علائم و نحوه تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه

همه افراد باید نحوه تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه و محل کار خود را بدانند . زیرا مونوکسید کربن یک گاز سمی است که اغلب به دلیل بی‌بو ، بی‌مزه و نامرئی بودن قاتل خاموش خوانده می شود و متاسفانه هر سال در فصل سرما شاهد مرگ افراد هستیم .
این گاز سمی یکی از مهم‌ترین خطرات در خانه ها بوده و هر ساله عده زیادی در نتیجه مسمومیت های غیر عمدی با این نوع گاز جان خود را از دست می‌دهند و یا در اورژانس بیمارستان بستری می شوند.
مونوکسید کربن در انسان و سایر حیوانات زنده با جذب شدن در جریان خون فرد را مسموم می‌کند ، زیرا جایگزین اکسیژن در سلول های قرمز خون می شود و می تواند صدمه شدیدی به بافت‌ها ایجاد نموده و باعث مرگ شود. با روشاک همراه باشید.

نحوه تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه

تشخیص گاز مونو کسیدکربن در خانه
تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه

منابع گار مونو کسید کربن در خانه

استفاده نامناسب و غیر صحیح از سیستم گرمایشی در خانه می‌تواند نشت گاز مونو کسید کربن را در هوا ایجاد نموده و  افراد بدون آنکه بدانند آن را تنفس کنند.
برخی از منابع داخل خانه که می توانند گاز مونو کسید کربن ایجاد کنند شامل موارد زیر می باشند:
– سیستم های کوره و دودکش ها
– اجاق گاز و شومینه
– لوله کشی های گاز
– موتورخانه ها
– لوازم خانگی که سوخت آنها بنزین یا گازوئیل است.
– بخاری های گازسوز
– شومینه هایی که تهویه ندارند
– بخاری های بدون دودکش

علائم مسمومیت با مونوکسید کربن

– تنگی قفسه سینه و تنگی نفس
– خستگی
– حالت تهوع
– گیجی
– سرگیجه و سردرد
اینکه مونوکسید کربن روی سلامتی چه تاثیری دارد ، به میزان مواجهه با این گاز و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن بستگی دارد .
مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است باعث ایجاد برخی از اثرات کوتاه مدت فوری شود که در بالا ذکر شد اما با تهوع ، استفراغ و از بین رفتن هماهنگی عضلات مسئله جدی می شود.
استنشاق مقادیر زیاد از این گاز می‌تواند به سرعت منجر به بیهوشی و خفگی شود.

علائم و نحوه تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه

با وجود این واقعیت که این گاز بدون بو یا مزه می باشد اما علائم و نشانه هایی برای تشخیص گاز مونو کسید کربن در خانه وجود دارد که شما می توانید از آنها برای کشف این گاز در خانه استفاده کنید، این علائم عبارتند از:

۱‌. چکه کردن یا چگالش شدید پنجره هایی که در کنار یا بالای دستگاه قرار دارند، در صورتی که تدابیری برای کاهش رطوبت اتخاذ کرده باشید می تواند یک شاخص عالی باشد.
۲. در صورتی که در اطراف دستگاه دوده یا لکه های زرد مایل به قهوه ای نشتی داشته باشد نشانه نشت گاز مونو کسید کربن است.
۳. یکی دیگر از علائم برای تشخیص گاز مونوکسیدکربن در خانه استشمام بوی بدی مانند ناگرفتن یا بوی مانند سوختگی در هوا می باشد.
۴. عدم وجود دودکش در بخاری برای فرستادن دود به بالا باعث نشت گاز مونو کسید کربن می شود.
۵. جمع شدن دوده در شومینه
۶. استشمام بوهای غیرمعمول در خانه، در حالی که مونو کسید کربن بدون بو است اما گاهی اوقات با گازهای خروجی همراه است که در واقع دارای بو بوده و می توانید آن ها را استشمام کنید.
۷. هنگامی که شعله گاز به جای آن که آبی شفاف باشد به زردی می زند نشان دهنده نشت گاز مونوکسید کربن در خانه است. اگرچه رنگ زرد شعله برای شومینه های گازی طبیعی است اما برای شومینه هایی که جنبه زیبایی دارند مناسب نیست.

نحوه بررسی نشت گاز مونو کسیدکربن

با تاکتیک های زیر می توانید نشت احتمالی گاز را تایید یا رد کنید.

۱. به صدای خش خش یا سوت زدن گوش کنید.

یک دقیقه بدون حرکت کردن بر آنچه که می شنوید تمرکز کنید، اگر می دانید که خط لوله های گاز کجا است سعی کنید تشخیص دهید که آیا آنها دارای سر و صدای خاصی می باشند یا خیر.
فراموش نکنید که گاز همیشه از طریق یک فضای محدود در حال حرکت نیست، بنابراین برای تشخیص نشتی گاز فقط به این راه حل متکی نباشید.

۲. شعله های اجاق گاز را بررسی کنید.

هنگامی که اجاق گاز روشن را می کنید شعله های آن باید به رنگ آبی باشد .رنگ آبی نشان می دهد که اکسیژن کافی برای احتراق گاز وجود دارد و شعله نارنجی یا قرمز نشان دهنده وجود اشکال و نشت گاز می باشد.

۳. از آب و صابون برای تشخیص نشتی گاز استفاده کنید.

با استفاده از یک محلول غلیظ تشکیل شده از یک قاشق چای خوری ماده شوینده در یک فنجان آب و تست آن بر روی جاهایی که مشکوک به نشت هستند می‌توانید نشت گاز منواکسیدکربن را تشخیص دهید .
بدین صورت که اگر در جایی که از محلول استفاده کردید حباب هایی را مشاهده کنید، نشان دهنده خروج گاز می باشد.

۴. از آشکارسازهای نشت گاز استفاده کنید.

مطمئن ترین راه برای یافتن نشتی گاز استفاده از ردیاب های نشت گاز است.
این آشکارسازها در حالی که برای تشخیص نشت گاز به طور خاص طراحی نشده اند، اما می توانند شما را نسبت به سطح بالقوه خطرناک کیفیت هوا در خانه آگاه کنند.

نحوه جلوگیری از نشت گاز مونو کسید کربن

1- با انجام تعمیر و نگهداری روزمره اجاق گازها، شومینه و سایر وسایلی که از گاز استفاده می کنند از نشت گاز و دیگر منابع خطرناک مونوکسید کربن جلوگیری کنید.
علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که فضایی که در آن از گاز استفاده می شود به طور صحیح تهویه می شود. لوله و اتصالات را بطور مرتب چک و تست کنید .

2- استفاده از سنسورهای تشخیص دهنده خانگی که این روزها با قیمت مناسب در دسترست است . قطعا جان افراد ارزش هزینه کردن را دارد .
منبع: apialarm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا