roch

7 روش جادویی برای برطرف کردن خط و خراش های مانیتور

آیا می خواهید راه های برطرف کردن خط و خراش های مانیتور را بدانید؟ اگر این این طور است توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید
کار با کامپیوتر ، لپ تاپ ، موبایل و… در صورتی که مانیتور دارای خط و خراش باشد می تواند بسیار آزار دهنده باشد. در صورت ایجاد این مشکل در لپ تاپ ، با توجه به آنکه تمام اجزای آن یکپارچه هستند، در نتیجه هزینه تعمیرات زیاد می شود . اما راه هایی برای برطرف کردن خط و خراش های مانیتور وجود دارد.
در صورتی که خراش های موجود بر روی صفحه نمایش عمیق نباشند ، ممکن است بتوانید با راه حل های خانگی این خراش های موجود بر روی مانیتور را برطرف کنید .

نحوه برطرف کردن خط و خراش های مانیتور

قبل از معرفی راه کارها برای برطرف کردن خراش های سطحی روی مانیتور ، ابتدا باید بدانید که در هنگام انجام این روش ها باید اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید تا از آسیب دیدگی بیشتر مانیتور جلوگیری شود . همچنین قبل از انجام روش های زیر لازم است ابتدا لپ تاپ یا کامپیوتر را خاموش کرده و آن را از پریز برق جدا کنید. در صورت امکان باتری دستگاه را نیز جدا کنید .

 برطرف کردن خراش های مانیتور
برطرف کردن خراش های مانیتور

1. استفاده از پاک کن

پاک کن های معمولی بهترین و آسانترین راه حل خانگی برای برطرف کردن خط و خراش های مانیتور هستند. سعی کنید که از یک مداد پاک کن لاستیکی و نرم استفاده کنید (نه از نوع خشن و ساینده آن) و آن را به آرامی روی خراش های ایجاد شده بر روی صفحه نمایش بمالید . این روش در از بین بردن خراش های سطحی و سبک بسیار خوب عمل می کند و همچنین باعث پاک کردن لکه‌های سر سخت چسبیده به مانیتور نیز می شود.

از بین بردن خط و خراش مانیتور کامپیوتر توسط پاک کن
از بین بردن خط و خراش مانیتور کامپیوتر توسط پاک کن

2. از بین بردن خط و  خراش های مانیتور توسط الکل طبی

در صورتی که صفحه نمایش شما با لکه و خراش های ریز پوشیده شده است، می توانید با استفاده از یک پارچه تمیز کننده ، مقداری پنبه ، برس نرم و الکل طبی این خطوط را از بین ببرید.( الکل طبی را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید)
ابتدا الکل را به صورت متعادل روی صفحه نمایش بمالید . مراقب لبه های اطراف مانیتور باشید تا الکل با آنجا برخورد نکند ، زیرا باعث ایجاد اشکال در الکترونیک مانیتور می ‌شود .
سپس صفحه نمایش را با پارچه تمیز ، پاک کنید و از پنبه برای نقاط لکه دار استفاده کنید . این روش مانیتورهای قدیمی را به حالت براق خود باز می گرداند .
درست است که موارد فوق از بین برنده خراش نیست ، اما می تواند صفحه نمایش های قدیمی را بازیابی کند .

از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط الکل طبی
از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط الکل طبی

3. استفاده از خمیر دندان

استفاده از خمیر دندان فقط برای از بین بردن خراش های سطحی بر روی مانیتور عمل کرده و موثر می باشد و خراش های عمیق را از بین نمی برد .
برای استفاده از خمیر دندان برای برطرف کردن خراش های مانیتور ابتدا صفحه نمایش را توسط یک برس نرم و پارچه ، تمیز کنید ، سپس خمیر دندان ساینده ای مانند مدل هایی که مثل کاغذ سنباده احساس می ‌شوند را تهیه کنید و خمیر دندان را بر روی قسمت هایی از صفحه نمایش که دارای خراش می باشد ، بمالید .
سپس روی آن را با یک پارچه تمیز به صورت حرکت دورانی مالش دهید ، هدف این است که خمیر دندان مانند پولیش عمل کند .
بهترین راه برای استفاده از خمیر دندان، ترکیب آن با جوش شیرین است . کمی خمیردندان را روی سطح خراشیده شده قرار داده و روی آن مقداری جوش شیرین بریزید، سپس توسط یک پارچه مرطوب شده با آب ناحیه را با حرکت دایره‌ای مالش دهید.
در انتها نیز با یک پارچه تمیز سطح را کاملاً خشک کنید.

از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط خمیر دندان
از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط خمیر دندان

4. از بین بردن خط و  خراش های مانیتور توسط وازلین

ترفند دیگری که می توان از آن برای پنهان و برطرف کردن خراش‌های سطحی بهره برد، استفاده از وازلین است .
تمام کاری که باید انجام دهید این است که به آرامی وازلین را بر روی خراش های موجود روی مانیتور مالیده و آن را به آرامی روی خراش ها پخش کنید تا محو شوند . البته باید توجه داشته باشید که این روش فقط روی صفحه های پلاستیکی مات کار می کند ، نه شیشه های براق.

از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط وازلین
از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط وازلین

5. استفاده از پولیش شیشه جلوی اتومبیل (فقط در صفحه های شیشه‌ای)

اگر مانیتور شما از نوع شیشه براق است ، این روش برای برطرف کردن خراش های مانیتور روی آن بهتر عمل می کند. کافیست یک پولیش شیشه جلوی اتومبیل را از فروشگاه های فروش لوازم اتومبیل خریداری کرده و از آن استفاده کنید . البته استفاده از این نوع پولیش ممکن است کمی هزینه بر باشد .

از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط پولیش شیشه جلوی اتومبیل
از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط پولیش شیشه جلوی اتومبیل

 

6. استفاده از موز و جوش شیرین

چند سال پیش، مردم از موز پوره شده و جوش شیرین برای ترمیم خط و خراش موجود برروی سی دی ها استفاده می کردند . این روش بسیار سازگار با محیط زیست برای تعمیر مواد غیر سمی می باشد .
وقتی که این روش بر روی پلاستیک یک سی دی کار کند ، بنابراین روی صفحه های پلاستیکی مانیتور رایانه نیز کار می کند.

7. استفاده از کره بادام زمینی

این روش در پنهان و برطرف کردن خراش های سطحی مانیتور بسیار مناسب است .
با استفاده از یک چاقوی پلاستیکی کره بادام زمینی را بر روی ناحیه خراشیده شده مانیتور بمالید ، سپس از یک پارچه تمیز استفاده کرده و کره بادام زمینی را با یک حرکت دایره ای سبک بر روی خراش مانیتور پخش کنید ، اما دقت داشته باشید که فشار بیش از حدی را به مانیتور وارد نکنید .

از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط کره بادام زمینی
از بین بردن خط و خراش مانیتور توسط کره بادام زمینی

منبع : monitors

17 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید… من چندتا خش سطحی روی صفحه نمایش لب تابم هست ایا واقعا با خمیر دندان میره؟؟؟؟؟؟

  1. سلام . این روشها برای اصلاح خش های سطحی ظریف جواب میدن و بیشر نقش پر کننده و مخفی کننده دارند و البته به شرط مهارت و دقت انجام دهنده .
   بهتره از یک فرد کاربلد کمک بگیرید

 2. وادافاک حاجی. کره بادوم زمینی؟ وازلین؟ اصن همین خراشش خوبه

  1. سلام .
   محافط از خط و خش های جدید و بیشتر جلوگیری میکنه

 3. سلام من عود دستم بود روشن بود گرفت به صفحه مانیتور تلوزیون سوراخ ریز ریو صفحه افتاده چجوری پاک کنم ممنون میشم پاسخ بدید؟؟؟؟

  1. سلام . روشهای خانگی ، صرفا برای خش های ریز کاربرد داره . اگر صفحه آسیبش زیاده راهی نیست غیر از تعویض صفحه یا مدارا کردن

 4. سلام من مانیتور روش یه خط سفید هستش وقتی روشن معلوم میشه و رو رنگ مشکی معلومه پیکسل سوخته یا خش هست چون دست روش می کشند یه برجستگی های حس می کنم

  1. سلام . خط و خش های سطحی و ظریف را میشه با روش های خانگی ترمیم کرد ولی اگر در حد احساس با لمسه این روشها جواب نمیدن

  1. برای خش های سطحی و ظریف جواب میده . خش های عمیق که صفحه را زیر کرده باشه راه حل خانگی نداره

 5. یه سری لکه یا بهتره بگم مانیتور کثیف شده از پاک کن برای تمیز کردن استفاده کنم جواب میده؟!…

  1. اگه خط و خش نیست با یک دستمال نمدار پاک میشه و نیازی به پاکن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.