6 علائم ناشناخته خرابی شمع خودرو

احتمال خرابی شمع خودرو هنگامی که با استارت زدن ماشین روشن نمی شود ، زیاد است.
شمع های خودرو برای تولید جرقه های الکتریکی ، مخلوط سوخت و هوا را در سیلندرهای موتور برای تولید انرژی مشتعل می کند و قسمت عمده‌ای از سیستم اشتعال را تشکیل می دهند .
به عبارتی دیگر شمع خودرو با احتراق مداوم مخلوط سوخت و هوا ، موتور ماشین را روشن نگه می دارد .
شمع های ماشین طول عمر محدودی دارند و معمولاً قبل از سر آمدن طول عمر خود خراب می‌شوند و باعث می شوند تا موتور به طور کلی روشن نشود.
اطمینان از سالم بودن شمع های خودرو برای عملکرد صحیح آن بسیار مهم است.
هر سیلندر وسیله نقلیه دارای یک شمع است ، بنابراین یک ماشین چهار سیلندر دارای چهار شمع ، شش سیلندر دارای شش شمع و … می باشد.
هنگامی که حتی یک شمع نیز خراب باشد عملکرد خودرو دچار مشکل می شود . علائمی وجود دارد که شما با مشاهده آن می توانید متوجه شوید که شمع خودرو باید تعویض شود .

خرابی شمع خودرو
خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

۱. استارت خوردن سخت خودرو

در صورتی که اتومبیل روشن نشود اغلب باطری به عنوان مقصر اصلی شناخته می شود ، اما ممکن است باطری کاملاً سالم بوده و خرابی شمع خودرو دلیل اصلی آن باشد.
در صورتی که شمع های خودرو خراب شده باشند، اتومبیل برای جبران فرسودگی یا مسدود شدن شمع ها باید بیشتر کار کند.
در نتیجه در شرایط آب و هوایی سخت وسیله نقلیه به سختی استارت می خورد . زیرا برای کار کردن موتور جرقه کافی وجود ندارد .

۲. مصرف سوخت بیشتر خودرو

در صورت خراب شدن شمع خودرو ، موتور اتومبیل مجبور به کار بیشتر می باشد ، زیرا قادر به سوزاندن موثر سوخت در محفظه احتراق نمی باشد.
در صورتی که مجبور به سوخت گیری به تعداد دفعات بیشتری نسبت به قبل هستید احتمالاً شمع های خودرو خراب شده‌اند.

۳. شتاب آهسته خودرو

بهترین علت برای شتاب ضعیف یا آهسته در اکثر وسایل نقلیه وجود سیستم اشتعال می باشد .
موتورهای مدرن و امروزی دارای چندین سنسور می‌باشند که به کامپیوتر و سیستم اشتعال پردازنده دستور ارسال پالس های الکتریکی برای جرقه زدن شمع را می دهند.
بنابراین ممکن است مشکل از معیوب بودن سنسور نیز باشد ، اما گاهی اوقات این مسئله تنها به علت خرابی شمع خودرو اتفاق می افتد.
با توجه به اینکه شمع خودرو از موادی تشکیل شده است که به منظور تولید جرقه کافی برای مخلوط کردن سوخت و هوا با یکدیگر کار می کنند ، هنگامی که این مواد فرسوده می‌شوند اثر شمع کاهش یافته در نتیجه شتاب خودرو نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
در صورتی که متوجه شده اید که اتومبیل شما به کندی کار می کند یا به سرعت قبل شتاب نمی گیرد ، دلیل آن ممکن است خرابی شمع باشد.

۴. ایجاد بوی سوخت قوی از اگزوز

در صورتی که شمع خودرو خراب شود نمی‌تواند به درستی باعث مخلوط شدن هوا و سوخت در محوطه احتراق شود .
در نتیجه بنزین سوخته به سیستم اگزوز راه پیدا می کند و بوی بنزین از اگزوز به شدت به مشام می رسد.

۵. روشن شدن چراغ “موتور چک”

حتی اگر شما فراموش کنید که وسیله نقلیه خود را برای بازرسی نزد مکانیک ببرید، سیستم آن به گونه ای تنظیم شده است که می‌تواند شما را از مشکلات به وجود آمده احتمالی در قطعات آگاه کنند.
در صورتی که  چراغ چک کردن موتور اتومبیل شما روشن شده است ممکن است یک هشدار پیشگیرانه برای تعویض شمع های خودرو باشد .

۶. موتور دارای سر و صدای زیادی است.

فرقی نمی کند که وسیله نقلیه شما دارای موتور چهار ، شش یا هشت سیلندر باشد ، در صورتی که حتی یکی از شمع های خودرو خراب شوند موتور دارای سر و صدای زیادی می شود . زیرا کاهش کارایی ، سیلندر را تحت فشار قرار داده و باعث صداهای عجیبی می‌شود.

دلیل تعویض شمع های خودرو چیست؟

هنگام جرقه ، شکاف بین دو الکترود به طور ناگهانی افزایش می یابد ، در نتیجه مقدار کمی فلز را از بین می‌برد یا فرسوده می‌کند . با گذشت زمان فاصله تا جایی افزایش می یابد که جرقه دیگر نمی تواند جهش داشته باشد ، در نتیجه اتومبیل دچار خطاهایی نظیر شتاب ضعیف ، مصرف زیاد بنزین و در نهایت روشن شدن چراغ چک کردن موتور می‌شود که نشان دهنده زمان تعویض شمع های اتومبیل می باشد.

نحوه انتخاب شمع های جدید برای خودرو

برای انتخاب و خرید شمع های جدید باید اطمینان حاصل کنید که مناسب وسیله نقلیه شما می باشند ، برای این کار از آنجایی که موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد می توانید از فروشندگان لوازم یدکی خودرو کمک گرفته و انتخاب مناسبی داشته باشید.
قیمت شمع هایی که از فلزات گرانبها مانند پلاتین یا ایریدیم استفاده می کنند بیشتر از شمع هایی ست که از فلزات معمولی مانند فلز مس استفاده می کنند ، اما به طور کلی در برابر سایش نیز مقاوم تر هستند.
یک قاعده کلی برای انتخاب شمع خودرو ، انتخاب همان مارک و مدلی است که وسیله نقلیه از ابتدا دارای آن بوده است.

دلیل سیاه شدن شمع خودرو چیست؟

اگر دوده سیاه و خشک روی شمع ها قرار بگیرد نشان دهنده رسوب کربن بر روی آنها می باشد که می‌تواند به دلیل کثیف شدن فیلتر هوا ، حرکت زیاد خودرو با سرعت کم یا عدم استفاده از ماشین به مدت طولانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا