علت روغن سوزی موتور اتومبیل + راه حل

روغن سوزی موتور اتومبیل یکی از مشکلات رایج در بین رانندگان می باشد.
تقریباً همه افرادی که اتومبیل دارند، می دانند که موتور اتومبیل سوخت را می سوزاند تا نیرویی را که برای هدایت ماشین لازم است را تولید کند .
گاهی اوقات موتور ماشین دچار روغن سوزی می شود که این روغن سوزی موتور اتومبیل نشان دهنده یک خرابی و نشتی از قسمتی از ماشین است که باید خیلی زود رفع شود .

در این مقاله از روشاک مطالبی در مورد مشکل روغن سوزی موتور اتومبیل و نحوه برطرف کردن این مشکل ارائه شده است. 

همه چیز در مورد مشکل روغن سوزی موتور اتومبیل

 

علت روغن سوزی موتور اتومبیل
علت روغن سوزی موتور اتومبیل

دلایل روغن سوزی موتور اتومبیل

روغن سوزی در هر جایی از اتومبیل ممکن است رخ دهد . تماس روغن و سطح بسیار گرم معمولاً باعث ایجاد نشتی در سیستم می شود .
اگر روغن سوزی در داخل موتور اتومبیل شما ایجاد شده باشد ، معمولاً توسط چند عامل می باشد که عبارتند از :
– مشکلات PVC
– آسیب دیدن حلقه های پیستون
– فرسودگی درزگیرها
حلقه های پیستون ، گازهای احتراق داخل سیلندر برای حداکثر قدرت موتور ، آن را مهر و موم می کند . این حلقه ها همچنین روغن موتور را از محفظه احتراق می گیرند .
حلقه های پیستون موتور می توانند با حداکثر مسافت پیموده شده یا عدم نگهداری مناسب فرسوده شوند .
این مسئله می تواند باعث شود که مقدار کمی از روغن در طی فرآیند احتراق سوزانده شود که باعث ایجاد دود آبی در اگزوز هنگام شتاب گیری می شود .

اگر بوی روغن سوزی را احساس کردید،  این مسئله احتمالاً به دلیل نشت مقداری روغن در  مانیفولد اگزوز یا کاتالیزور اتفاق افتاده است و شاید به این دلیل باشد که واشر پوشش دریچه ها در وضعیت خوبی قرار ندارند و روغن موتور در سوپاپ های موجود در سر موتور گردش می کند .
برای جلوگیری از نشت روغن در محفظه احتراق ، در اطراف هر دریچه درزگیرهایی وجود دارد که پس از پیمودن مسافت زیاد از سطح روغن پایین استفاده می کنند ، همچنین در صورتی که ماشین غالباً خاموش باشد و استفاده نشود ، این درزگیرها می‌توانند خشک شوند و دچار ترک شوند .

در صورتی که درزگیرهای دریچه شما فرسوده یا خراب شوند ، باعث می شوند روغن هنگام عبور از موتور از کنار آنها عبور کند و در زمانی که موتور خاموش است ، روغن روی پیستون جمع می شود .
هنگامی که ماشین خود را روشن می کنید در صورتی که متوجه شدید درزگیرهای سوپاپ فرسوده شده و  باعث روغن سوزی می شوند ممکن است تعویض درپوش های سوپاپ بتواند مشکل روغن سوزی را برطرف کند ، اما این انجام این کار هزینه زیادی دارد .
زیرا در صورت وقوع چنین مشکلی باید سر موتور  برداشته شده و برای توقف نشتی ، درز دریچه ها بازسازی و احیاء شوند.

علائم روغن سوزی موتور اتومبیل

علائم این مشکل شامل دود کردن اگزوز ، افزایش فشار میل لنگ ، کاهش فشار موتور (به دلیل فرسایش درزگیرهای دریچه یا آسیب دیدن حلقه های پیستون) و افزایش مصرف روغن می باشد .

چگونگی کاهش یا از بین بردن روغن سوزی موتور اتومبیل

توجه داشته باشید که کاهش روغن سوزی باعث افزایش قابل ملاحظه عمر موتور اتومبیل خواهد شد، اما چگونه می توان روغن سوزی موتور اتومبیل را کاهش داد؟ توصیه می‌شود به یک مکانیک مراجعه نموده و موتور را تعمیر کنید .
از آنجایی که این کار به پول و زمان زیادی نیاز دارد ، اگر برایتان مقدور نیست و نمی توانید ماشین خود را درون مکانیکی بگذارید ، می توانید موارد زیر را بررسی کنید .

۱. درپوش های دریچه های را بررسی کنید، در صورت شل بودن درپوش دریچه یا درزگیرها ، نشتی بدون فشار می تواند ایجاد شود .
پیچ ها را بررسی کرده و در صورت سست بودن آن ها را محکم کنید . اما مواظب باشید که بیش از حد سفت نشوند . استفاده از آچار گشتاور به جلوگیری از سفت شدن بیش از حد پیچ ها مناسب است .

۲. اگر مشاهده کردید که درپوش ها مشکلی ندارند ، آنها را بردارید واشر و حلقه های O را بررسی کنید . اگر دچار ترک خوردگی شده اند و یا آسیب دیده اند ، آنها را با واشر و حلقه های جدید عوض کنید .

۳. روغن ماشین خود را بررسی کنید . زیرا ممکن است این روغن قدیمی بوده و دیگر درست کار انجام ندهد . روغن قدیمی  باعث گرفتگی فیلتر روغن شده و احتمالاً در اطراف آن ریخته می شود .
روغن ماشین همچنین می تواند از فیلتر عبور کند . موتورهای جدید دارای سیستم های بای پس هستند تا اطمینان حاصل شود که مقداری روغن (حتی اگر کثیف باشد) به موتور برمی گردد و به عنوان روغن کثیف وارد موتور می شود و با سرعت بیشتری از روغن تمیز می سوزد .
اطمینان حاصل کنید که دو واشر فیلتر روغن ندارید ، زیرا ممکن است فیلتر قدیمی برداشته نشده باشد ، در نتیجه وجود دو واشر باعث تضعیف درزگیرها و نشت روغن با فشار کم می شود . اطمینان حاصل کنید که پس از هر بار تغییر روغن ، فیلتر را نیز تغییر می دهید .

۴. روغن اتومبیل را عوض کنید . این یک قدم ساده  برای رفع مشکل می باشد .
اگر مدت طولانی است که روغن موتور اتومبیل خود را تغییر عوض نکرده اید ، باید بدانید که روغن کثیف در موتور شما به دلیل وجود مواد جامد معلق در روغن سریع‌تر از روغن تمیز می سوزد، در نتیجه اصطکاک بیشتری روی قطعات موتور ایجاد کرده و باعث روغن سوزی می شود .

۵. درجه روغن خود را افزایش داده و یا از یک مکمل کاهش دهنده روغن سوزی استفاده کنید.
اگر از روغن 10W-30 استفاده می کنید آن را با روغن 10W-40 یا یک روغن تک درجه عوض کنید .
سعی کنید در تابستان از روغن وزن 40 و در زمستان روغن وزن 20 تا 30 استفاده کنید .
برای استفاده از مکمل بین متخصصین در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد .
تولیدکنندگان خودرو استفاده از مکمل هایی که ادعا می کنند باعث کاهش روغن سوزی موتور یا بهبود عملکرد می شوند را توصیه نمی کنند.

اما در ماشین های قدیمی ممکن است این مکمل بطور موثری عمل کنند .
همه این روش ها اساساً ویسکوزیته روغن را افزایش می دهند و ظاهراً یک روان کننده غلیظ ‌تر برای محافظت بهتر از قطعات موتور ایجاد می کند .
مکمل ها معمولا هیچ خسارتی ایجاد نمی کنند . در صورتی که قصد استفاده از این مواد را دارید ، این کار را به یک مکانیک حرفه‌ای  بسپارید و خودتان این کار را انجام ندهید .

نکته :
قبل از مراجعه به مکانیکی از تمیز بودن موتور خود اطمینان حاصل کنید و اگر در قسمت خارجی موتور چربی ، گرد و خاک و موارد دیگری وجود داشت آن را تمیز کنید . زیرا ممکن است دود حاصله ناشی از سوخت بخاطر این مواد ایجاد شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا