roch

دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یک مشکل شایع است و این مسئله لزوما نشان دهنده یک مشکل جدی در سخت افزار یا نرم افزارکامپیوتر نیست، مگر اینکه این خاموشی ها به طور مکرر رخ دهد .
خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می تواند ناراحت کننده باشد به خصوص اگر باعث پاک شدن اطلاعات و کارهایی که انجام داده‌اید، شود.
بیشتر کامپیوترهای مدرن به گونه ای طراحی شده اند که در صورت گرمای بیش از حد قطعات به طور خودکار خاموش شوند. در این روش کامپیوتر از خطرات احتمالی مربوط به گرمای بیش از حد محافظت می شود ، اما این تنها دلیل خاموشی ناگهانی نیست و ممکن است مشکلاتی در منبع تغذیه یا خرابی قطعات سخت افزاری ایجاد شده و یا اینکه سیستم توسط ویروس یا بد افزار ها آلوده شده باشد .
اگر می خواهید دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر را بدانید این مطلب از روشاک را از دست ندهید.

دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر
خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

1. مشکلات مربوط به گرمای بیش از حد قطعات

همانطور که در بالا نیز ذکر شد یکی از دلایل احتمالی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر این است که اجزای رایانه بیش از حد گرم شده اند . این مسئله ممکن است در صورتی که رایانه با ظرفیت بسیار بالایی کار کند ، اتفاق بیفتد . به عنوان مثال اگر شما بازی گرافیکی انجام دهید و فن خنک کننده کارت ویدئو به درستی کار نکند باعث خاموش شدن ناگهانی رایانه می شود.
برای حل این مشکل ابتدا فن خنک کننده منبع تغذیه را در پشت کامپیوتر بررسی کنید تا به صورت ملایم کار کند. برای بررسی سایر فن های خنک کننده ممکن است لازم باشد که کیس کامپیوتر را باز کنید و تمام فن ها از جمله CPU ، کیس ، کارت ویدئو، هارددیسک و غیره را بررسی کنید و دقت کنید که هیچ کدام صداهای غیر معمول نداشته و خیلی پر سروصدا نیستند . در صورتی که فن خنک کننده منبع تغذیه خیلی داغ می شود ، ممکن است نیاز باشد که آن را تعویض کنید.
توصیه می شود گرد و غباری که باعث گرمایش بیش از حد داخل کامپیوتر می شوند را تمیز کنید.

2. کامپیوتر را از نظر خرابی سخت‌افزار بررسی کنید.

اگر اخیراً سخت افزار جدیدی را به رایانه خود اضافه کرده‌اید و پس از  آن کامپیوتر مدام به طور ناگهانی خاموش می شود، ممکن است آن سخت افزار خراب بوده و مشکل ایجاد کند. در صورت امکان هر سخت افزاری که به تازگی اضافه کرده اید را حذف کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

3. کامپیوتر را از نظر نرم افزارهای مخرب و ویروس بررسی کنید.

اگر کامپیوتر شما به دلیل مشکلات مرتبط با نرم‌افزار به طور ناگهانی خاموش می شود سیستم عامل را توسط آنتی ویروس از نظر وجود ویروس ها و بد افزارها را اسکن کنید. برخی از ویروس ها و بدافزارها برای خرابی سیستم از جمله خاموش شدن رایانه طراحی شده اند.
در هر صورت ایده ای مناسب این است که سیستم خود را هر از گاهی توسط آنتی ویروس اسکن کنید . شما می توانید از Windows Defender که یک برنامه ضد ویروس داخلی می باشد، استفاده کنید. این برنامه کامپیوتر را در برابر ویروس ها ، نرم افزارهای جاسوسی و سایر نرم‌افزارهای مخرب محافظت می کند. همچنین می توانید از برنامه های آنتی ویروس دیگری که آنها را نصب کرده اید نیز، استفاده کنید.
برای اجرای اسکن کامل سیستم با استفاده از Windows Defender کلمه ویروس را در جستجو تایپ کرده و بر روی ویروس و تهدید محافظت کلیک کنید. در پنجره Virus& threat protection بر روی گزینه Advance Scan کلیک کنید ، سپس اسکن کامل را انتخاب کرده و روی اکنون کلیک کنید . اسکن سیستم  آغاز می شود ، اگر ویروسی یافت شد آن را حذف کنید.

4. ویژگیFast Startup را خاموش کنید.

خاموش کردن ویژگی Fast Startup می‌تواند از خاموش شدن رایانه به طور تصادفی جلوگیری کند . این گزینه یک ویژگی در ویندوزهای 8 و 10 می باشد که باعث راه اندازی سریع تر کامپیوتر می شود و یکی از مواردی است که بیشتر افراد بدون اطلاع از آن استفاده می کنند و برخی دیگر از افراد بلافاصله هنگام خرید رایانه جدید یا ارتقاء سیستم عامل ویندوز آن را غیرفعال می کنند.
در هر حال، با فعال کردن این گزینه هنگامی که رایانه را خاموش می کنید فقط به نظر می رسد که آن را خاموش کرده‌اید اما در حقیقت شما آن را بین خواب زمستانی و خاموش کردن قرار می دهید.
فعال کردن این ویژگی نباید به رایانه شما آسیب برساند ، زیرا یکی از ویژگی‌های ویندوز است ، اما ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی رایانه شود .
برای غیر  فعال کردن این ویژگی به نوار جستجو رفته و Power را تایپ کنید ، سپس برای باز کردن آن روی نتیجه
select power plan کلیک کنید

در پنجره باز شده گزینه های Power، روی گزینه “Choose what the power buttons do”  کلیک کنید سپس بر روی ” تغییر تنظیمات موجود نیست” کلیک نموده و در صورت فعال بودن تیک گزینه ” روشن کردن راه اندازی سریع” را بردارید . برای ذخیره تغییرات ایجاد شده روی ذخیره تغییرات کلیک کنید و سپس رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و ببینید که آیا مشکل خاموش شدن های ناگهانی رایانه بر طرف شده است یا خیر.

5. بایوس کامپیوتر را  برای برطرف کردن مشکل خاموش شدن های ناگهانی کامپیوتر به روز کنید.

بایوس (Basic Input  output system) نرم‌افزاری است که بر روی یک تراشه حافظه کوچک در مادربرد ذخیره می شود . معمولا برای تغییر نحوه کار دستگاه یا عیب یابی یک مشکل باید به بایوس دسترسی پیدا کنید . این امکان وجود دارد که سخت افزاری مسئول مشکل خاموش شدن ناگهانی باشد در این صورت بروز رسانی بایوس می ‌تواند مشکل را برطرف کند. در نظر داشته باشید که بروز رسانی بایوس کار کاربران پیشرفته است و در صورت انجام نشدن صحیح آن می تواند باعث آسیب دائمی سخت ‌افزار شود .
برای بروز رسانی بایوس به وبسایت سازنده مادربرد بروید و آخرین نسخه بایوس را برای مادربرد خود دانلود کنید .  اگر نمی دانید که چگونه بایوس خود را بروز رسانی کنید ، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

6. درایور های ویدئویی خود را مجدداً نصب کنید.

درایور دستگاه ، نرم‌افزاری است که نحوه تعامل با سخت افزار خاص را به سیستم عامل نرم افزارها اطلاع می دهد و کاملا شبیه به یک مترجم بین نرم‌افزار و سخت‌افزار عمل می‌کند ، زیرا آنها اغلب توسط تولیدکنندگان شرکت ها یا افراد مختلفی ایجاد می‌شوند .
درایور ، ارتباط بین سخت‌افزار و نرم‌افزار را تسهیل می‌کند و رایانه قادر به ارسال و دریافت درست اطلاعات بدون درایور نیست . اگر درایور ، بطور مناسب نصب نشده باشد ممکن است دستگاه به درستی کار نکرده و مشکلات مختلفی ایجاد کند.
یک دلیل احتمالی برای خاموش شدن ناگهانی رایانه این است که درایور واحد پردازش گرافیکی ویدئو (GPU) به بروز رسانی یا نصب مجدد نیاز دارد.
برای پاک کردن و نصب مجدد درایورهای ویدئو توصیه می شود قبل از انجام کار درایور ویدئو (GPU) را از وبسایت رسمی سازنده بارگیری کرده و آن را در رایانه یا usb خود بریزید . برای بروز رسانی درایور GPU با کلیک راست بر روی دکمه Start و انتخاب مدیر دستگاه از منوی متنی ، گزینه Device Manager را باز نموده و یا مدیر دستگاه را در نوار جستجو تایپ کنید و بر روی آن کلیک کنید .
در Device Manager لیستی از دستگاه های متصل به رایانه خود را مشاهده خواهید کرد ، دسته نمایش آداپتور ها را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید و حذف دستگاه را انتخاب کنید .
کادر انتخاب “حذف نرم‌افزار درایور برای این دستگاه” را علامت گذاری کرده و روی حذف کلیک کنید.
اکنون دوباره بر روی دستگاه ویدئویی خود راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه “بروز رسانی درایور” را انتخاب کنید. از شما سوال پرسیده خواهد شد که آیا می خواهید نرم افزار درایور شده را بطور خودکار جستجو کنید یا رایانه خود را برای نرم افزار درایور جستجو کنید ؟
اگر گزینه اول را انتخاب کنید ویندوز آخرین درایور رایانه را برای دستگاه شما ، جستجو می کند و اگر گزینه دوم را انتخاب کنید باید درایورها را به صورت دستی پیدا کرده و نصب کنید. در صورتی که درایور ویدئو را همانطور که قبلاً توصیه شده بود بارگیری کرده‌اید گزینه دوم را انتخاب کنید.
اکنون بر روی دکمه ” مرور…” کلیک کرده و درایور بارگیری شده را انتخاب کنید و دکمه ok را بزنید و سپس بر روی گزینه ی Next کلیک کنید تا مراحل نصب شروع شود.
در صورتی که نصب مجدد درایور ویدئو مشکل را برطرف نکرد ، در هنگام کلیک راست بر روی دستگاه ویدئویی درایور را با انتخاب “بروز رسانی درایور” به روز کنید و جستجوی خودکار برای نرم افزار به روز شده درایور ، انتخاب کنید ، سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.
منبع :pcrisk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.