roch

کد QR چیست و چه کاربردی دارد؟

کد QR شناخته شده ترین فناوری در سراسر جهان برای اتصال دنیای فیزیکی به دیجیتال هستند. امروزه این کدها در همه جا از کارت ویزیت گرفته تا تبلیغات استفاده می شوند.
بحث‌های زیادی در دنیای بازاریابی در مورد اینکه این تصاویر دارای قابلیت اسکن می توانند برای مشاغل مفید باشند یا خیر وجود دارد .
در سال ۲۰۲۰ شما باید از این کد ها استفاده کنید تا بتوانید روش های بازاریابی خود را متنوع کرده و تنوع تبلیغاتی خود را تقویت کنید.

همه چیز در مورد کد QR

 

کد QR
کد QR

کد QR چیست؟

QR در انگلیسی به معنا و مخفف پاسخ سریع quick response می باشد که شامل یک بارکد دو بعدی است که بسیار شبیه بارکد های سنتی بوده اما می تواند اطلاعات بیشتری را در هر واحد از منطقه ذخیره کند.
کد QR به سادگی یک بارکد ماتریسی است که توسط خوانندگان این نوع بارکد قابل خواندن بوده و در تلفن های هوشمند اطلاعاتی که توسط این نوع کدها رمزگذاری می‌شوند، می‌تواند شامل متن ، URL یا سایر اطلاعات باشند.
درست است که بارکد مدت زمان زیادی است که در دسترس است اما استفاده از آن به عنوان یک ابزار همراه برای دسترسی به اطلاعات، جدید است و درست مانند هر فناوری جدید دیگری، بازار قبل از شروع به کار با آن از خود مقاومت نشان خواهد داد.
واقعیت این است که اگر این نوع کدها توسط مصرف کنندگان استفاده شود دارای مزایایی است که برای مشاغل محلی مفید می باشد و آنها می توانند به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی تلفن همراه خود از این نوع کدها استفاده کنند.

چگونگی کارکرد این بارکدها

برای کار با این نوع بارکدها کاربران باید با استفاده از یک برنامه مناسب در تلفن‌ هوشمند خود از کد عکس گرفته تا اطلاعاتی مانند وب‌سایت ، تصاویر، فیلم یا حتی اطلاعات تماس را جمع کنند.
در صورتی که کاربر از قبل برنامه را نصب کرده باشد ، روند کار بسیار آسان می‌شود و به مراحل زیادی نیاز ندارد .
کافیست برنامه را باز کند از کد عکس بگیرد تا به اطلاعات ذخیره شده در کد QR هدایت شود.

کد QR برای چه مواردی استفاده می شود؟

از سال ۱۹۹۴ این کدها راه زیادی را طی کرده اند و در عصر گوشی های هوشمند این بارکدهای مربع شکل کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند . برخی از این موارد شامل مدیریت موجودی، بازاریابی و تبلیغات ،امنیت پرداخت توسط موبایل، آموزش و استفاده های شخصی است.
آمارها نشان می دهد که هر روز استفاده از این نوع کدها بیشتر رواج می یابد. همچنین استفاده از آنها آسان بوده و هر کسی می تواند این کدها را ایجاد و استفاده کند .

این بارکدها امروزه در موارد زیر اضافه و استفاده می شوند:
– کارت های ویزیت برای ذخیره چزئیات اطلاعات تماس.
– تهیه مطالب کلاس درس برای تعامل و تعلیم به کودکان
– برنامه های پرداخت موبایل برای انجام معاملات
– بسته بندی محصول که به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا اطلاعاتی دقیق از محصول دریافت کنند.
– تهیه بلیط سفر
– در کارت های دعوت برای کمک به مهمانان برای پیدا کردن مکان برنامه توسط نقشه تلفن همراه

انواع کدهای QR

طبقه بندی این نوع کدها بستگی به نحوه رمزگذاری اطلاعات هدف کاربران که می‌تواند شامل یک وبسایت ، شماره تلفن یا حتی تصویر باشد ، دارد. اما به طور کلی این کدها دو دسته در دو دسته طبقه بندی می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

۱. کدهای QR استاتیک

در این نوع کدها اطلاعات هدف مستقیماً درون کد رمز گذاری می شوند و درست مانند داده های عددی در بارکد، کدگذاری می‌شوند و هرچه اطلاعات بیشتری رمزگذاری شود کد QR متراکم تر می شود.
رمزگذاری توسط این کدها دائمی است به این معنی که اطلاعات هدف هرگز قابل ویرایش نیستند و پیگیری فعالیت اسکن امکان پذیر نیست.

یک کد استاتیک می‌تواند اطلاعات زیر را در قالب ساختاری کد گذاری کند:

– آدرس اینترنتی
– کارت ویزیت ( اطلاعات تماس)
– متن
– جزئیات دسترسی به شبکه وای فای
– پیام کوتاه از قبل بارگذاری شده
– آدرس ایمیل
– شماره تلفن
– رویدادهای تقویم

۲. کد کیو آر داینامیک

این نوع کدها راهی بهتر برای رمز گذاری URLها در کد کیو آر هستند و عملکرد و انعطاف پذیری بیشتری را به شما می دهند.
با این کدها اطلاعات هدف می توانند فقط یک URL باشند. URL به طور مستقیم در کد کیو آر ذخیره نمی شود، در عوض یک URL کوتاه رمزگذاری می‌شود که به URL مورد نظر هدایت می شود.
ویرایشURL هدف رمزگذاری شده در هر زمان و بدون نیاز به چاپ مجدد بارکد مربع امکان پذیر است و می توان فعالیت اسکن را ردیابی نموده و به تجزیه و تحلیل پرداخت. همچنین می توان کد را در هر زمان فعال یا غیر فعال نمود.
توجه داشته باشید که این طبقه بندی بر اساس نحوه ذخیره اطلاعات در یک کد پاسخ سریع (QR) است.
بر اساس نوع محتوا دسته بندی های زیادی می توانند وجود داشته باشند. تعداد دسته هایی که برای این بارکد های دو بعدی می توانید  ایجاد کنید بستگی به ژنراتور کد QR که استفاده می کنید، دارد.
چندین ژنراتور مختلف دسته بندی های مختلفی را ارائه می دهند . به عنوان مثال ژنراتور Scanova QR Code این امکان را می دهد تا بیش از ۲۰ نوع کد را ایجاد کنید.
برای تصمیم گیری در مورد نوع کد کیو آر که می‌خواهید ایجاد کنید به این فکر کنید که مخاطبان هدف شما چه اقدامی را انجام می‌دهند ، به عنوان مثال آیا از آنها می خواهید :
– از یک وب سایت دیدن کنند.
– به یک فایل صوتی گوش دهند.
– به تماشای یک فیلم بپردازند.
– یک فایل pdf بارگیری کنند.
– شما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنند.

پس از تصمیم گیری در مورد کارهایی که می‌خواهید کاربران انجام دهند نوع کد کیو آر که ایجاد می کنید را انتخاب کنید.

مزایای این نوع بارکدها
1 . ظرفیت بالا

کد QR می‌تواند حداکثر 7089 کاراکتر عددی بدون فاصله یا 2953 کاراکتر الفبایی با فاصله را ذخیره کند که در مقایسه با ظرفیت بارکد که ۲۰ کاراکتر عددی بدون فاصله است ، مقدار زیادی می باشد.
ظرفیت بالای کدهایQR به آنها امکان استفاده در صنایع مختلف مانند بازاریابی، امنیت ، پرداخت و غیره را می دهد.
توجه داشته باشید که آنها برخلاف بارکدها می توانند آدرس اینترنتی وب را نیز ذخیره کنند.

2. اندازه کوچکتر

در مقایسه با بارکد ، یک کد QR می تواند اطلاعات بیشتری را در یک فضای کوچکتر ذخیره کند.
این امر در مدیریت موجودی بسیار مفید است، زیرا باعث چاپ بیشتر برچسب های کد کیو آر در همان فضا باصرفه جویی در هزینه های چاپی می‌شود.

3. مقاومت در برابر آسیب

یکی از دلایل اصلی اختراع کد های کیو آر مقاومت در برابر آسیب است. صنعت خودرو از بارکد در قطعات یدکی استفاده نمود ،اما محیط کارخانه منجر به فرسودگی بارکد شد و باعث شد بارکدها دیگر قابل اسکن نباشند که این مسئله باعث تاخیر و ناکارآمدی شد.
برای جلوگیری از این امر Denso Wave کدهای QR را اختراع کرد . این کدها می توانند حداکثر ۳۰ درصد آسیب یا خاک را تحمل کنند و این بدان معناست که حتی اگر ۳۰ درصد آسیب ببینند نیز باز هم قابل اسکن هستند که این امر به دلیل خاصیتی به نام اصلاح خطا می باشد.

4. جهت گیری ۳۶۰ درجه

برخلاف بارکدها یک کد QR از هر زاویه قابل اسکن است و در سه گوشه دارای چشم می باشد . این چشم ها به دستگاه کمک می کند تا جهت را تعیین کند و این ویژگی بسیار مفید است، زیرا کاربران برای اسکن‌کد لازم نیست کد را بچرخانند و اسکن بسیار سریع تر از بارکد انجام می شود.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *