ترفندهای رایگان کاهش مصرف سوخت خودرو

با افزایش قیمت بنزین بسیاری از رانندگان به دنبال راه هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو هستند تا از این راه بتوانند در میزان پولی که برای پر کردن باک بنزین وسایل نقلیه خود صرف می کنند ، صرفه جویی کنند .
به عنوان یک قاعده کلی ، ثابت ترین هزینه راننده‌های وسیله نقلیه برای تامین سوخت خودرو است . درست است که برخی از اتومبیل ها بیشتر از سایرین سوخت مصرف می کنند ، اما اندازه ، موتور ، لاستیک و غیره عواملی هستند که در مصرف سوخت تاثیر می گذارند.
همچنین رفتار راننده در حین رانندگی نیز یک عامل تعیین کننده برای مصرف سوخت می باشد .
در صورتی که به دنبال راه هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو هستنید با روشاک همراه باشید.

راه های کاهش مصرف سوخت خودرو

 

کاهش مصرف سوخت خودرو
کاهش مصرف سوخت خودرو

1. هنگام رانندگی در بزرگراه ها  پنجره های اتومبیل را ببندید .

هنگامی که پنجره های اتومبیل باز هستند ، مقاومت هوا از وسیله نقلیه قوی تر است . بنابراین هنگامی که سرعت بیشتر از  ۸۰ کیلومتر در ساعت می شود ، باید پنجره های خودرو را ببندید . این امر پویایی و مقاومت خودرو را نسبت به جریان هوا بهبود بخشیده و مصرف سوخت را ۴ تا ۵ درصد کاهش می‌دهد .

2. فیلتر هوا را برای کاهش مصرف سوخت خودرو تعویض کنید .

بیشتر تولیدکنندگان خودرو توصیه می‌کنند فیلتر هوا را هر ۲۰ هزار کیلومتر تعویض و جایگزین کنید . انجام این کار به دلیل ایجاد هوای پاک و تمیز در موتور باعث بهبود راندمان احتراق می شود .
هوای کثیف ، ناخالصی و گرد و غبار را به درون موتور وارد می‌کند که منجر به مصرف بیشتر سوخت می شود . عوض کردن فیلترهای قدیمی  مصرف سوخت را تا حدود سه درصد کاهش می دهد .

3. کاهش بار و وزن در خودرو

برای کاهش میزان مصرف سوخت خودرو لازم است تمام موارد غیر ضروری که در صندوق عقب قرار دارند ، را خالی کنید. هر ۴۰ کیلو گرمی که وزن به خودرو اضافه می شود منجر به مصرف یک درصد بنزین اضافی می گردد .
کاهش بارهای غیر ضروری روی وسیله نقلیه یک ترفند کلیدی برای صرفه جویی در مصرف سوخت است .

4. از رانندگی به مدت طولانی با دنده یک و دو خودداری کنید .

شاید این امر غیر ممکن به نظر برسد اما سعی کنید خیلی مسیرهای طولانی را با دنده یک و دو حرکت نکنید . زیرا میزان مصرف سوخت توسط اتومبیل هایی که بیشتر با دنده های ۱ و ۲ رانندگی می‌کنند ، تقریباً ۲۰ درصد بیشتر از رانندگی با دنده های سه و چهار و ۳۵ درصد بیشتر از زمانی است که با دنده ۵ حرکت می کنید .

5. خاموش کردن تهویه ماشین

در صورتی که با سرعت کمتر از ۸۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کنید ، بهتر است برای کاهش مصرف سوخت ، تهویه هوا را خاموش کنید یا حداقل آن را بر روی درجه کم قرار دهید .

6. فشار تایرها را برای کاهش مصرف سوخت خودرو تنظیم کنید .

برای  انجام این کار راهنمای اتومبیل خود را بررسی کنید و لاستیک های خود را بر روی فشار بهینه تنظیم کنید . فشار کنترل نشده بر روی تایرها می تواند باعث ۵ درصد مصرف سوخت اضافی شود .
فشار مناسب تایرها به جلوگیری از سایش نامنظم کمک می کند . در غیر این صورت ممکن است باعث کند شدن وسیله نقلیه و مصرف سوخت بیشتر برای حفظ سرعت شود .

7. کاهش ترمز کردن برای کاهش مصرف سوخت خودرو

سعی کنید هر چند وقت یک بار به ترمزها ضربه کوچکی بزنید و سرعت شتاب ثابت را حفظ کنید . از فشار شدید روی روی پدال گاز خودداری کنید . با حرکت از حالت ایستاده به حالت شتاب ،مقدار زیادی سوخت مصرف می شود . تغییر ناگهانی حرکت نیز باعث می شود خودرو سوخت بیشتری را بسوزاند .

8. بستن مخزن سوخت خودرو

بنزین یک مایع فرار است و به راحتی تبخیر می شود . به همین دلیل باید پس از سوختگیری مطمئن شوید که درب مخزن سوخت را محکم بسته اید .

9. ماشین خود را قبل از حرکت گرم نکنید .

در وسایل نقلیه مدرن که به سیستم تزریق سوخت متکی هستند ، موتور خودرو نیازی به گرم شدن (کاری که افراد معمولاً در ماه‌های سرد انجام می دهند) ، ندارند .
گرم کردن موتور بسته به مدت زمانی که آن را روشن کرده اید ، مقدار زیادی از سوخت را هدر می‌دهد . بنابراین فقط کافیست پس از استارت زدن ۳۰ ثانیه که به اندازه بستن کمربند ایمنی می باشد ، صبر کنید و سپس راه بیفتید.

10. به صورت یکنواخت رانندگی کنید .

هنگامی که در مورد نحوه صرفه جویی در مصرف سوخت هنگام رانندگی صحبت می شود ، جلوگیری از شتاب زیاد و ترمز تا حد امکان که یک روش کارآمد برای رانندگی است باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.
نه تنها رانندگی با سرعت یکنواخت باعث صرفه جویی در  مصرف سوخت می شود ، بلکه می‌توانید سوخت بیشتری را نیز ذخیره کنید . از شتاب و گاز دادن بیش از حد به موتور خودداری کنید .
در صورت رانندگی با سرعت یکنواخت در مسیرهای طولانی لنت های ترمز نیز آسیب نمی بینند .

11. حذف باربند روی سقف اتومبیل

باربند موجود روی سقف اتومبیل باعث افزایش کشش آیرودینامیکی می شود که موتور باید بر آن غلبه کند و باعث افزایش مصرف سوخت بیشتر می شود . بنابراین برای کاهش میزان مصرف سوخت خودرو، بهتر است باربند را از روی سقف اتومبیل جدا کنید .

12. از روغن موتور خوب استفاده کنید .

نگهداری مناسب از موتور باعث می شود اتومبیل عملکرد بهتری داشته باشد و در عین حال به کاهش مصرف سوخت نیز کمک می کند.
استفاده از روغن موتوری که دارای ویسکوزیته مناسب و سایر فاکتورهایی است که به راحتی با نیازهای وسیله نقلیه سازگار است، باعث کاهش مصرف سوخت در خودرو می شود .

13. فقط در مواقع ضروری از اتومبیل خود استفاده کنید .

به عنوان آخرین راه برای کاهش مصرف سوخت از رانندگی زیاد با ماشین خود ، خودداری کنید . اگر مقصد شما در فاصله کوتاهی قرار دارد ، بهتر است پیاده روی کرده و یا از دوچرخه که باعث افزایش سلامتی شما می شود استفاده کنید . همچنین می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنید .
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا