roch

7 نکته مهم برای نگهداری از پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهرافشان با توجه به قیمتی که دارد به طور فزاینده ای به محبوب‌ ترین انتخاب در بین مصرف کنندگان تبدیل شده‌ است . از این پرینترها که غالباً برای استفاده های معمول در منزل یا دفاتر کار خریداری می شوند ، می توان برای ایجاد چاپ های رنگی در مقیاس کوچک مورد استفاده نمود.
راه های مختلفی برای مراقبت و نگهداری از پرینتر جوهر افشان وجود دارد. فرقی نمی کند که به طور روزانه و یا هر چند ماه یکبار از پرینتر جوهر افشان خود استفاده کنید ، این وسیله نیز مانند بسیاری از تجهیزات دیگر به نگه داری و مراقبت زیادی نیاز دارد تا دستگاه بتواند به مدت طولانی نیازهای چاپی شما را برطرف کند. زیرا بدون مراقبت، پرینتر احتمالاً زود تر از حد انتظار خراب شود.
به همین دلیل در این مقاله از روشاک سعی کرده ایم که راه های مراقبت و نگهداری از پرینتر جوهر افشان را برای شما جمع آوری و بازگو کنیم.

راه های مراقبت و نگهداری از پرینتر جوهر افشان

مراقبت و نگهداری از پرینتر جوهرافشان
مراقبت و نگهداری از پرینتر جوهرافشان

۱. تمیز کردن هد چاپگر

در صورتی که مرتب با چاپگرها سر و کار داشته باشید،  حتما می دانید که هد چاپگر یکی از مهم ‌ترین قسمت‌های این دستگاه است. در واقع هد چاپگر بخشی از پرینتر است که به نوشتن، پاشیدن یا قرار دادن جوهر روی کاغذ کمک می کند .
با توجه به اینکه هد پرینتر یکی از واحدهای اصلی چاپگر است ، باید از ایمنی و کارایی آن مطمئن شوید و بدین منظور باید در فواصل زمانی مشخص ، نسبت به تمیز کردن هد اقدام کرد.
البته پرینترهای جوهر افشان با هر بار روشن شدن ، ابتدا هد را بطور اتوماتیک تمیز می کنند ولی این به تنهایی کافی نیست و بسته به نوع پرینتر لازم است بصورت دوره ای هد را تمیز کرد.
برای تمیز کردن هد پرینتر محلولهایی وجود دارد ولی بهتر است این کار را به افراد با تجربه بسپارید . زیر هد بسیار حساس است و در صورت آسیب دیدن قیمت بسیار زیادی را باید برای تعویضش بپردازید .

2. هنگامی که از پرینتر استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید.

یکی دیگر از راه های مراقبتی از پرینتر جوهر افشان این است که در زمان هایی که از آن استفاده نمی کنید، دستگاه را خاموش کنید .
انجام این کار باعث می شود که از تولید گرما در دستگاه جلوگیری شود. تولید گرما در دستگاه می تواند کارتریج را خشک کند.
همچنین خاموش کردن دستگاه پرینتر پس از پایان کار ، یکی از مهمترین نکات مربوط به نگهداری آن است که به شما کمک می کند تا سایر اجزا را از خرابی و فرسودگی مصون نگه دارید. بنابراین باید به محض اینکه کارتان با پرینتر تمام شد و یا قصد ندارید که یک مدت طولانی از دستگاه استفاده کنید آن را خاموش کنید.

3. همیشه نوار تثبیت کننده را روغن کاری کنید.

یکی از ماجزایی که بیشتر افراد در مورد آن اطلاعی نداشته و نیاز به نگهداری زیادی دارد، نوار تثبیت کننده است .
نوار تثبیت کننده به دلیل اینکه کارتریج هنگام چاپ در طول صفحه حرکت می کند، معمولاً در وسط چاپگر کار می کند .

برای حرکت سریع و موثر باید نوار تثبیت کننده را روغن کاری کنید و مطمئن شوید که این کار را برای نگهداری از آن،به دقت انجام می دهید و از آلوده شدن چاپگر و سایر اجزای آن جلوگیری کنید.
روغن کاری تثبیت کننده را تا زمانی که دستگاه کاملاً صاف حرکت نموده و عملکرد کاملی داشته باشد ، باید ادامه دهید.

4. همیشه از کابل برق مناسب استفاده کنید.

اگر محبور به تعویض سیم ‌برق پرینتر جوهر افشان خود شدید که این مسئله معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که کابل اصلی آسیب ببیند، بزرگترین اشتباهی که می ‌توانید انجام دهید این است که هر کابلی را به پرینتر خود متصل کنید. زیرا هر پرینتر از نظر انرژی نیازهای خاصی دارد که ممکن است هر کابل نتواند آنها را برآورده کند .
بنابراین باید مطمئن شوید که کابل برق متناسب با پرینتر جوهر افشان خود را تهیه می کنید. همچنین باید از پیچاندن سیم برق یا چرخاندن انتهای آن خودداری کنید ، زیرا این کار معمولاً به کابل برق آسیب می رساند و باعث قطعی آن می شود .

5. کارتریج پرینتر جوهرافشان خود را به موقع تعویض کنید.

یکی از راه هایی که باعث ایجاد چاپ های با کیفیت می شود، تغییر کارتریج ها قبل از خشک شدن می باشد . هنگامی که پرینتر هشداری مبنی بر کم شدن سطح کارتریج صادر می‌ کند ، سریعاً باید کارتریج آن را تعویض کنید.
هنگام تعویض کارتریج باید از لمس قسمت های پایین آن خودداری کنید . برای انجام این کار بهتر است ابتدا دستورالعمل های موجود در دفترچه چاپگر را مطالعه کنید تا بدانید چگونه می توانید کارتریج خالی را با کارتریج دیگر بدون اشتباه ، عوض کنید.

6. هر گونه گرد و غبار را از روی پرینتر جوهرافشان پاک کنید.

در صورتی که روی پرینتر و یا داخل آن گرد و غبار جمع شده باشد ، این گرد و غبار ممکن است در هنگام چاپ ، رگه هایی را بر روی صفحه ایجاد کنند . بهترین راه برای مقابله با چنین مسئله‌ای تمیز کردن داخل چاپگر می باشد . برای انجام این کار می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید و پس از اتمام کار از یک پنبه مرطوب برای پاک کردن قسمت های دیگر استفاده کنید.

7. سعی کنید به طور مرتب از پرینتر جوهرافشان خود استفاده کنید.

در صورتی که به طور منظم از چاپگر خود استفاده کنید جوهر آن به صورت تمام وقت مورد استفاده قرار می گیرد ، در غیر این صورت جوهر چاپگر جوهر افشان خشک می شود و باعث می شود که نتایج کار چاپ ضعیف شود .
سعی کنید کارهای چاپی خود را به صورت هفتگی انجام دهید تا بتوانید جوهر پرینتر خود را در وضعیت مطلوبی نگه دارید.

نتیجه گیری
هر یک از موارد ذکر شده در بالا با هدف تقویت عملکرد و افزایش عمر چاپگر جوهرافشان ذکر شده است. برخی از اجزای اصلی پرینتر جوهرافشان که باید مراقبت بیشتری از آنها شود، شامل کارتریج ، نوار تثبیت کننده و هد چاپگر می باشند . برای اینکه مطمئن شوید که به طور صحیح از پرینتر خود نگهداری می کنید ، کافی است دفترچه راهنمای آن را مطالعه نموده و موارد ذکر شده در آن را انجام دهید.
منبع : inspiringmeme

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.