roch

8 علائم خرابی هارد دیسک کامپیوتر که باید بدانید!

اگر علائم خرابی هارد دیسک رایانه را بدانید می توانید قبل از از کار افتادن کامل آن واکنش نشان داده و یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید.
هارد دیسک جزء لاینفک هر رایانه ای است که متوسط عمر آن حدود سه تا پنج سال است.

همه افراد در رایانه خود دارای فایل های مهمی مانند اسناد شخصی ، عکس ، فیلم یا فایل های صوتی هستند که به طور معمول آنها را در هارد دیسک ذخیره می کنند.
با توجه به اینکه هیچ کس نمی تواند زمان دقیق خرابی آن را تخمین بزند ، هنگامی که هارد دیسک خراب می شود کل رایانه از کار می افتد و دسترسی به اطلاعات غیر ممکن می شود .
بنابراین ، توجه به علائم و نشانه های خراب شدن هارد دیسک اهمیت دارد .

علائم خرابی هارد دیسک رایانه

 

علائم خرابی هارد دیسک رایانه
علائم خرابی هارد دیسک رایانه

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک (گاهی اوقات به عنوان هارد درایو که به صورت مخفف HD یا HDD خوانده می شود) یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که معمولاً داخل رایانه نصب می شود و بطور مستقیم به کنترل کننده دیسک مادربرد رایانه متصل می شود.
هارد دیسک، شامل یک یا چند صفحه است که درون یک محفظه مهر و موم شده هوا قرار دارد .
اطلاعات با استفاده از یک هد مغناطیسی روی صفحه ها نوشته می شوند که هنگام چرخش به سرعت روی آنها حرکت می کند.

هارد دیسک داخلی در یک محفظه به نام درایو قرار دارند که با استفاده از کابل SCSI ، ATA یا SATA متصل می شوند و از طریق اتصال به PSU (واحد منبع تغذیه) تغذیه می شوند.
نمونه هایی از اطلاعات ذخیره شده در هارد دیسک کامپیوتر شامل سیستم عامل، نرم افزار نصب شده و فایل های شخصی کاربر می باشد.


علائم خرابی هارد دیسک عبارتند از : 

۱. کاهش سرعت کامپیوتر یا ظاهر شدن صفحه آبی مرگ

یکی از علائم خرابی هارد دیسک رایانه کاهش سرعت کامپیوتر یا ظاهر شدن صفحه آبی مرگ است .این علائم می تواند توسط موارد مختلف و نا مشخصی ایجاد شوند، با این وجود صرف نظر از اینکه این مشکلات در چه شرایطی ایجاد شده‌اند توصیه می شود ابتدا از فایل ها و اطلاعات خود در کامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه کنید.
در صورتی که این مشکلات پس از نصب یک نرم‌افزار جدید و یا در حالت windows safe Mode ایجاد شود ، مطمئناً به دلیل خرابی هارد دیسک یا سخت افزار ایجاد شده است.

۲. خرابی اطلاعات

اگر فایل های موجود در رایانه شما باز نمی شوند ، فایل ها حاوی اطلاعات خراب هستند ، اگر فایل به سختی ذخیره شده باشد یا فایل ها به طور ناگهانی ناپدید شده اند احتمالاً مشکل نگران کننده ای رخ داده است.
گرچه این مسائل می‌تواند به علت مشکلات زیادی اتفاق بیفتد و معمولاً با عملکرد Chkdsk که تقریباً در تمام نسخه های ویندوز استاندارد وجود دارد برطرف میشود، اما یکی از علائم خرابی هارد دیسک نیز می باشد به تدریج در رایانه ظاهر می شود.

۳. انباشته شدن بخش های خراب

بخش های خراب در هارد دیسک بخش هایی هستند که یکپارچگی اطلاعات را حفظ نمی کنند . این بخش ها به طور خودکار توسط سیستم عامل پوشانده می‌شوند و بنابراین شناسایی آنها دشوار است، خصوصا مقادیر زیادی از دیسک استفاده شود .
در صورتی که در هارد دیسک خود به بخش‌های خراب برخوردید نشانه بد و نگران ای کننده می باشد.

۴. صداهای عجیب و غریب

هنگامی که از هارد دیسک خود صداهای عجیب و غریبی بشنوید ممکن است دیگر خیلی دیر شده باشد . صدای تکراری که به عنوان کلیک مرگ نیز شناخته می شوند ، توسط هد دستگاه ایجاد می شود. زیرا سعی در نوشتن داده‌ها دارد و در اثر انجام اشتباهات بازیابی می شود.
صدای خرد شدن نشان می دهد که قسمت‌هایی از سخت افزار به عنوان مثال یاتاقان ها یا موتور اسپندل، خراب هستند.

۵. S.M.A.R.T. Data

ابزارهایی وجود دارند که هدف آنها پیش بینی خرابی هارد دیسک با خواندن S.M.A.R.T می‌باشد که توسط سیستم عامل ثبت می شود.
اما برخلاف اکثر روش های ذکر شده در بالا S.M.A.R.T برای پیش بینی خرابی هارد دیسک غیر قابل اعتماد است و فاجعه اغلب قبل از هشدار S.M.A.R.T اتفاق می‌افتد.

۶. رایانه قادر به تشخیص دیسک نیست.

گاهی اوقات ممکن است رایانه قادر به تشخیص دیسک نباشد، در این هنگام این احتمال وجود دارد که این مشکل از دیسک باشد. بنابراین لازم است برای اطمینان دیسک را در یک کامپیوتر دیگر امتحان کنید.
در صورتی که از هارد دیسک خود صداهای غیر معمولی بشنوید نشان دهنده یک مشکل جدی مکانیکی یا مشکل در هد کامپیوتر است.

۷. خرابی کامپیوتر

اگر صفحه رایانه شما مرتبا آبی می‌شود یا اینکه به طور ناگهانیبه خصوص هنگامی که سیستم عامل را بوت می‌کنید، ریست می شود و یا اگر هنگام دسترسی به فایل ها این اتفاقات ایجاد می شوند به احتمال زیاد هارد دیسک شما خراب شده است.

۸‌. کند شدن دسترسی ها

باز کردن فایل ها در ویندوز اکسپلورر نباید خیلی طول بکشد، همچنین خالی کردن سطل زباله نیز نباید زمان زیادی ببرد بسیاری از افرادی که در طول سال با این مشکلات روبرو شده‌اند ،هارددیسک رایانه آنها طی یک الی دو ماهه ماه بعد دچار خرابی شده است.

در صورت خرابی هارد دیسک چه کاری باید انجام داد؟

تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که همیشه از اطلاعات موجود در رایانه خود پشتیبان گیری کنید و نسخه پشتیبان را بر روی هارد دیسک دوم خود نگه دارید. احتمال خرابی همزمان هر دو درایو نادر است، مگر اینکه رایانه در بلایای طبیعی مانند سیل یا آتش سوزی آسیب ببیند.
برای جلوگیری این موارد نیز توصیه می‌شود که یک نسخه پشتیبان از مهمترین اطلاعات خود را در یک مکان متفاوت مانند محل کار یا در یک سرور راه دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *