ترمیم و رفع ترک های داشبورد خودرو در سه سوت!

رفع ترک های داشبورد خودرو یکی از دغدغه های همیشگی رانندگان است. بسیاری از افراد ممکن است متوجه ترک های داشبورد خودرو خود شده باشند ، اما علت آن را ندانند .
داشبورد یک قسمت از وسیله نقلیه است که افراد بیشتر از آنچه که تصور می کنند ، از آن استفاده می کنند .
داشبورد اتومبیل می تواند در طی سال ها در معرض نور مستقیم آفتاب ، ساییدگی و فرسایش قرار گرفته و ترک بخورد. همچنین زمان و سایر عوامل نیز، می توانند موجب بروز ترک‌خوردگی در داشبورد شوند.

دلایل و نحوه رفع ترک های داشبورد خودرو

 

رفع ترک های داشبورد خودرو
رفع ترک های داشبورد خودرو

دلایل ترک خوردن داشبورد اتومبیل

پرتوهای فرابنفش خورشید نسبت به بدنه خودرو و همچنین فضای داخلی آن تهاجمی تر هستند. روکش های صندلی و حتی داشبورد با گذشت زمان به خاطر در معرض قرار گرفتن نور خورشید و گرمای حاصل از آن دچار آسیب می شوند ، همچنین باعث خشک شدن وینیل ، چرم یا مواد دیگر می شود .
این پرتوها باعث می‌شوند تا قطعات پلاستیکی موجود در داشبورد خودرو محو یا فاسد شوند.
یکی از بهترین راه ها برای درک دلیل ترک خوردن داشبورد ماشین مقایسه آن با پوست انسان است . در صورتی که پوست دچار عدم رطوبت شود ، خشک شده و ممکن است پوسته پوسته شود و لایه بیرونی آن کنده شود . همانند پوست انسان ، پلاستیک وینیل که بسیاری از داشبورد ها از آن ساخته شده اند نیز می تواند خشک شود . به خصوص در ماه های گرم تابستان ، رطوبت می تواند سطوح پلاستیکی وینیل را بسیار خشک کند که این باعث می‌شود سطح پلاستیک منقبض شده و در نهایت دچار ترک شود .

راه های برطرف کردن ترک های داشبورد خودرو

قبل از شروع این راه حل ها ، ابتدا باید بدانید که داشبورد عنصر اصلی در داخل خودرو است ، زیرا عملکرد بسیاری از عناصر را کنترل می کند. یعنی داشبورد به شما امکان می دهد علاوه بر تراز کردن دما و قرار گرفتن در مرکز جاذبه در داخل خودرو ، در صورت خرابی موتور یا اگر مخزن بنزین تقریبا خالی باشد ، متوجه آن شده و اقدامات فوری را انجام دهید .
– مرطوب کردن یا محافظت از داشبورد با یک ماده محافظ می تواند سال ها عمر را به لوازم و فضای داخلی خودروی شما بیفزاید .
استفاده از ماده محافظ داخلی خودرو هر چهار ماه یکبار ایده خوبی برای جلوگیری از ترک خوردن و حفظ ظاهر می باشد .
– با توجه به این که بیشترین ترک های داشبورد خودرو ناشی از تابش مستقیم نور خورشید است که پرتوهای آن توسط شیشه بزرگ جلو، روی داشبورد می تابد ، هنگام روشن کردن بخاری یا کولر ماشین در معرض تغییر دما قرار می گیرد .
قرار گرفتن در معرض طولانی مدت تغییر دما باعث ترک خوردگی وینیل می شود . شما می توانید داشبورد ترک خورده خود را با استفاده از مواد در دسترس که مقرون به صرفه نیز می باشد تعمیر کنید .
موارد مورد نیاز شما شامل موارد زیر می باشد :
– پارچه تمیز
– سمباده
– چاقو
– قلم مو
– رنگ وینیل
– ابزار بتونه کاری
– درزگیر سیلیکونی

۱. آماده سازی داشبورد

از کاغذ سمباده استفاده کنید و روی ناحیه ترک خورده بکشید . توجه داشته باشید که سطح کاملا صاف شود و دچار پوسته پوسته یا زبری نباشد .برای کندن قسمت هایی از وینیل که از داشبورد جدا نمی‌شود از یک چاقو استفاده کنید .
داشبورد را با یک پارچه کاملاً تمیز کنید .
معمولا داشبورد ماشین های قدیمی و جدید از وینیل ساخته شده است . بنابراین آماده سازی صحیح داشبورد برای موفقیت ، در ترمیم بسیار مهم است ، این امر باعث می شود تا ترک به خوبی پر شود .
مراقب باشید تا از برش و سمباده کشیدن بیش از حد سطح خودداری کنید .

۲. پر کردن ترک های کوچک

یکی از ساده ترین راه ها برای تعمیر ترک های داشبورد خودرو این است که به سرعت ترک های کوچک را برطرف کنید تا بیشتر و بزرگتر نشوند.
برای این کار می توانید از درزگیر سیلیکونی استفاده کنید و آن را برای پر کردن ترک ها به اندازه کافی تزریق کنید .
از دو لایه سیلیکون استفاد کنید، سپس با استفاده از انگشت خود که قبلاً آن را خیس نموده اید ، سیلیکون اضافی را روی سطح صاف کنید .
از نوار وینیل برای پوشاندن سیلیکون خشک شده و همچنین جلوگیری از انتشار آن به قسمت های دیگر داشبورد استفاده کنید  و با استفاده از قلمو لبه ها را رنگ کنید ، سپس رنگ ها را در هم محو کنید تا مشخص نشوند .
درزگیر سیلیکونی داشبورد اتومبیل شما را حفظ کرده و کمک می‌کند تا با گذشت زمان انعطاف‌پذیر بماند و همچنین به اندازه کافی قدرت دارد که به محض انقباض لبه ها آن را از ترک خوردن و منبسط شدن حفظ کند .

۳. ترمیم ترک های بزرگ

اگر داشبورد به شدت ترک خورده است، برای ترمیم آن ابتدا باید ترک ها را تا آنجا که می توانید با درزگیر سیلیکونی همانند مرحله یک پرکنید .
قبل از خشک شدن ، سیلیکون را در طی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بافت دهید ،سپس بگذارید سیلیکون حدود دو ساعت بماند تا خشک شود .
برای خلاص شدن از هرگونه لکه آن را با استفاده از یک پد بسابید و برای به حداقل رساندن دید لکه ها و درزگیر وینیل داشبورد ماشین خود را با استفاده از رنگ وینیل، رنگ کنید . رنگ لبه ها را در یکدیگر محو کنید تابا رنگ داشبورد مطابقت داشته باشد.
روکش بافت روی داشبورد پس از تعمیر ممکن است کمی زبر باشد که این امر کاملاً طبیعی است .
یک جایگزین برای سیلیکون محلول اپوکسی دو بخشی یا دیگر پر کننده های صنعتی است . استفاده از آنها به اندازه ترک بستگی دارد . برای استفاده از آنها شکاف را باید طوری پر کنید که پر کننده کمی سر ریز شود ، سپس با انگشت مرطوب روی سطح را صاف کنید .
در صورتی که از اپوکسی یا پرکننده فلزی استفاده می کنید ، آن را سمباده بکشید . سپس بالای ترک را با رزین فایبرگلاس بپوشانید . این امر به دلیل الیاف در هم تنیده، ترمیم بسیار قوی ایجاد می کند . بگذارید رزین فایبرگلاس بر روی ترک بماند تا کاملاً اثر کند .
هم اکنون می توانید نوعی از رنگ وینیل را که با رنگ داشبورد مطابقت دارد بر روی قسمت ترک خورده بمالید ، حتماً لبه ها را در یکدیگر محو کنید تا با اطراف مطابقت داشته باشد .
توجه داشته باشید که داشبوردی که به شدت ترک خورده است ، نمی‌تواند به درستی تعمیر شود و باید آن را تعویض کنید .

منبع . ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا