roch

مهمترین معایب و مزایای پرینترهای حرارتی

امروزه پرینترهای حرارتی همه جا حتی در مکان ها و صنایعی که هرگز به آن فکر نکرده اید وجود دارند . به عنوان مثال از چاپگرهای حرارتی در دستگاه‌های خودپرداز نیز استفاده می شود و این دستگاه با استفاده از فناوری چاپ حرارتی رسید را برای شما صادر می کند .
با این حال ، پرینترهای حرارتی دارای معایب و مزایای زیادی می باشند .
پرینترها در انواع مختلفی از نمونه کارها قرار می‌گیرند ، از پرینتر جوهرافشان و لیزری گرفته تا پرینترهایی با فرمت های بزرگتر. طیف متنوعی از چاپگرها در دسترس هستند که به گونه ای طراحی شده اند که کارهای مختلف چاپ را انجام می دهند.
یکی از انواع چاپگرها که برای بسیاری از افراد کاملاً ناشناخته بوده و از نحوه کارکرد و موارد استفاده از آن بی اطلاع هستند، پرینترحرارتی است.
اگر می خواهید با معایب و مزایای پرینترهای حرارتی بیشتر آشنا شوید این مطلب از روشاک را از دست ندهید.

معایب و مزایای پرینترهای حرارتی

معایب و مزایای پرینترهای حرارتی
معایب و مزایای پرینترهای حرارتی

قبل از آنکه به معایب و مزایای پرینترهای حرارتی بپردازیم ابتدا باید بدانیم که پرینتر حرارتی چیست و چه استفاده های از آن می‌شود.

پرینتر حرارتی چیست؟

نوعی چاپگر است که از گرما برای انتقال تصویر بر روی کاغذ استفاده می کند . پرینتر حرارتی دارای یک پرینتر چاپی است که حاوی بسیاری از پین های گرمایش مقاومتی کوچک می باشد که بسته به نوع چاپگر حرارتی جوهری مبتنی بر موم را روی کاغذ معمولی ذوب می کند یا نقاطی را روی کاغذ مخصوص پوشش داده شده، می سوزاند .
ریزپردازنده تعیین می کند که پین های گرمایش برای تولید تصویر چاپی گرم شوند و صفحه چاپی طول کاغذ یا رسانه ای را که باید روی آن چاپ انجام شود ،طی می کند . پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد ، برچسب ها ، برچسب قیمت و سایر کارهای چاپی ویژه استفاده می شوند .

چاپگرهای حرارتی دارای دو نوع انتقال حرارتی و چاپگرهای حرارت مستقیم می‌باشند.

موارد استفاده از پرینتر های حرارتی

چاپگرهای حرارتی در محیط های خرده فروشی که در آن لیبل و رسید چاپ زیادی وجود دارد ، بسیار محبوب هستند . این نوع پرینترها اغلب در انبارها و محیط های صنعتی یافت می شوند.
خروجی ایجاد شده روی دستگاه حرارتی بسته به نوع برچسب در برابر سایش و رطوبت مقاوم است و باعث می‌شود که این چاپگرها برای محیط های شلوغی که هر از گاهی ممکن است کمی کثیف باشند، مناسب باشند. در این نوع پرینترها هیچ کارتریج یا تونری برای تعویض وجود ندارد به همین دلیل از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. بنابراین این نوع چاپگرها در صنعت حمل و نقل ، فروشگاه های مواد غذایی و سوپرمارکت ها کتابخانه ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای پرینترهای حرارتی

– عدم دخالت کارتریج باعث می شود که شرکت ها یا سازمان ها بتوانند با استفاده از این چاپگرها مبلغی را صرفه جویی کنند.
– کار با این نوع چاپگرها آسان بوده و دارای دکمه های کمتری می باشند. همچنین استفاده از نرم‌افزار در این نوع چاپگرها نیز آسان تر است.
– به دلیل بی سر و صدا بودن این نوع دستگاه ها استفاده از آنها برای دفاتر عالی می باشد.
– پرینترهای حرارتی بسیار ارزان بوده و در مدل ها و اندازه های مختلف ارائه می شوند.
– در چاپ تک رنگ ، این نوع چاپگرها در مقایسه با سایر اشکال چاپ کارآمد تر و سریع تر می باشند و همچنین نسبت به چاپگر های دیگر ماندگاری بیشتری دارند.
– از آنجایی که این نوع پرینترها از گرما برای چاپ تصاویر روی کاغذ استفاده می کنند، نیاز به صرف هزینه برای کارتریج و جوهر نداشته و ارزان می باشند.
– چاپگرهای حرارتی بدون وقفه های مربوط به تمام شدن جوهر، به طور مداوم کار چاپ را انجام می‌دهند ، بنابراین راندمان کار با این چاپگرها بالا می رود.

معایب پرینترهای حرارتی

– لیبل های حاصل از پرینترهای حرارتی نمی‌توانند در معرض نور خوشید یا گرمای شدید دوام بیاورند . زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض نور یا گرما محو می‌شوند.
– برخلاف پرینترهای استاندارد، پرینترهای حرارتی معمولاً رنگ ها را به خوبی چاپ نمی کنند.
– یکی دیگر از معایب پرینترهای حرارتی چاپ تک رنگ آنها می باشد . در این نوع پرینتر ها چاپ با استفاده از روش حرارتی فقط به صورت تک رنگ ایجاد می ‌شود.
– با توجه به سرعت چاپ در این نوع دستگاه ها ، سایش روی سر چاپگر بیشتر بوده و علاوه بر آن ، به دلیل عدم تمیز کردن این نوع چاپگرها به دلیل تجمع گرد و غبار ، چاپ در بخش های کوچک متوقف می شود.

نحوه مراقبت و نگهداری از چاپگرهای حرارتی

– جهت افزایش عمر چاپگرهای حرارتی برای استفاده متوسط روزانه، پرینترهای حرارتی باید ۲ تا ۳ بار در هفته تمیز شوند . تناوب تمیز کردن به نوع چاپگر حرارتی، محیط و میزان چاپ بستگی دارد.
– هنگام تمیز کردن سرهای چاپگر باید بسیار احتیاط کنید و تمام اشیاء و فلزات تیز را قبل از کار از روی پرینتر بردارید تا از صدمات احتمالی جلوگیری کنید.
– برای تمیز کردن دستگاه فقط باید از محلول های تمیز کننده ای نظیر ایزوپروپیل الکل استفاده شود، زیرا این حلال ها سریع تبخیر شده و بر روی دستگاه باقی نمی مانند.
– استفاده از سواب برای تمیز کردن چاپگرهای حرارتی مناسب بوده و از قبل باید در الکل غوطه ور شود .
استفاده از سواب ها آسان است و برای دسترسی به سخت ترین قطعات دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد . بهتر است نوار چاپی و غلطک ها را به آرامی با سواب ها مالش دهید تا به خوبی تمیز شوند.
– با استفاده از کمپرسور هوا نیز می توانید گرد و غبار موجود در چاپگر را خارج کنید.
انجام موارد ذکر شده در بالا ، باعث افزایش عمر پرینتر شما می شود . برای دانستن دستورالعمل ها و توصیه های بیشتر و دقیق تر بهتر است دفترچه راهنمای پرینتر حرارتی خود را حتما مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.