ترمیم رنگ پریدگی بدنه اتومبیل

ترمیم رنگ پریدگی بدنه اتومبیل از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل می‌تواند منجر به شکل بد خودرو شده و همچنین باعث کاهش قیمت اتومبیل در هنگام فروش شود . دلایل مختلفی برای از بین رفتن رنگ بدنه خودرو وجود دارد ، به عنوان مثال تصادفات ، برخورد سطوح تیز با بدنه ماشین ، اشعه UV خورشید و غیره می توانند منجر به از رفتن رنگ بدنه شوند.
اما چگونه می‌توان این مشکلات را برطرف نمود؟ در این مقاله از روشاک به نحوه ترمیم از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل پرداخته ایم.

نحوه ترمیم از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل

 

نحوه ترمیم از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل
نحوه ترمیم از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل

نحوه رنگ کردن بدنه خودرو در کارخانه

بیشتر تولید کنندگان خودرو در گذشته برای رنگ کردن بدنه ماشین از روش تک مرحله ای استفاده می کردند که آن رنگ ضخامت کمی داشت و مستعد اکسید شدن بود.
اما امروز تولیدکنندگان خودرو ازروش های دو مرحله‌ای برای رنگ آمیزی بدنه ماشین استفاده می‌کنند که در طی آن بدنه ماشین در طی دو مرحله رنگ می‌شود و موجب می‌شود که دوام رنگ نسبت به گذشته بیشتر باشد.
با این وجود در صورتی که خوب از آن مراقبت نشود این نوع رنگ ها نیز می توانند دچار آسیب شده و بدنه خودرو دچار رنگ پریدگی شود.

دلایل از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل چیست؟

هنگامی که به رانندگی با اتومبیل خود مشغول هستید ممکن است اتفاقاتی در خارج از ماشین رخ دهد که منجر به از بین رفتن رنگ بدنه خودرو می شود. به عنوان مثال ممکن است شما در ساعاتی از روز رانندگی کنید که نور خورشید در بیشترین حد خود قرار دارد و یکی از اصلی ترین دلایل آسیب دیدن رنگ بدنه خودرو می باشد ، اشعه UV خورشید می‌تواند در زمان کوتاهی باعث آسیب رنگ بدنه شود.
یکی دیگر از دلایل آسیب رنگ بدنه ماشین، قرار گرفتن ماشین تحت واکنش های شیمیایی ناشی از آلودگی های محیطی و آلودگی های هوا هنگامی که اتومبیل خود را در خیابان پارک می کنید، است.
بنابراین حتی اگر از اتومبیل خود به خوبی مراقبت کنید باز هم مشکلاتی از این قبیل می توانند بر رنگ بدنه اتومبیل شما تاثیر گذاشته و آن را از بین ببرند.

راه های جلوگیری از رنگ پریدگی ماشین در محیط

برای اینکه بتوانید از رنگ بدنه خودروی خود به خوبی محافظت کنید، می توانید برای ماشین خود یک روکش خریداری کنید و آن را زمانی که ماشین خود را در فضای باز و زیر نور خورشید پارک می کنید، استفاده کنید.
استفاده از روکش برای کسانی که ماشین خود را ساعات زیادی در خیابان پارک می کنند یک راهکار مفید برای محافظت از بدنه خودرو می باشد ، در غیر این صورت باید هنگامی که قصد پارک کردن ماشین خود در فضای باز را دارید آن را در سایه پارک کنید.

یکی دیگر از راه کارهای محافظتی شستن و براق کردن ماشین به طور منظم است ، این کار از آسیب دیدن بدنه خودرو جلوگیری می‌کند.

نحوه ترمیم از بین رفتن رنگ بدنه اتومبیل

روش اول

در صورتی که بنا به دلایلی بدنه اتومبیل شما دچار آسیب شده رفته است برای ترمیم آن می توانید از روش های زیر استفاده کنید.
اولین کاری که باید انجام دهید این است که اتومبیل خود را شسته و یا آن را به کارواش ببرید تا هرگونه آلودگی شامل گرد و خاک، اثر انگشت، ذرات چربی و… از روی آن کاملا پاک شود.
در صورتی که خودتان در خانه کار شستشوی ماشین را انجام می دهید بهتر است برای از بین بردن چربی ها و سایر آلودگی ها از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
اما ابتدا لازم است سطح بدنه ماشین را با یک پاک کننده رنگ ماشین کاملاً تمیز کنید تا اجسام آلوده که از منابع مختلفی روی سطح ماشین قرار گرفته اند اما با چشم دیده نمی شوند را از روی سطح بدنه اتومبیل خود پاک کنید ، سپس با استفاده از ماشین ظرفشویی اتومبیل خود را کاملاً بشویید.
در صورتی که قسمت های کوچکی از بدنه خودرو دچار رنگ پریدگی و خط و خش شده است با استفاده از مواد ترکیبی که در فروشگاه های لوازم خودرو به فروش می رسند آسیب رنگ بدنه را از بین ببرید ، سپس با استفاده از پولیش بدنه ماشین را برق بیندازید تا کارتان تمیز از آب درآمده و قسمت رنگ پریده محو شود.
در مرحله آخر باید از یک ماده برای تثبیت رنگ بدنه به نام محافظ یا سیلانت رنگ استفاده کنید تا رنگ بدنه خودروی شما به مدت چند ماه ثابت باقی بماند ، این ماده برای اتومبیل همانند کرم‌ضدافتاب عمل نموده و اثرات منفی اشعه خورشید بر روی رنگ بدنه خودرو را کاهش می دهد.

روش دوم

ابتدا با استفاده از یک سمباده نرم قسمتی از بدنه خودرو را که دچار رنگ پریدگی شده است اما دارای فرورفتگی نمی باشد را به شکل دایره ای سمباده بزنید . (توجه داشته باشید که هر چند دقیقه‌ای که سمباده می زنید با یک دستمال نخی روی سطح را پاک کنید سپس از یک سمباده سفت و سخت تر که آن را در آب خیس کرده اید استفاده نموده و روی سطح را کاملاً سمباده بزنید تا رنگ های باقی مانده روی سطح کاملاً پاک شوند.)
در مرحله بعدی از یک حلال مانند شیشه پاک کن که بر پایه الکل استفاده کنید تا ناخالصی های به جا مانده بر روی سطج را از بین ببرید.
پس از آن باید قسمت های سالم ماشین و حاشیه های آن را با چسب های پهن بپوشانید و بر روی نواحی رنگ پریده
رنگ را اسپری کنید . برای این کار اسپری رنگ را با زاویه ۴۵ درجه بدست گرفته و بر روی نقاط رنگ پریده ، رنگ را اسپری کنید.
پنج دقیقه صبر کنید تا رنگ بر روی سطح به خوبی خشک شود و دوباره مراحل بالا را تکرار کنید . در صورتی که رنگ به صورت برجسته پاشیده شود دوباره باید از سمباده استفاده کنید و رنگ را بر روی نقطه رنگ پریده اسپری کنید .
در صورت نیاز می توانید یک بار دیگر نیز مراحل را تکرار کنید، سپس یک شب تا صبح منتظر بمانید تا رنگ به خوبی تثبیت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا