9 راهکار عملی برای پس انداز کردن پول

یادگیری نحوه پس انداز کردن پول بسیار مهم است. زیرا برای تحقق اهداف مالی به سرمایه نیاز است و بهترین راه برای جمع کردن سرمایه پس انداز کردن، است .
وقتی شروع به صرفه جویی می کنید و تنها مبلغی از درآمد خود را کنار می گذارید ، نه تنها پس انداز کردن را یاد می گیرید ، بلکه یاد می گیرید که یک هدف بلند مدت مالی داشته باشید .
معرفی راه هایی برای پس انداز کردن پول ، موضوع این مقاله از روشاک می باشد.

نحوه پس انداز کردن پول

 

9 راهکار عملی برای پس انداز کردن پول
9 راهکار عملی برای پس انداز کردن پول

۱. تعیین اهداف برای پس انداز کردن

یکی از بهترین راه های پس انداز کردن پول ، تجسم به دست آوردن چیزی که می خواهید داشته باشید، است ، اگر به انگیزه نیاز دارید ، کافی است هدف خود را از پس‌انداز کردن در یک جدول زمانی تعیین کنید تا پس انداز کردن را برای شما تسهیل کند .
به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک خانه را در طی سه سال خریداری کنید ، یک هدف است که می‌دانید برای رسیدن به آن باید چقدر پس انداز کنید . هدف داشتن در پس انداز کردن باعث می شود تا برای رسیدن به هدفتان پاپس نکشیده و در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

۲. بدهی‌های خود را پرداخت کنید .

پرداخت بدهی و اقساط به صورت ماهانه بزرگترین مانع پس انداز پول است، زیرا بدهی ها و اقساط درآمد را سرقت می کنند . قبل از شروع به پس انداز کردن ابتدا تمام بدهی های بزرگ و کوچک خود را پرداخت کنید .
پس از مدتی شما از شر بدهی و اقساط خلاص شده و می توانید برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود شروع به پس انداز کنید .

۳. قبل از خرید لیستی بنویسید و فقط همان موارد را بخرید .

یکی از ساده ترین راه ها برای صرفه جویی و پس انداز در هزینه ها هنگامی که قصد خرید دارید ، این است که لیستی از لوازمی که لازم دارید را نوشته و فقط همان موارد را بخرید . زیرا در صورتی که لیست نداشته باشید ممکن است خریدهای غیر ضروری زیادی انجام دهید که تمام این خریدهای غیرضروری به معنای  خرج کردن بیهوده پول است.
داشتن لیست خرید، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا نه تنها می تواند به شما در خرید موارد متناسب با برنامه غذایی کمک کند ، بلکه در جلوگیری از خرید موارد غیرضروری نیز موثر است  و باعث می‌شود که بتوانید پول خود را پس انداز کنید .

۴. کودکانتان را بدون صرف هزینه زیاد سرگرم کنید .

به جای خرید اسباب بازی های زیاد و گران برای کودکانتان ، می توانید آنها را با بازی های بسیار ساده و بدون هزینه  یا با هزینه خیلی کم سرگرم کنید .
به عنوان مثال می توانید کودکتان را با توپ بازی در حیاط ، کاشتن یک گل در باغچه ، بردن کودکان به پارک های معمولی و… سرگرم کنید . این گونه می توانید علاوه بر پس انداز پول ، روابط خود با کودکتان را نیز بهبود ببخشید .

۵‌ . کاهش هزینه های مربوط به وعده های غذایی

کاهش هزینه های مربوط به وعده های غذایی بدان معنا است که یاد بگیرید به جای صرف هزینه برای صرف غذا در رستوران ، غذای خود را درخانه برنامه‌ریزی و طبخ کنید .
برای شروع لازم است بررسی کنید چه موادی در یخچال و منزل خود دارید و کدام یک از آن ها قابل استفاده بوده و تاریخ کدام یک منقضی شده اند .
هنگام خرید از سوپرمارکت نیز باید نکات زیر را در نظر بگیرید :
– از خریدن مواد غذایی کنسرو شده ، اجتناب کنید . زیرا محصولات تازه و غلات معمولی ارزان تر و سالم تر از انواع کنسروها هستند.
– بهتر است مواد غذایی که دارای تخفیف هستند را انتخاب نموده و بخرید . با این کار می توانید مقداری پول پس انداز کنید .
– اگرچه عجیب به نظر می‌رسد اما وقتی گرسنه هستید یا غذا نخورده اید به سوپرمارکت نروید . زیرا گرسنگی زیاد می‌تواند شما را به سمت خرید های غیر ضروری سوق دهد.
– علاوه بر این ، اگر واقعاً می خواهید یاد بگیرید که در هزینه های خود صرفه جویی کنید ، بهتر است هنگامی که در بیرون از خانه به سر می برید از خریدن بطری‌های آب و یا نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای اجتناب کنید. می‌توانید یک قمقمه بخرید و آن را همراه خود به بیرون ببرید تا بتوانید در پول خرید آنها صرفه جویی کنید  .

۶. آگاهانه از وسایل موجود در خانه استفاده کنید .

یادگیری نحوه صرفه جویی در هزینه های مربوط به خانه می تواند یک گام بزرگ برای پس‌انداز کردن پول باشد .به عنوان مثال با خاموش کردن تهویه و لامپ های اضافه در خانه ، کشیدن وسایل غیر ضروری از برق ، همچنین عدم استفاده از لوازم برقی در ساعات  اوج مصرف برق مجبور به پرداخت قبض های گرانقیمت نخواهید شد .
شما می‌توانید به جای این که هر روز ماشین لباسشویی خود را برای شستن تعداد کمی لباس روشن کنید ، تمام لباس های کثیف را نگه داشته و هفته ای یک بار ماشین لباسشویی را روشن کنید . با این کار در مصرف آب ، مایع لباسشویی و حتی انرژی صرفه جویی می کنید .

۷. خریدهای هوشمند انجام دهید .

یادگیری نحوه پس انداز کردن به معنای این نیست که شما از خرید وسایل مورد نیاز خود دست بکشید ، بلکه باید هوشمندانه خرید کنید. در اینجا چند نکته برای خرید هوشمند آمده است که شامل موارد زیر می باشد :

– خرید با کیفیت

برای انجام یک خرید هوشمند اولین کاری که باید انجام دهید خرید محصولات با کیفیت است . بسیاری از مردم فکر می‌کنند با خرید چیزهای ارزان می‌توانند پس انداز کنند ، اما مجبورند برای جایگزین کردن اجناسی که در مدت زمان کوتاهی غیرقابل استفاده می شوند ، پول خرج کنند .

– مقایسه قیمت ها

دومین کاری که برای خرید هوشمند باید انحام دهید این است که مطمئن شوید خرید خو را با قیمت مناسبی انجام داده اید. اولین کار قبل از خرید هر چیزی این است که قیمت هایی را که می بینید از طریق منابع آنلاین با قیمت سایر فروشگاه ها مقایسه کنید . اگر همان کیفیت را با همان قیمت پیدا کردید می توانید مطمئن شوید که قیمت آن مناسب است، اما اگر به صورت آنلاین قیمت آن پایین تر است می توانید برای پس انداز بیشتر جنس مورد نظر خود را به صورت آنلاین خرید کنید .

– خرید ضروریات

قبل از اینکه جنسی را بخرید یا از خدماتی استفاده کنید ، از خود سوال کنید که آیا این محصول یا خدمات تاثیری در زندگی شما دارد یا خیر .
راه دیگر برای کنترل خود هنگام خرید این است که هنگامی که قصد خرید جنسی را که دارای تخفیف می باشد ، دارید از خود بپرسید که در صورت عدم تخفیف آیا باز همان جنس را می‌خریدم یا نه ؟اگر پاسخ شما منفی است، مطمئناً به آن احتیاج ندارید .

۸. یاد بگیرید که چگونه از کارت های اعتباری خود کمتر استفاده کنید .

کارت های اعتباری در صورتی که مدیریت خوبی روی آنها داشته باشید ، می‌توانند ابزار بسیار قدرتمندی برای صرفه‌جویی باشند . با این حال هنگامی که از آنها به طور غیر مستقیم و بدون برنامه ریزی استفاده کنید ، می توانند مانع از پس انداز شوند . اگر چندین کارت اعتباری داشته و در یکی از آنها پول خود را پس انداز می کنید ، بهتر است آن کارت را در جایی از خانه گذاشته و هنگامی که بیرون می روید آن را با خود نبرید تا ذهن شما از خرید اضافه از آن کارت اعتباری منحرف شود .

۹. مدیریت هوشمند هزینه‌های حمل و نقل

برای صرفه جویی و پس انداز پول ، یکی از کارآمد ترین کارهایی که در زندگی خود می‌توانید انجام دهید عدم استفاده از ماشین شخصی ، تاکسی ، وسایل حمل و نقل گران مانند آژانس  و غیره است . به جای این کار شما می توانید از دوچرخه و یا وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید تا بتوانید مقداری پول پس انداز کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا