roch

10 نکته برای مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه

اگر به دنبال راه هایی برای مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه وبسایت های گوناگون را جستجو می کنید ، توصیه می کنیم دست از جستجو برداشته و این مقاله را تا انتها بخوانید.
هارد دیسک مانند مغز رایانه است ، محلی که تمام اطلاعات شما در آن ذخیره شده است . بنابراین، اگر این قطعه آسیب ببیند ،گم یا پاک شود عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

اگرچه ما اکنون فضای ذخیره سازی ابری را نیز داریم ، اما بسیاری از کاربران هنوز هم برای ذخیره سازی تصاویر، عکس ها و فایل های دیگر از هارد دیسک استفاده می کنند وبه هارد دیسک خود بیشتر از فضای ذخیره سازی ابری اطمینان دارند .
هارد دیسک یکی از موثرترین اجزای رایانه می باشد و به دلیل استفاده زیاد، مستعدترین قطعه برای خرابی است.
بنابراین مراقبت و نگهداری از هارد دیسک کامپیوتر بسیار ضروری است . زیرا نگهداری مناسب از هاردی دیسک نه تنها بر عملکرد آن ، بلکه بر عمر مفید آن نیز تاثیر می گذارد.
به همین دلیل ما در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی راه های مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه پرداخته ایم .

راه های مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه

 

مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه
مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه

1. اجتناب از درجه حرارت بالا

همه اجزای کامپیوتر دارای یک دشمن مشترک هستند و آن هم گرما است . گرما ، دشمن هارددیسک نیز محسوب می شود. گرما تا حد زیادی با عملکرد خود هارد دیسک تولید می‌شود و گاهی اوقات نیز تحت تاثیر گرمای حاصل از سایر تجهیزات است. کارهایی که برای مراقبت از هارد دیسک خود می ‌توانید انجام دهید شامل موارد زیر می باشد .
– قرار دادن کامپیوتر در جایی که دارای سیستم خنک کننده است تا هارد دیسک آسیب جدی نبیند.
– سیستم خنک کننده رایانه کثیف نبوده تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
– برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار در قسمت‌های داخلی رایانه باید به طور مداوم کامپیوتر خود را تمیز کنید.

۲. جلوگیری از ضربه خوردن هارد دیسک

هارد دیسک از قطعات متحرک بسیار شکننده ای ساخته شده است و هر ضربه مستقیمی می تواند صدمات جبران ناپذیری را بر آن وارد کند . حتی یک حرکت ناگهانی هنگام کار کرد نیز می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیرشود . برای مراقبت از هارد دیسک خود باید موارد زیر را رعایت کنید .
– جلوگیری از ضربات جسمی به هارددیسک
– حتی الامکان از جابجایی رایانه در هنگام کار اجتناب کنید.
– اگر بنا به هر دلیلی حتی هنگامی که با کامپیوتر کار نمی کنید مجبورید آن را حرکت دهید، باید بسیار مراقب باشید تا به آن ضربه وارد نشود.

۳. عدم روشن و خاموش کردن مکرر رایانه برای مراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه

روشن و خاموش کردن مکرر رایانه برای هارد دیسک مضر است ، زیرا شتاب و کاهش سرعت که هنگام روشن و خاموش کردن رایانه در هارد دیسک اتفاق می افتد ، می تواند ساییدگی و پارگی ایجاد کند که باعث آسیب جبران ناپذیری در هارد دیسک می شود.
برای عملکرد خوب و مراقبت از هارددیسک باید از روشن و خاموش کردن مکرر رایانه اجتناب کنید . یک توصیه بسیار مفید که می تواند به شما در افزایش عمر هارد دیسک کمک کند این است که فقط هنگامی که دیگر قصد کار کردن با رایانه خود را ندارید، آن را خاموش کنید.
– در صورتی که رایانه خود را روشن کرده اید و قصد ندارید چندین ساعت از آن استفاده کنید بهتر است برای افزایش عمر هارد دیسک آن را بر روی حالت خواب بگذارید.

۴. CHKDSK را اجرا کنید.

ویندوز رایانه ابزار اسکن و تعمیر  هارد دیسک داخلی را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما باید به طور منظم CHKDSK را اجرا کنید .زیرا این کار قادر به بررسی خطاهای هارد دیسک شده و تمام تلاش خود را برای ترمیم آنها انجام می دهد .

۵. پاکسازی دیسک را برایمراقبت و نگهداری از هارد دیسک رایانه اجرا کنید.

جدا از قطعات ، هارد دیسک رایانه ممکن است با تعدادی فایل بی فایده پر شده باشد . بنابراین برای پاک کردن آنها می توانید از ابزار Disk Cleanup که از قبل در ویندوز نصب شده است ، استفاده کنید. این کار می‌تواند فضای بیشتری را در هارد دیسک آزاد کند .

۶. فایل های موقتی سیستم را پاک کنید.

Disk Cleanup، قادر به پاک کردن فایل های موقتی اینترنت می باشد ، اما قادر به حذف فایل های موقتی سیستم نیست. چنین فایل هایی توسط برنامه ها تولید و در پوشه موقت ویندوز ذخیره می شوند  . اگر برنامه ها به درستی پاک نشوند، این فایل ها حفظ می شوند ، از این رو شما باید به صورت دستی به پوشه ها رفته تا آنها را در فواصل زمانی منظم پاک کنید.

۷. پشتیبان گیری از درایو

به منظور محافظت از اطلاعات با ارزش در هارددیسک، لازم است که به طور دوره ای و منظم از درایو خود نسخه پشتیبان تهیه کنید . به عنوان مثال در صورت خراب شدن فایل Outlook در صورت داشتن پشتیبان می توانید اطلاعات PST را به راحتی از نسخه پشتیبان تهیه کنید.

۸. سرویس نمایه سازی را خاموش کنید.

وقتی صحبت از عملکرد هارد دیسک می‌شود ، سرویس نمایه سازی اهمیت پیدا می کند .  این مسئله می تواند با فعالیت های دیگر در رایانه شما تداخل ایجاد کند ، در نتیجه باعث کند شدن دستگاه می شود. بهتر است سرویس نمایه سازی را خاموش کنید .

۹. استفاده از سیستم های خنک کننده کیس یا فن بر روی هارد دیسک

چهار پیچ برای نصب فن بر روی هارد دیسک در سمتی که برد قرار دارد ، وحود دارد . از آنجایی که هارد دیسک نسبت به گرما به شدت حساس است و هنگامی که در معرض گرمای زیادی قرار بگیرد آسیب می بیند ، می توانید با نصب یک فن دمای آن را پایین نگه دارید تا بتوانید باعث افزایش عمر هارد دیسک شوید .
دقت داشته باشید که از فن های خنک کننده با کیفیت بالا استفاده کنید ، زیرا بیشتر فن های موجود در بازار چینی بوده و پس از مدتی خراب شده و همچنین باعث کاهش عمر هارد دیسک نیز می شوند .

۱۰. پارتیشن بندی درست هارد دیسک

یکی از مواردی که می تواند در نگهداری اطلاعات موثر واقع شود ، پارتیشن بندی درست هارد دیسک می باشد .
بهتر است هارد دیسک دارای پارتیشن های کمتری باشد. همچنین لازم است هنگام پارتیشن بندی نکات primary و Logical را رعایت کنید ، به این صورت که درایو سیستم عامل را در primary تعریف نموده و بقیه درایوها را در Logical تعریف کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.