roch

چگونه مشکلات مربوط به از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ را برطرف کنیم؟

اگر به دنبال راه حلی برای مشکل از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ می گردید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.استفاده از لپ تاپ بدون پد لمسی غیر ممکن است مگر اینکه یک موس به آن وصل شود.
هنگامی که پد لمسی لپ تاپ خراب شده و کار نکند می تواند بسیار ناراحت کننده باشد ، زیرا بدون داشتن موس حتی انجام دادن ساده ترین کارها در لپتاپ می ‌تواند وقت‌گیر باشد.
پد لمسی یک ویژگی قدیمی در لپ تاپ است که برای کنترل موس لپ تاپ استفاده می شود . در صورتی که پد لمسی لپ تاپ شما در حین حرکت  و انجام کار با لپ تاپ به دلایل زیادی از کار بیفتد راه هایی برای راه اندازی دوباره آن وجود دارد .
در این مقاله از روشاک به نحوه برطرف کردن مشکلات مربوط به از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ  پرداخته ایم .

نحوه برطرف کردن مشکلات مربوط به از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ

از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ
از کار افتادن پد لمسی لپ تاپ

غیر فعال شدن منطقه پد لمسی

در برخی از انواع مدل های لپتاپ یک آرم مربع کوچک در گوشه سمت راست بالای پد لمسی وجود دارد ، اگر آن آرم را دارید باید بدانید که دوبار ضربه زدن بر روی آن باعث غیر فعال شدن پد لمسی می شود.
احتمال دارد که شما بر روی آن منطقه به صورت تصادفی دوبار ضربه زده و آن را غیر فعال کرده باشید . برای برطرف کردن مشکل ابتدا روی آن منطقه دوبار ضربه بزنید و ببینید که آیا مشکل پد لمسی لپ تاپ شما برطرف می شود یا خیر .

غیر فعال شدن منطقه پد لمسی
غیر فعال شدن منطقه پد لمسی

غیر فعال شدن Trackpad در بایوس

این احتمال وجود دارد که به دلایل نامعلوم پد لمسی لپ تاپ شما در بایوس مادربرد لپ تاپ غیر فعال شده باشد . مثلاً این مسئله می‌تواند بعد از به روز رسانی سیستم عامل اتفاق بیفتد .
برای بررسی اینکه این مشکل وجود دارد یا خیر با فشار دادن مکرر کلید Delete یا F2 لپ تاپ خود را در حال بوت شدن قرار دهید تا وارد بایوس شود (دکمه مورد نظر برای فشار دادن و وارد شدن به بایوس ممکن است در لپ تاپ ها متفاوت باشد)
دنبال گزینه‌ای با نام دستگاه اشاره گر داخلی (Internal poiting Device) یا مشابه آن باشید . پس از یافتن آن مطمئن شوید که فعال می باشد .
پس از انجام این کار گزینه ذخیره تغییرات و خروج را انتخاب کنید .

با استفاده از کلید Fn پد لمسی خود را دوباره فعال کنید .

ممکن است هنگامی که سعی در تغییر صدای لپ تاپ دارید ، با فشار دادن اشتباه دکمه Fn  پد لمسی لپ ‌تاپ خود را غیر فعال کنید . در صورتی که که این اتفاق افتاده باشد با فشار دادن دوباره دکمه Fn مشکل برطرف می ‌شود .

حذف سایر درایوهای موس

اگر در گذشته موس های متعددی را به لپ تاپ خود وصل کرده اید و هرگز درایورهای آنها را پاک نکرده باشید این درایوها ممکن است که پد لمسی لپ تاپ شما را از کار بیندازند .
برای برطرف کردن این مشکل به مدیر دستگاه رفته و روی فلش کنار گزینه موس و سایر دستگاه های اشاره گر کلیک کنید ، سپس بر روی موس راست کلیک کرده و آنها را یکی یکی حذف کنید تا تاچ پد لمسی شما دوباره شروع به کار کند .

حذف سایر درایوهای موس
حذف سایر درایوهای موس

درایو پد لمسی را به روز رسانی کنید

به بخش مدیر دستگاه رفته روی پد لمسی کلیک راست نموده و مطمئن شوید که این گزینه فعال است. اگر این گونه است بر روی گزینه به روز رسانی در آن کلیک کنید تا ببینید آیا به ‌روزرسانی‌هایی در این زمینه وجود دارد یا خیر. این کار ممکن است به شما کمک کند تا دوباره بتوانید پد لمسی خود را به کار بیندازید .

درایو پد لمسی را به روز رسانی کنید
درایو پد لمسی را به روز رسانی کنید

پد لمسی خود را در تنظیمات موس فعال کنید.

در بسیاری از موارد ، مدیر دستگاه قادر به فعال کردن و غیر فعال کردن پد لمسی نیست . اگر پد لمسی شما به نوعی غیر فعال شده است برای فعال کردن مجدد آن باید به ویژگی های موس (Mouse Properties) ویندوز بروید تا دوباره بتوانید آن را فعال کنید .
عبارت Mouse را در نوار جستجوی ویندوز تایپ نموده و به تنظیمات ماوس بروید و در آنجا بر روی گزینه های اضافی موس کلیک کنید ، سپس در پنجره جدید به تنظیمات دستگاه ، Touchpad یا هر برگه در سمت راست پنجره بروید. پد لمسی را در لیست پیدا نموده و آن را انتخاب کنید سپس بر روی فعال کردن کلیک کنید .

پد لمسی خود را در تنظیمات موس فعال کنید.
پد لمسی خود را در تنظیمات موس فعال کنید.

ری استارت کردن لپ تاپ

هنگامی که پد لمسی لپ تاپ شما کار نمی کند ، گاهی اوقات تنها با ریستارت کردن و راه اندازی مجدد دستگاه می توانید مشکل را حل کنید . علاوه بر این، ریستارت کردن دستگاه همچنین می تواند مشکلات جزئی دیگر را نیز برطرف کند .

خدمات ورودی لپ تاپ را غیر فعال کنید.

اگر لپ تاپ شما دارای ویندوز 10 ترکیبی و پد لمسی است، احتمالا Tablet Pc Input Service که عملکرد قلم را کنترل می‌کند با پد لمسی شما تداخل دارد .
اگر از قلم استفاده نمی کنید، بهتر است آن را غیر فعال کنید در غیر این صورت هنگام استفاده از پد لمسی مشکل ایجاد می‌کند . برای غیرفعال کردن سرویس ورودی تبلت روی win +R ضربه بزنید و سپس در کادر باز شده عبارت Service .msc را تایپ کنید .
در لیست خدمات پایین رفته تا گزینه TabletInputService یا Tablet PC Input Service. را پیدا کنید روی آن راست کلیک کرده و سپس آن را غیر فعال کنید.
به یاد داشته باشید که لپ تاپ های مختلف ممکن است برای پد لمسی خود نرم‌افزار های متفاوتی داشته باشند . بنابراین ممکن است این دستورالعمل ها کمی متفاوت باشد .

دستگاه های خارجی

برخی از دستگاه های ورودی USB هنگام وصل شدن به لپ تاپ به طور خودکار پد لمسی آن را غیر فعال می کنند . برای عیب یابی و برطرف کردن این مشکل ، ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و تمام دستگاه های خارجی را از آن جدا کنید ، سپس دوباره لپ تاپ را روشن نموده و راه اندازی کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر .
ترجمه و گرداوری اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.