی است. به محض مشاهده علائم خرابی اجزای الکتریکی، قبل از این که در جاده گرفتار شوید ، وسیله نقلیه را برای بازرسی دقیق نزد یک متخصص ببرید.

3. روشن شدن چراغ هشدار داشبورد

بیشتر اتومبیل ها دارای چراغ هشدار داشبورد هستند که معمولاً به شکل باتری است . در صورتی که باتری اتومبیل به درستی شارژ نشود یا مشکلی در باتری وجود داشته باشد ، چراغ هشدار دهنده باتری روشن می شود .
مشابه چراغ Check Engine، چراغ هشدار دهنده باتری نیز ممکن است به این معنی باشد که مشکلی در دینام و سیستم برق وجود دارد .
در صورت روشن شدن این چراغ بهترین کار این است که سیستم برق خودروی خود را توسط یک متخصص خبره بررسی کنید تا مشخص شود که دقیقا مشکل از چیست.

4. متورم شدن جعبه باتری

باتری ماشین در واقع یک جعبه محتوی عوامل واکنش دهنده است.  مانند هر واکنش شیمیایی دیگری گاهی اوقات ممکن است این واکنش به درستی انجام نشود ، همچنین هنگامی که باتری ماشین در معرض گرما یا سرمای بیش از حد قرار می گیرد ممکن است کناره های صاف جعبه باتری متورم یا برجسته شود . به عنوان مثال باتری خودرویی که در زمستان برای مدتی استفاده نشده است ممکن است تخلیه شده و یخ بزند .
یخ زدگی و تورم ناشی از سرمای بیش از حد معمول ، منجر به  خرابی باتری اتومبیل می شود که قابل بازیابی نیست و نیاز به تعویض باتری دارد .

۵. قدیمی بودن باتری اتومبیل

به طور متوسط باتری اتومبیل حدود ۴ تا ۵ سال دوام می آورد و این طول عمر بسته به قرار گرفتن در معرض دمای شدید، تعداد تخلیه های عمیق و اینکه آیا باتری دوره های شارژ را کامل می گذراند یا خیر نوسان خواهد داشت.
به همین دلیل لازم است پس از گذشت ۴ سال از عمر باتری ، آن را توسط متخصص در این زمینه آزمایش نموده تا متوجه شوید چه مدت از عمر آن باقی مانده است.
در صورتی که مطمئن نیستید باتری اتومبیل شما چند ساله است، می‌توانید تاریخ ساخت را روی جعبه باتری بررسی کنید .

۶. استشمام بوهای عجیب و غریب

هنگامی که باتری اتومبیل دچار یخ زدگی شده است یا بیش از حد شارژ می‌شود ، ممکن است گاز آن خارج شود ،
این تخلیه بوی تخم مرغ فاسد می دهد.
در صورتی که رایحه تخم مرغ فاسد شده را در زیر کاپوت وسیله نقلیه خود  استشمام کردید ، از آنجایی که این بو می تواند یکی از نشانه های خرابی باتری اتومبیل باشد ،باید در اسرع وقت باتری ماشین خود را بازرسی کنید .
زیرا احتمالاً علاوه بر نیاز به تعویض باتری، اسید سولفوریک می تواند قسمت های دیگر موتور را نیز از بین ببرد و باعث خوردگی شود، چیزی که باید به هر قیمتی از آن اجتناب شود.

۷. مشکلات مربوط به شارژ باتری

در صورتی که باتری اتومبیل نتواند به طور کامل شارژ شود ، اغلب نشانه ضعف باتری است که تا حد نیاز به تعویض، تخریب شده است. در این صورت به دلیل فرسودگی داخلی و تخریب نمی توان آن را دوباره به طور کامل شارژ کرد.

منبع  ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا