roch

آموزش و ترفندهای کار با Gboard در اندروید

Gboard در اندروید یک برنامه صفحه کلید مجازی است که برای تایپ بسیاری از زبان ها توسط گوگل استفاده می شود . این برنامه در واقع دارای بیش از 600 صفحه کلید مختلف برای پشتیبانی از زبان ها و سیستم های نوشتاری است که در اندروید موجود بوده و بسیاری از صفحه کلید های آن در iOS نیز موجود می باشند .
این برنامه اولین بار در ماه می سال 2016 منتشر شده است و از آن زمان به روزرسانی ها و پیشرفت های مختلفی را تجربه کرده است . همچنین یک موتور تایپ برای پیش‌بینی کلمات دارد که بسته به متن و پشتیبانی از زبان مورد نظر، کلمه بعدی را حدس می زند .
این صفحه کلید مجازی یک نرم‌افزار است که امکان استفاده افراد از دستگاه را بدون نیاز به فشردن کلیدهای فیزیکی و معمولاً از طریق صفحه لمسی فراهم می کند . شاید مهمترین کاربرد Gboard استفاده از آن به عنوان اپ رایگان تبدیل گفتار به نوشتار فارسی باشد .
بسیاری از کاربرام ممکن است نتوانند برخی از ویژگی های این صفحه کلید کشف نموده و از آن استفاده کنند.
ممکن است این صفحه کلید را از قبل در دستگاه اندروید خود داشته باشید اما از تمام ویژگی های آن استفاده نکرده باشید. با استفاده از Gboard می توانید با سرعت بین کیبوردها جابجا شوید ، مکان نما را با دقت جابجا کنید ، یک پس زمینه به صفحه کلید اضافه کنید و …
در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی Gboard در اندروید و نکاتی برای کمک به شما در استفاده از آن و بالا بردن قابلیت گوشی اندرویدیتان پرداخته ایم .

کار با Gboard در اندروید
کار با Gboard در اندروید

همه چیز در مورد استفاده از Gboard در اندروید

برای استفاده بیشتر از Gboard چندین نکته وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید استفاده بهینه تری از صفحه کلید Gboard در اندروید خود داشته باشید. این نکات عبارتند از :

1. اضافه کردن یک ردیف شماره

هنگامی که برای اولین بار از Gboard بر روی تلفن همراه اندرویدی خود استفاده می کنید ، برای افزودن شماره باید روی کلید که عدد مورد نظر فشار وارد کنید . اضافه کردن شماره با داشتن ردیف شماره ها در بالای بقیه کلیدها آسان تر است.
برای افزودن یک ردیف عددی بر روی نماد گوگل فشار وارد کنید و ” سه نقطه عمودی–> تنظیمات”–> ردیف شماره را دنبال کنید .

2. ترجمه متن به صورت سریع و فوری

Gboard گزینه ای دارد که تقریباً هر زبانی را به صفحه کلید اضافه می‌کند . بر روی “G” رنگی ضربه بزنید و روی نماد مترجم کلیک کنید. زبان هایی که می خواهید در دسترس باشند را انتخاب نموده ، سپس تایپ کنید .

3. پاک کردن سریع کلمه یا جمله با ضربات سریع

این بسیار آزاردهنده است که چندین بار بر روی دکمه بک اسپیس فشار وارد کنید تا بتوانید تنها چند کلمه را حذف کنید . با فشردن بک اسپیس و کشیدن آن به سمت چپ شما می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار از آنچه که نوشته اید را پاک کنید . این کار می‌تواند کمی مشکل باشد ، بنابراین لازم است چند بار آن را امتحان کنید تا بتوانید به صورت روان این کار را انجام دهید .

4. نحوه بلاک و آن بلاک کردن کلمات توهین آمیز

مسدود کردن کلمات توهین آمیز در صورتی که کودکان قصد استفاده از کیبورد را داشته باشند کار خوبی است . اما بزرگسالان قطعاً آزادی بیان  بیشتری می خواهند .
برای بلاک یا آن بلاک کردن کلمات توهین آمیز بر روی “G” رنگی و در سه نقطه ضربه بزنید ، سپس به
 تنظیمات–> تصحیح متن بروید و گزینه مسدود کردن کلمات توهین آمیز را روشن یا خاموش کنید .

5. استفاده از جستجوی گوگل بدون ترک برنامه

جستجو در مورد هر چیز فقط با ضربه زدن بر روی “G” امکان پذیر می باشد. پس از ضربه زدن فورا مکان نما شروع به چشمک زدن می کند و می توانید جستجوی خود را شروع کنید . شما همچنین می‌توانید سابقه جستجوی خود را درست در بالای نوار جستجو برای جستجوی سریع تر مشاهده کنید.

6. جابه جا شدن بین صفحه کلید های زبان های مختلف

اگر از بیش از یک زبان برای تایپ استفاده می کنید ، Gboard این امکان را به شما می دهد تا در صفحه کلید خود تقریباً به تمام زبان ها دسترسی داشته باشید .  فقط باید دقت کنید که قبل از شروع تغییر از یک زبان به زبان دیگر باید زبان جدید را اضافه کنید .
بر روی “G” ضربه بزنید و به تنظیمات –> زبان ها –> انتخاب زبان بروید ، پس از افزودن تمام زبان های مورد نیاز خود روی نماد دنیا ضربه بزنید تا از یک صفحه کلید به صفحه دیگر تغییر یابد.

7. نحوه دسترسی به گیف و ایموجی

 دو روش برای تنظیم در صفحه کلید برای دسترسی به ایموجی ها و گیف وجود دارد . به تنظیمات رفته و گزینه ی “Switch Show key emoji” را فعال کنید.در صورت نیاز به هر دو گزینه موجود ، “نمایش ایموجی” را در گزینه های صفحه کلید فعال کنید.

دسترسی به گیف و ایموجی
دسترسی به گیف و ایموجی

8. با دقت حرکت دادن مکان نما

گاهی اوقات قرار دادن مکان نما در یک جای به خصوص می‌تواند یک کار غیرممکن باشد . Gboard یک ترفند پنهان برای این کار دارد که در آن کافیست شما فقط انگشت خود را روی نوار فضا بکشید و هنگامی که مکان نما در جایی که می‌خواهید ، قرار گرفت آن را رها کنید . اطمینان حاصل کنید که انگشت خود را بر روی نوار فضا فشار نمی دهید ، بلکه فقط بر روی آن می کشید .

9. اشتراک گذاری اطلاعات خود در گوگل را متوقف کنید .

برای ارائه تجربه تایپ بهتر ، Gboard به طور خودکار آمار استفاده از صفحه کلید خود را در گوگل به اشتراک می گذارد . اگر با این کار موافق نیستید ، می توانید با رفتن به تنظیمات–> پیشرفته –> تغییر آمار استفاده از اشتراک ، این گزینه را غیر فعال کنید .

10. علامت گذاری و اضافه کردن کلمات پیشنهادی را به سرعت اضافه کنید.

در حالی که کلماتی که Gboard در اندروید پیشنهاد می کند مفید می باشند ، اما مواقعی وجود دارد که کلماتی را پیشنهاد می کند که شما هرگز از آن استفاده نمی کنید ، در چنین مواردی می توانید کلمه پیشنهادی را حذف کنید تا نمایش داده نشود.
برای این کار کافیست بر روی کلمه مورد نظر کلیک کرده و آن را بر روی نماد سطل زباله بکشید . برای اضافه کردن یک نشان گذاری سریع long-press را در قسمت پایین و سمت راست فشار دهید و علامت مورد نظر را پاک کنید .

نحوه رفع خطای کار نکردن Gboard در اندروید

Gboard در اندروید ، ممکن است بنا به دلایلی روی دستگاه شما کار نکند ، در هر حال رفع این مشکل کاری آسان است و فقط نیاز به انجام چند راه حل ساده دارد  که شامل موارد زیر می باشد:

۱. راه اندازی مجدد دستگاه

این راه حل همیشه باید گزینه اول شما باشد که هنگامی که مشکلی در اندروید شما پیش می آید ری استارت کردن و راه اندازی مجدد دستگاه ممکن است مشکل را برطرف کند . فقط کافیست دکمه خاموش و روشن کردن را فشار داده و نگه دارید تا منو پدیدار شود ، سپس روی گزینه ریستارت یا Reboot ضربه بزنید .

۲. پاک کردن حافظه پنهان

پاک کردن حافظه پنهان باعث افزایش سرعت و عملکرد برنامه می شود . زیرا بخش‌هایی از اطلاعات برنامه که اغلب از آنها استفاده می کند را ذخیره می کند و سیستم عامل شما به دلیل پر شدن حافظه،‌ کند عمل می کند  .بیشتر اوقات پاک کردن حافظه پنهان می تواند باعث شود تا Gboard به  سرعت کار کند .
برای پاک کردن حافظه پنهان:
– به تنظیمات بروید.
–  روی برنامه ها ضربه بزنید.
– Gboard را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید .
– ذخیره سازی را انتخاب کنید.
– روی Clear Cache ضربه بزنید .

۳. به روز رسانی ها را حذف کنید .

گاهی اوقات ممکن است به روز رسانی های جدید به دلیل مشکل عدم سازگاری ، برنامه را خراب کنند .
برنامه ها به روز می شوند تا ویژگی های جدید ، مسائل مربوط به پچ ، رفع اشکالات و غیره را اضافه کنند . اما گاهی اوقات ممکن است این به روزرسانی ها برنامه را متوقف نموده و کار آن روی دستگاه را نیز متوقف کنند . کار عاقلانه ایی که در این حالت باید انجام دهید ، این است که نسخه قبلی را برگردانید. برای این کار کافیست موارد زیر را انجام دهید :
– به تنظیمات بروید.
– روی برنامه ها ضربه بزنید.
– Gboard را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید .
– روی منوی سه نقطه ای واقع در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید .
– حذف به‌روزرسانی‌ها را انتخاب کنید .

۴. Uninstall یا Force stop

گاهی اوقات یک توقف ساده می تواند باعث شود که برنامه به طور صحیح کار کند ، اما بعضی اوقات نیز، نیاز به حذف کامل برنامه و نصب مجدد آن می باشد تا برنامه بتواند دوباره به درستی کار کند . سعی کنید برنامه را متوقف کنید و اگر این کار مشکل را حل نکرد ، برنامه را مجددا نصب کنید .
– به تنظیمات بروید.
– گزینه‌های Gboard <–App را انتخاب کنید .
– بر روی توقف اجباری ضربه بزنید ، سپس گزینه را تایید کنید . بعد از راه اندازی مجدد دستگاه بررسی کنید که آیا به درستی کار می کند یا خیر؟ اگر نه وقت آن است که برنامه را حذف کنید .
– به برنامه‌ها –> Gboard بروید.
– ذخیره سازی –> پاک کردن داده ها را انتخاب نموده سپس بر روی بازگشت به عقب ضربه بزنید و روی حذف نصب کلیک کنید .

۵. فعال کردن Gboard

از آن جایی که اندروید از قبل دارای صفحه کلید می باشد ، برای فعال کردن Gboard باید آن را به صورت پیش فرض حذف کرده و Gboard را انتخاب کنید .
– به تنظیمات بروید .
– زبان و ورودی را انتخاب کنید .
– روی صفحه کلید فعلی ضربه بزنید .
– صفحه کلید را انتخاب کنید .
– همه صفحه کلیدها غیر از Gboard را غیر فعال کنید .

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *