چرا باید تعویض به موقع فیلتر هوا اتومبیل را جدی بگیرید!

فیلتر هوا اتومبیل یک مکمل ضروری برای عملکرد مناسب موتور است. هدف اصلی این وسیله فیلتر کردن و تمیزکردن هوای خارج از موتور قبل از اینکه به داخل موتور کشیده شود و همراه با سوخت برای تولید احتراق سوخته شود، می باشد.
اگر نمی دانید چه زمانی و چگونه باید فیلتر هوا خودروی خود را عوض کنید ، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

همه چیز در مورد فیلتر هوا اتومبیل

 

فیلتر هوا اتومبیل
فیلتر هوا اتومبیل

ضرورت تعویض فیلتر هوا اتومبیل

1. محافظت از موتور

هوایی که به داخل موتور اتومبیل کشیده می‌شود باید تا حد ممکن تمیز باشد تا از آلودگی و در بعضی موارد از آسیب موتور جلوگیری شود.
فیلتر هوا ، خط اصلی دفاع در برابر جلوگیری از ورود ذرات معلق به موتور خودرو است. هوای کثیف می تواند کارایی موتور را کاهش داده و باعث آسیب به موتور شود. استفاده از فیلتر هوا مانع از این شود.

2. محافظت از سیستم تزریق کاربراتور/ سوخت

کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت، وظیفه تزریق گاز و هوا به داخل سیلندرهای موتور اتومبیل را دارد، ترکیبی که معمولاً به عنوان مخلوط هوا و سوخت موتور شناخته می شود.
کاربراتورها و سیستم های تزریق سوخت برای عملکرد، از مدخل و شیر های کوچک استفاده می کنند.
هرگونه آشغال یا انسداد که به این درگاه‌ها و دریچه ها وارد شود می‌تواند باعث آسیب و اختلال جدی در عملکرد موتور شود.
فیلتر هوای موتور ، با فیلتر کردن هوای ورودی قبل از ورود به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت از این قطعات ظریف محافظت می کند.

3. صرفه جویی در مصرف سوخت

یک فیلتر هوای تمیز ، درست نصب شده و عملکردی هم عملکرد موتور و هم سنجش بر حسب میل گاز را افزایش می دهد.
فیلتر هوا اتومبیل با فیلتر کردن هوای ورودی به موتور این اطمینان را حاصل می کند که هوای سوخته داخل موتور تا حد ممکن تمیز است.
هوای تمیز سریع تر و بهتر درون سیلندر موتور شعله ور می شود ، اتفاقی که باعث افزایش بازده احتراق موتور شده و از افزایش مصرف سوخت جلوگیری می کند.

4. عملکرد بهتر تزریق کاربراتور سوخت

هنگامی که هوا به داخل موتور اتومبیل کشیده می شود  ابتدا باید از فیلتر هوا قبل از رسیدن به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت که وظیفه ترکیب هوای ورودی با بنزین را دارد، عبور کند، ترکیبی که مخلوط هوا و سوخت موتور را ایجاد می‌کند .
یک فیلتر هوای کثیف مانع از جریان هوا شده و میزان هوایی که به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت می‌رسد را محدود می‌کند.
در نتیجه هر دو با کاهش میزان گاز تزریق شده در هوا پاسخ می دهند .فیلتر هوای  تمیز با حفظ مقدار کافی جریان هوا عملکرد کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت را تقویت می‌کند.

چه موقع باید فیلتر هوا را تعویض کرد ؟

پاسخ به سادگی تعویض سایر قطعات خودرو مانند لاستیک یا برف پاک کن جلو اتومبیل نیست. یک قانون کلی وجود دارد که شما باید فیلتر هوا را هر3 تا 5 هزار کیلومتر که با ماشین رانندگی کردید، عوض کنید .
اما این یک تخمین تقریبی است که بستگی به نوع رانندگی شما دارد .در صورتی که در جاده های خاکی زیاد رانندگی می‌کنید یا اتومبیل خود را تحت فشار زیادی قرار می دهید، برای داشتن امنیت، سالانه یک تا دوبار فیلتر ‌هوای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند.

در زیر لیستی از علائمی که باید به آنها توجه کنید، ذکر شده است. این علائم به شما می گویند که چه وقت زمان تعویض فیلتر هوا می باشد.

– اتومبیل دارای مشکلات شتاب است،
– هنگامی که PRM بالاتر از حد معمول می باشد.
– پس از بررسی فیلتر هوا متوجه می شوید که بسیار کثیف است.
باید توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تنها علائم برای تعویض فیلتر هوا نیستند، اما شایع ترین دلایل هستند .یک فیلتر هوای خوب می‌تواند به معنای تفاوت بین سال‌ها رانندگی با وسیله نقلیه بدون مشکل و یا نیاز به تعویض موتور پس از دوسال رانندگی باشد.

نحوه تعویض فیلتر هوا اتومبیل

در زیر مراحلی ذکر شده است که برای تعویض فیلتر هوای موتور اتومبیل خود باید آنها را انجام دهید .این مراحل بسیار ساده بوده و فقط کافیست مطمئن شوید که دقت زیادی در انجام این امر به خرج می دهید.

– ماشین خود را پارک نموده و آن را کاملا خاموش کنید، سپس کاپوت ماشین را بالا داده و مطمئن شوید که کاپوت را محکم کرده اید تا در حین کار کاپوت بر روی سرتان نیافتد.
فیلتر هوا را پیدا کرده و آن را جدا کنید . پوشش آن به طور معمول توسط گیره یا پیچ پایین نگه داشته می شود، اما با پیچ گوشتی به راحتی می توانید آنها را حذف کنید.
پوشش فیلتر هوا معمولاً بین موتور و کوره جلو قرار دارد.  حال
وقت آن است که فیلتر هوای قدیمی را خارج کنید که این کار معمولاً به سادگی با در آوردن یا بلند کردن فیلتر انجام می‌شود.
در صورتی که فیلتر قدیمی را بیرون آوردید و دیدید که خیلی کثیف نیست می توانید آن را تمیز کرده و در صورت تمایل در جای خود قرار دهید.
برای پاک کردن فیلتر هوا تنها کاری که باید انجام دهید این است که از یک شیلنگ هوای متصل به کمپرسور هوا استفاده کنید تا هر گونه آلودگی و بقایای متصل ‌به فیلتر را از بین ببرد.

اگر تصمیم گرفتید که از فیلتر جدید استفاده کنید تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را در محلی که فیلتر قبلی قرار داشت، وارد کنید . اطمینان حاصل کنید که روکش لاستیکی و پلاستیکی فیلتر به سمت بالا قرار دارد و به لبه های فیلتر ‌هوا مهر و موم شده است.
درپوش فیلتر هوا را دوباره وصل کنید . این کار باید با استفاده از پیچ یا گیره هایی که قبلاً آنها را باز کرده‌اید، انجام شود.
کاپوت اتومبیل را ببندید و حتماً سالی یک تا دوبار فیلتر هوای اتومبیل خودرا بررسی کنید.
ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا