6 روش تشخیص رنگ شدگی خودرو

تشخیص رنگ شدگی خودرو احتمالاً اولین چیزی است که همه افراد هنگام خرید خودرو کارکرده آن را ارزیابی می‌کنند.
خرید اتومبیل کارکرده می‌تواند راهی عالی برای پس اندازبوده و یک خرید هوشمندانه محسوب می شود، زیرا ارزش بعضی از ماشین ها هنگامی که یک سال از عمر آنها می گذرد 2۵ تا ۳۰ درصد کمتر از قیمت ماشین صفر می باشد.
با این حال ، خرید یک ماشین کارکرده اگرچه می تواند پس انداز زیادی به همراه داشته باشد اما خطراتی نیز به همراه دارد. این خطرات می تواند شامل موارد گوناگونی اعم از خراب نبودن موتور اتومبیل، تصادفی نبودن و نداشتن رنگ و… باشد.
اینها نمونه ای از مواردی است که در هنگام خرید اتومبیل کارکرده باید به صورت تخصصی بررسی شوند ، زیرا می توانند بر ارزش به ویژه قیمت خودروهای گران ‌ تاثیر بسزایی بگذارند . به عنوان مثال اگر اتومبیل دارای رنگ باشد از ارزش آن کاسته می‌شود.
اما چگونه متوجه شویم که خودرو دارای رنگ است؟ برای پاسخ به این سوال، این مقاله را تا انتها بخوانید.

نحوه تشخیص رنگ شدگی خودرو

 رنگ شدگی خودرو
رنگ شدگی خودرو

1.  بازرسی خودرو از نظر رنگ شدگی

ممکن است برای افراد عادی و بدون تخصص، تشخیص رنگ شدگی خودرو و تعمیرات بدنه آن کار آسانی نباشد . اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که در این گونه موارد تخصص خاصی نداشته و نمی دانید که به هنگام خرید خودروی کارکرده باید چگونه به دنبال نشانه های از تعمیرات و رنگ شدگی بدنه خودرو باشید، باید بدانید که چند سرنخ گویا وجود دارد که توسط آنها می‌توانید عیوب خودرو را متوجه شوید.
احتمالاً آسان‌ترین چیز برای جستجو، علائم گویایی است که نشان می دهد خودرو دارای رنگ است. در صورت صاف و نرم بودن بدنه و عدم احساس زبری در هنگام دست کشیدن خودرو سالم می باشد، اما اگر دست خود را بر روی بدنه خودرو بکشید و احساس کنید که قسمت هایی از آن زبر و خشن بوده یا ضخیم تر از قسمت های دیگر است و کاملاً صاف نیست می توانید مطمئن شوید که بدنه خودرو دارای رنگ است.
با توجه به این‌ که رنگ شدگی بدنه خودرو می تواند بر روی قیمت اتومبیل تاثیر بگذارد و یکی از عوامل تعیین کننده قیمت خودروی کارکرده می باشد ، بنابراین بسیاری از افراد پس از بروز خط و خش بر روی بدنه خودرو ترجیح می دهند که آن را رنگ نکرده و فقط به قلم گیری اکتفا کنند.
این افراد در صورتی که خودرو تصادف بدی داشته و بدنه خودرو دچار رفتگی شده باشد نیز از صافکاری بدون رنگ استفاده کرده و سعی می کنند بدنه خودرو را به شکل طبیعی خود باقی بگذارند تا محل آسیب مشخص باشد.

2. کمک گرفتن از کارشناس برای تشخیص رنگ شدگی خودرو

در هنگام خرید خودروی کارکرده برای تشخیص رنگ شدگی خودرو می توان از افراد متخصص و کارشناس در این زمینه کمک گرفت.
در گذشته صافکارها به صورت تجربی و چشمی رنگ خودرو را تشخیص می دادند و یا از وسیله ‌ای به نام قلم آهنربایی برای این کار استفاده می‌کردند .
اما امروزه تشخیص رنگ خودرو تسط کارشناسان خودرو انجام می‌شود ، این افراد علاوه بر این که در این زمینه دارای تجربه ی زیادی می باشند، از تجهیزات تست ضخامت رنگ خودرو به نام دیجیتال اولتراسونیک استفاده می‌کنند.
کارشناسان خودرو ۱۰ قطعه خارجی از بدنه اتومبیل که شامل چهار گل گیر، چهار درب، کاپوت و صندوق عقب را از نظر رنگ کاملاً بررسی می کنند.
این قسمت ها به خاطر اینکه زیاد در معرض دید نیستند مالکان خودرو هنگام تصادف یا آسیب این قسمت ها ، زیاد به آنها رسیدگی نمی کنند به همین دلیل کمک گرفتن از کارشناسان خودرو باعث می‌شود تا رنگ شدگی در این قسمت های خودرو را کاملاً تشخیص دهید.

3. تاثیرگذارترین قسمت های رنگ شده در قیمت خودرو

سقف، ستون ها و شاسی خودرو از مهمترین بخش های آن می باشند که نسبت به سایر قسمت ها کمتر در معرض آسیب و تصادف قرار می‌گیرند.
در صورتی که هنگام خرید خودروی کارکرده کارشناس خودرو متوجه شود که یکی از این قسمت ها دارای رنگ است ، باید از خرید آن خودرو صرف نظر کنید. زیرا اگر سقف خودرو دارای رنگ باشد مشخص می‌شود که اتومبیل چپ کرده است و خودرویی که آسیب های جدی در ناحیه ستون ها و درب های جانبی داشته باشد احتمالا تصادف شدیدی داشته است، بنابراین ممکن است اتاق خودرو به طور کل عوض شده باشد.
در حالت دیگر اگر ستون ها یا شاسی آسیب دیده باشند ، خودرو احتمالا شاسی کشی شده و قسمت های آسیب دیده تعمیر شده اند.

4. تشخیص رنگ شدگی خودرو توسط انعکاس نور

برای این که بتوانید رنگ خودرو را تشخیص دهید باید در زوایای مختلف انعکاس نور بر روی بدنه خودرو را بررسی کنید.
در صورت وجود هرگونه پستی، بلندی و موج دار بودن رنگ باید نتیجه بگیرید که خودرو رنگ دارد، در این صورت انعکاس نور بر روی بدنه نیز دچار شکستگی می شود.
در صورتی که بدنه خودرو بدون موج و برآمدگی باشد و رنگ کاملاً صاف باشد نشان از سالم بودن بدنه خودرو می‌دهد.

5. تشخیص رنگ خودرو از روی پاشیده شدن رنگ بر روی نقاط مختلف بدنه

یک اتفاق رایج در هنگام رنگ آمیزی خودرو پاشش مقداری رنگ بر روی نقاط مختلف بدنه می باشد. این نشانه مخصوصاً در لبه‌های بدنه خودرو خبر از رنگ شدگی بدنه می دهد.

6. استفاده از چراغ قوه موبایل

یکی از بهترین وسیله ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو استفاده از چراغ قوه موبایل بر روی خودروهای دارای رنگ روشن و متالیک است.
در صورتی که پس از تاباندن نور چراغ قوه بر روی بدنه خودرو متوجه نقاط کدر یا کنتراست رنگ شدید، باید بدانید که این خودرو دارای رنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا