ضدعفونی کردن هوای خانه با روش های ساده خانگی!

ضدعفونی کردن هوای خانه برای جلوگیری از ایجاد بیماری امری ضروری است. به طور کلی فرقی نمی کند که در خانه باشید یا در فضای باز در صورتی که کیفیت هوای تنفسی پایین باشد، می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی بگذارد.
در صورتی که هوا در فضای خارج از خانه آلوده باشد، می تواند باعث ایجاد سرطان ریه ، سکته مغزی و بیماری های قلبی شود. لازم است بدانید که هوای داخل خانه هم ممکن است آلوده شود و با توجه به اینکه افراد زمان بیشتری را در خانه می گذرانند ، بنابراین باید هوای داخل خانه را نیز تمیز و ضدعفونی نمود.
دلایل زیادی وجود دارد که هوای داخل خانه ممکن است آلوده شود ، به عنوان مثال اثاث و لوازم الکترونیکی می‌توانند آلاینده ها را کم و بیش به طور مداوم آزاد کنند. منابع دیگر مانند سیگار کشیدن در خانه، تعمیر یا بازسازی وسایل و همچنین لوازم خانگی که به طور مناسبی عمل نمی کنند نیز می‌توانند به طور متناوب آلاینده ها را در هوای خانه آزاد کنند.
اما چگونه می توان هوای خانه را تمیز و ضدعفونی نمود؟ در این مقاله از روشاک برخی از نکات در مورد بهبود کیفیت هوای داخل خانه بدون استفاده از مواد شیمیایی آمده است.

نحوه ضدعفونی کردن هوای خانه

ضدعفونی کردن هوای خانه
ضدعفونی کردن هوای خانه

۱. باز کردن پنجره ها

این ساده ترین کاری است که می‌توانید برای بهبود کیفیت هوای خانه خود انجام دهید .برای ضدعفونی کردن هوای خانه کافیست پنجره های خانه خود را حتی ۵ دقیقه در روز باز کنید تا از تجمع آلاینده‌های مضر هوا در خانه شما کاسته شود.

۲. دکوراسیون خانه خود را با گیاهان زیبا کنید.

وجود انواع مختلفی از گیاهان خانگی می تواند ترکیبات آلی فرار متداول را از هوای داخلی خانه شما فیلتر کند. بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن علوم باغبانی آمریکا منتشر شده است گیاهان خانگی می توانند به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک نموده و باعث ضدعفونی نمودن هوای خانه شوند.
به عنوان مثال گیاه عنکبوتی در کاهش بنزن، مونوکسید کربن و زایلن موثر می باشد.

۳. روغن ضروری مناسب را انتخاب و در هوای خانه پخش کنید.

برخی از روغن های ضروری مانند روغن درخت چای دارای خاصیت ضد باکتری هستند و می توانند به پاک کننده های خانگی اضافه شده و یا حتی به صورت موضعی روی پوست قرار بگیرند تا زخم ها را درمان کنند. این روغن ها همچنین می توانند باکتری های موجود در هوا را نیز کاهش دهند.
ثابت شده است که روغن های ضروری مانند اکالیپتوس ، میخک و گل محمدی به کاهش تعداد ریزگردها در خانه کمک می کنند.

۴. استفاده از موم شمع برای ضدعفونی کردن هوای خانه

استفاده از این مورد کمی علمی تر است. دلیل شناور بودن ذرات در هوای اطراف یون های دارای بار مثبت می باشد. به عنوان مثال هوا در جنگل یا در مجاورت یک آبشار تمیزتر است. دلیل آن این است که طبیعت یون های منفی را ایجاد می‌کند که به یون های مثبت متصل شده و باعث سنگین شدن و افتادن آنها بر روی زمین می شوند.
سوزاندن موم شمع به طور مصنوعی این پدیده را در فضای بسته ایجاد می‌کند و باعث ضدعفونی شدن هوای داخل خانه می شود.
اما از آن جایی که سوزاندن شمع باعث ایجاد دوده در هوا می شود بهتر است از شمع های ال ای دی استفاده کنید که باعث آلودگی کمتر هوا شده و خطر آتش سوزی را نیز کاهش می دهند .

۵. کفش های خود را در بیاورید.

آلودگی خارج از خانه می تواند توسط برخی از وسایل حمل شود. آفت کش ها، گرده ها ، قارچ ها ، باکتری ها یا مدفوع ممکن است کف کفش چسبیده و هنگامی که با کفش در داخل خانه خود قدم می زنید هوای داخل خانه را نیز آلوده کند . بنابراین بهتر است کفش های خود را در بیرون از منزل در بیاورید.
این امر به تمیز نگه داشتن هوای داخل خانه کمک می کند.

۶‌ . از مواد شیمیایی غیر سمی برای ضدعفونی کردن خانه خود استفاده کنید.

بسیاری از پاک کننده های خانگی حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که باعث تحریک چشم، بینی ، گلو و ریه می شوند. در صورت استفاده از این مواد بهتر است هنگام کار با آنها پنجره های خانه را باز کنید.
اما بعنوان یک گزینه بهتر برای تمیز کردن هوای خانه استفاده از موادی مانند سرکه ، جوش شیرین یا روغن های ضروری را در نظر بگیرید.
امروزه طیف گسترده‌ای از پاک کننده ها در فروشگاه ها در دسترس هستند که از محصولات طبیعی ساخته می شوند.

۷. استفاده دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا می توانند روش موثری برای کاهش ذرات مضر هوا و ضد عفونی کردن هوای خانه باشند.

۸. حمام کردن و آراسته نگه داشتن حیوانات خانگی

حیوانات خانگی دارای پر و خز هستند و می توانند موادی را آزاد کنند که باعث آلودگی هوای محیط داخل خانه شود. به همین دلیل استحمام هفتگی آنها به کاهش آلرژن های موجود در هوای خانه کمک می کند.

9. رنگ آمیزی دیوارها با رنگ تصفیه

این گزینه شاید ناشناخته ترین روش برای اکثر افراد باشد. افراد کمی می دانند که برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن هوای خانه می‌توان از رنگ آمیزی دیوارها  استفاده نمود.
برای این کار از یک رنگ تقریباً شفاف اکسید تیتانیوم استفاده کنید . این ماده به یک روش منفعل موجب تصفیه و تمیز کردن هوای اتاق می شود و آنقدر این روش موثر است که ۹۵ درصد از آلاینده ها را از بین می برد.
به فرآیندی که از نتایج این روش به دست می آید فتوکاتالیز گفته می شود و یک واکنش شیمیایی محصول در برابر اشعه ماورای بنفش است.
توسط این روش حتی ذرات NOx که توسط اتومبیل ها در شهر تولید می شوند نیز از بین می رود.
منابع :  treehugger

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا