roch

از تاثیر مگاپیکسل در کیفیت عکس چه می دانید؟

آیا در مورد تاثیر مگاپیکسل بر کیفیت عکس اطلاعی دارید؟
غالبا کاربران معمولی کیفیت دوربین را با توجه به تعداد مگاپیکسل ارزیابی می کنند . زیرا آنها اطلاعات کافی نداشته و تولید کنندگان این اطلاعات اولیه و ناقص را در اختیار آنها می گذارند تا فروش خوبی داشته باشند .
با پیشرفت تکنولوژی دوربین ها دارای مگاپیکسل بیشتری شده اند. اما آیا واقعاً تعداد مگاپیکسل بر روی کیفیت عکس اثر داشته و اهمیت دارد؟

اگر می خواهید در مورد تاثیر مگاپیکسل در کیفیت عکس اطلاعاتی بدست آورید، این مقاله از روشاک را ازدست ندهید.

تاثیر مگاپیکسل بر کیفیت عکس

 

تاثیر مگاپیکسل بر کیفیت عکس
تاثیر مگاپیکسل بر کیفیت عکس

مگاپیکسل چیست؟

مگاپیکسل (یعنی یک میلیون پیکسل) واحد ظرفیت سنجش تصویر در دوربین دیجیتال می باشد و بیانگر این است که سنسور دوربین تا چه اندازه می‌ تواند جزئیات مربوط به تصویر را ضبط کند. هرچه عدد مگاپیکسلی بالاتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر ثبت می شود.
به عنوان مثال یک دوربین دیجیتالی با رزولوشن 1.3 مگاپیکسلی چاپ با کیفیت 3×4 اینچ را با کیفیت 300dpi چاپ می کند . در صورت نیاز به کیفیت بالاتر یا چاپ بزرگتر با همان کیفیت به یک دوربین قدرتمندتر نیاز خواهید داشت.
با توجه به مقدار حافظه رم و اندازه تصاویر می توان تعداد معینی از تصاویر را در حافظه دوربین ذخیره نمود.
در تصویربرداری دیجیتال ، پیکسل واحد اصلی یک عکس است . پیکسل ها همچنین برای بیان وضوح نمایشگرهای دیجیتال و صفحات چاپ شده توسط چاپگرهای دیجیتال استفاده می شوند . شما می‌توانید پیکسل‌ها را به عنوان خوشه ای از نقاط رنگی که برای شکل دادن به تصویر در یک دوربین دیجیتال روی صفحه رایانه و یا در صفحه چاپ شده دیده می شوند در نظر بگیرید .
هرچقدر که یک دوربین، مگاپیکسل بیشتری داشته باشد میزان جزئیات ثبت شده در عکس نیز بیشتر می شود.

چگونگی تاثیر مگاپیکسل بر روی کیفیت عکس

ابتدا باید عنوان کنیم که تولید کنندگان با ارائه مگاپیکسل به عنوان یکی از عوامل اصلی بر روی کیفیت عکس، سعی در گمراه کردن مشتریان خود دارند . زیرا یک مگاپیکسل، متشکل از یک میلیون پیکسل است که کمیت و کیفیت تصویر  را نشان می دهد. به بیان ساده تر مگاپیکسل بیشتر نشان دهنده وضوح بالای تصویر است ، در نتیجه جزئیات تصویر بیشتر مشخص می ‌شود.
هر چه مگاپیکسل دوربین بیشتر باشد ، گزینه‌های بیشتری را برای بزرگنمایی ، بدون از دست دادن جزئیات ارائه می دهد.

آیا کیفیت عکس در دو دوربین با مگاپیکسل برابر ، یکسان است؟

خیر ، زیرا اندازه سنسور در کیفیت تصویر تاثیر بیشتری می گذارد . بنابراین اگر دارای تلفن هوشمندی با سنسور کوچک  باشید ، قطعاً دوربین موجود در این گوشی نمی ‌تواند همان کیفیت عکسی که از دوربین با سنسور بزرگتر دریافت می کنید، را داشته باشد . با توجه به اینکه سنسورها نور را جمع می کنند، بنابراین در گوشی های دارای سنسور بزرگ ، هر پیکسل از نظر جسمی بزرگتر از تلفن هوشمند با سنسور کوچک می باشد.

چه عواملی بیشترین تاثیر را در کیفیت عکس دارند؟

مگاپیکسل تنها یک عامل کوچک در کیفیت عکس می باشد . عوامل زیادی وجود دارند که در کیفیت عکس تاثیر گذار می باشند اما ، ما فقط به مواردی اشاره خواهیم کرد که واقعاً مهم هستند . این موارد عبارتند از:

– اندازه سنسور

مهم نیست که دوربین شما چند مگاپیکسل داشته باشد ، کیفیت تصویر به اندازه سنسور بستگی دارد و اینکه چقدر می تواند نور را جمع کند . یک تلفن هوشمند معمولی در مقایسه با برخی از دوربین هایی که دارای سنسور 2/3 اینچ یا 4/3 اینچ هستند دارای اندازه سنسور 2.5/1 اینچی یا 1.8/1 است.
اندازه سنسور بزرگتر منجر به بزرگتر شدن فضای عکس می شود که وظیفه جمع آوری نور را هنگام عکاسی برعهده دارد ، بنابراین، هر چه نور بیشتری جمع شود ، سیگنال نیز باید بیشتر تقویت شود .
به عنوان مثال دوربین گوشی‌های هوشمند سنسور کمتری دارند و به طور طبیعی نور کمتری نسبت به یک دوربین با اندازه کامل جمع می‌ کنند . در نتیجه با وجود نور کمتر داده‌های کمتری به پردازنده تصویر تحویل داده می‌شود و تصویری با کیفیت پایین تر ایجاد می شود.
بزرگتر شدن مساحت عکس باعث می شود تا نویزهای پس زمینه تاثیر کمتری بر کیفیت عکس داشته باشند . (منظور از نویزهای پس زمینه نویزهای ایجاد شده توسط دستگاه های الکترونیکی که دائماً در اطراف ما وجود دارند ، است.)

– کیفیت لنز

کیفیت لنز به اندازه کیفیت سنسور ، مهم نیست اما یکی از عواملی است که بر کیفیت عکس تاثیر می گذارد. اگر با لنزهای سطح ورودی و برخی لنزهای حرفه ای عکاسی کنید ، به راحتی خواهید دید که چقدر کیفیت لنز روی کیفیت کلی عکس تاثیر می گذارد . استفاده از یک لنز ساده تصویری کاملاً متفاوت تر از لنز DSLR ایجاد می کند.

– پردازنده تصویر

بخش مهم دیگر ساخت تصویر با کیفیت ، پردازنده تصویر است . هدف پردازنده تصویر ، ایجاد دوباره سایه های خاکستری جمع‌آوری شده توسط سنسور می باشد. پردازنده تصویر می تواند الگویی را به پیکسل های رنگی (سبز، قرمز و آبی) اضافه کند.
بدون پردازشگر تصویر ، پیکسل های ساده قرمز، آبی و سبز وجود خواهند داشت که روی هم انباشته می شوند.
پردازنده رنگ و روشنایی در هر پیکسل را ارزیابی نموده و آن را با رنگ های کناری خود مقایسه می کند و سرانجام از یک الگوریتم برای تعیین مقادیر کافی رنگ و روشنایی هر پیکسل استفاده می کند.
یک پردازنده تصویر همچنین با اجرای توابع ایزو مسئول کاهش نویز است. سرانجام کیفیت پردازنده تصویر با توانایی آن در تیز کردن لبه ها و کانتورها مشخص می شود . توسط پردازنده،  عکس احساس عمق ، وضوح و جزئیات ظریف را حفظ می‌کند.

چه تعداد مگاپیکسل برای عکاسی کردن مناسب است؟

هنگامی که می‌خواهید از بزرگنمایی عکس استفاده کنید تعداد مگاپیکسل ها اهمیت پیدا می کنند.
شما با یک دوربین دارای مگاپیکسل بالا می توانید تصویر بزرگتری گرفته و بعداً در ویرایش، یک بخش یا یک جزء کوچک در عکس را برش داده و جدا کنید. برای عکاسی های عادی و روزمره حتی 6 مگاپیکسل کافی است و مسابقه مگاپیکسل بالاتر بین سازندگان دوربین های عکاسی ، اعلب ترفندهای بازاریابی و فروش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *