roch

ترفندهای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ کار مهمی است که در صورت درست انجام ندادن ،ممکن است باعث ایجاد خراش بر روی صفحه نمایش لپ تاپ شود و حتی می ‌تواند به پیکسل های تصویری که می بینید نیز آسیب برسد . در صورتی که از
لپ تاپ در طول روز استفاده زیادی می کنید ، شاید صفحه نمایش آن نیاز به تمیز کردن بیشتری داشته باشد . زیرا گرد و غبار ، چربی ها و خرده های موادی که وارد  لپ تاپ می شوند ، می تواند مشکلاتی را در عملکرد آن ایجاد کنند .

بنابراین بهترین راه برای طولانی تر کردن عمر لپ تاپ تمیز کردن مداوم صفحه کلید ، صفحه نمایش، پورت ها و دریچه خنک کننده آن می باشد . 
ممکن است بتوانید بدون صفحه کلید یا موس با لپ تاپ خود کار کنید، اما بدون صفحه نمایش که در آن می توانید تصاویر را ببینید انجام کار با لپ تاپ کاملاً غیر ممکن است. بنابراین تمیز کردن مانیتور لپ تاپ از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. زیرا به شما کمک می کند تا صفحه را با وضوح بیشتری ببینید .
در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی صحیح ترین راه ها برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ بدون آن که آسیبی به آن برسد، پرداخته ایم.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ بدون آسیب رساندن به آن

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ
نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ


یکی از بهترین جنبه های صفحه نمایش های مدرن لپ‌ تاپ این است که از دوام بالاتری برخوردار هستند و از آنجا که بسیاری از قابلیت های لمسی را دارند به گونه ای طراحی شده اند که قادر به مقاومت در برابر فشار نیز هستند .با توجه به اینکه ممکن است رد انگشت ها بر روی این صفحه نمایش باقی بماند ، بنابراین تمیز کردن مرتب آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

۱. پاک کردن گرد و غبار  روی صفحه نمایش توسط پارچه میکروفیبر

افراد عینکی و افرادی که دارای دوربین هستند، پارچه های میکروفیبر را به خوبی می شناسند . آن ها از این پارچه ها برای پاک کردن لنز دوربین و عینک خود استفاده می کنند . این پارچه ها برای تمیز کردن گرد و غبار بدون ایجاد خراش روی سطوح ظریف طراحی شده اند . این پارچه ها همچنین می توانند برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ نیز مورد استفاده قرار بگیرند .
همچنین می توانید از پارچه های دیگری که بر روی صفحه نمایش ایجاد پرز و خط و خراش نمی کند نیز استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که از حوله یا دستمال کاغذی استفاده نکنید . زیرا اگرچه آنها ممکن است نرم به نظر برسند اما مستعد ایجاد خراش بر روی صفحه نمایش هستند .
برای پاک کردن صفحه نمایش لپ تاپ توسط پارچه های میکروفیبر ابتدا باید لپ تاپ را خاموش کنید تا علاوه بر اینکه ایمنی تضمین شود ، صفحه نمایش خاموش بتواند به شما در دیدن بهتر گرد و غبار کمک کند .
سپس به آرامی با فشار دادن پارچه بر روی صفحه نمایش و حرکت دادن آن در یک جهت صفحه نمایش را پاک کنید . به یاد داشته باشید که این حرکات را با مالش دادن انجام ندهید.  زیرا می تواند با به گردش درآوردن ذرات گرد غبار به صفحه نمایش آسیب برساند .

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با پارچه میکروفیبر
تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با پارچه میکروفیبر


۲.  پاک کردن لکه و چربی های سخت از روی صفحه نمایش لپ تاپ توسط اسفنج مرطوب

گاهی اوقات بر روی صفحه نمایش لپ تاپ لکه ها و چربی های سخت قرار می گیرد. به جای آنکه از پارچه میکروفیبر  برای از بین بردن آنها استفاده کنید که کاری بی فایده است ، می توانید از روش اسفنج مرطوب استفاده کنید .
برای انجام این روش به یک اسفنج و آب مقطر یا آب دیونیز شده نیاز دارید . در صورتی که آب مقطر یا  آب دیونیزه ندارید ،می توانید از آب تصفیه شده استفاده کنید اما از آب معمولی شیر آب استفاده نکنید ، زیرا این آب ها دارای مواد معدنی مانند آهک هستند که ممکن است  صفحه مانیتور شما را لکه دار کند.
برای انجام این روش ابتدا لپ‌ تاپ خود را خاموش کرده و آن را از پریزبرق جدا کنید، در صورت امکان  باتری آن را نیز جدا کنید، سپس اسفنج را به آب مقطر آغشته کرده و آب اضافه آن را بگیرید تا چکه نکند .
آن ناحیه از صفحه نمایش لپ تاپ خود را که دارای لکه چربی می باشد به آرامی توسط اسفنج تمیز کنید . پس از تمیز کردن ناحیه منتظر بمانید تا صفحه به طور کامل خشک شود و دوباره آن را روشن کنید .

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با اسفنج مرطوب
تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با اسفنج مرطوب


۳. از بین بردن چربی های سنگین بر روی صفحه نمایش لپ تاپ با استفاده از محلول های پاک کننده

در صورتی که روش اسفنج مرطوب موثر واقع نشد و لکه ها همچنان بر روی صفحه نمایش باقی مانده اند ، می توانید برای از بین بردن لکه ها از محلول های پاک کننده استفاده کنید . برای انجام این کار باید محلول پاک کننده را بر روی پارچه میکروفیبر اسپری کرده و پارچه میکرو فیبر را به آرامی بر روی صفحه نمایش لپ تاپ بکشید .
شما همچنین می توانید محلول پاک کننده را خودتان نیز درست کنید . برای انجام این کار آب مقطر و سرکه سفید یا آب مقطر و درصد بالایی از الکل ایزوپروپیل را با نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط  کنید .
توجه داشته باشید که از استفاده از هر نوع مایع شیشه پاک کن خودداری کنید . همچنین از پاشیدن مستقیم مواد پاک کننده بر روی مانیتور  اجتناب کنید .
برای استفاده از محلول های پاک کننده بر روی لپ تاپ ، ابتدا آن را خاموش کرده و از پریز برق نیز جدا کنید و در صورت امکان باتری را نیز بردارید .
سپس پاک کننده را بر روی پارچه میکرو فیبر اسپری کرده و آن را به آرامی روی ناحیه دارای لکه بمالید . فراموش نکنید که پارچه را در یک جهت مالش دهید .
این کار را چند بار تکرار کنید تا صفحه نمایش کاملا پاک شود . پس از انجام این کار صبر کنید تا مانیتور کاملاً خشک شود و سپس لپتاپ را روشن کنید .

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با محلول های پاک کننده
تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با محلول های پاک کننده

منبع  ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *