roch

با کیفیت ترین فرمت عکس کدام است؟

پاسخ به سئول با کیفیت ترین فرمت عکس ، جوابش بستگی به کارد آن دارد . عکسی که قرار است چاپ شود یا در فضای مجازی منتشر شود می توانند فرمتهای مختلفی داشته باشند . بسیاری از افراد نمی دانند تفاوت بین فرمت های مختلف عکس چیست و هر کدام چه ویژگی دارند. انواع فرمت های ذخیره سازی ، برای عکس وجود دارد که برخی از این فرمت ها مانند JPEG ، PNG ، TIFF بیشتر از بقیه استفاده می شوند..
در این مقاله سعی کرده‌ایم که در مورد فرمت های مختلف عکس با شما صحبت کنیم.

با کیفیت ترین فرمت عکس کدام است؟
با کیفیت ترین فرمت عکس کدام است؟

با کیفیت ترین فرمت عکس ها که متداول هستند :

فرمت عکس چیست؟

به طور خلاصه فرمت تصویری ، نحوه ذخیره و مدیریت یک تصویر دیجیتال است. اطلاعات یک تصویر به گونه ای ذخیره می شوند که می توانند روی صفحه نمایش نشان داده شده یا چاپ شوند. در حالت ایده آل یک تصویر شبکه ‌ای از پیکسل‌ها می باشد . مکانیسم مورد استفاده برای ذخیره و ویرایش تصویر می‌تواند استانداردهای مختلفی داشته باشد که با یکدیگر متفاوت می باشند و این همان چیزی است که هر فرمت تصویر را بی نظیر می کنند.
اکثر فرمت ها از تکنیک های فشرده یا غیر فشرده پیروی می کنند ، اگرچه برخی از فرمت های تصویری نیز برای بردارها اختصاص داده شده‌اند . برخی از انواع متفاوتی از فرمت های تصویر عبارتند از : PSD ، PNG ، GIF ، BMP ، JPEG و TIFF به غیر از آن ها انواع مختلفی از فرمت ها نیز وجود دارد.

آشنایی انواع مختلف فرمت های تصویری

1. JPG و JPEG و JPEG 2000

فشرده سازیJPEG محبوب ترین نوع فرمت تصویری می باشد . این بدان دلیل است که انواع فایل هایJPEG به صورت جهانی رمزگذاری شده اند و می توانند اطلاعات را به‌راحتی فشرده‌سازی کنند.

– JPEG چیست؟

JPEG مخفف Joint photographic Expert Group است که جزء محبوب ترین انواع فرمت های تصویری می باشد و دارای شش قالب اصلی یعنی JPE ، JPG ، JPEG ، JFI ، JIF و JFIF است.
میزان فشرده سازی بیشتر یعنی 10:1 برای JPEG است . این بدان معنی است که فرمت JPEG می تواند اطلاعات را فشرده سازی نموده و در عین حال کیفیت تصویر را نیز حفظ کند.
این فرمت فضای کمتری مصرف نموده و حتی می تواند یک تصویر را تا 50 درصد از اندازه اصلی خود فشرده کند.

– JPG چیست؟

پسوند فایل JPG یکی از فرمت هایی است که توسط گروه فشرده سازی JPEG پشتیبانی می شود. در این فرمت اندازه اصلی عکس کاهش می‌ یابد اما ممکن است اطلاعات در این فرآیند به خطر بیفتند .
فرمت Exif/JPG بیشتر در ابزارهای عکاسی مانند دوربین های دیجیتال استفاده می شود. این فرمت برای ذخیره و انتقال تصاویر در وب مورد استفاده قرار می گیرد.

– JPEG 2000 چیست؟

این فرمت یک تکنیک فشرده سازی بسیار پیشرفته بوده و بخشی از گروه فرمتهای JPEG می باشد. در این فرمت کیفیت کلی تصویر بهبود یافته و در سیستم عامل های مختلف و در ویرایش تصویر و برای گرفتن فیلم فریم های فیلم تک استفاده می شود.

2. GIF

در صورتی که کاربر معمولی برنامه‌های وب یا رسانه‌های اجتماعی هستید باید از قبل با فرمت GIF باشید.

– GIF چیست؟

GIF مخففGraphic Interchange Format به معنای قالب تبادل گرافیکی است. امروزه این فرمت بیشتر برای نمایش انیمیشن ها و کلیپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. GIF در سال ۱۹۸۷ معرفی شد ، اما در چند سال گذشته به دلیل ظهور رسانه‌های اجتماعی محبوبیت عظیمی پیدا کرده است.
این فرمت از روش فشرده سازی بدون ضرر LZW پیروی می کند و بدان معناست که کیفیت اصلی اطلاعات حفظ می شود ، گرچه GIFها فقط از پیکسل های 8 ‏بیتی پشتیبانی می کنند.
یعنی فقط 256 ترکیب رنگ در این فرمت وجود دارد و از آنجا که GIF ها تصاویر متحرک را ذخیره می‌کنند اندازه فایل بیشتر از JPEG می باشد.
امروز از GIF ها برای بیان احساسات و سرگرمی و حتی با اهداف آموزشی نیز استفاده می شود.

3. PNG

PNG مخفف Protable Network Graphic می باشد و یک فرمت عکس گرافیکی بسیار شایع است که در سال ۱۹۹۷ معرفی شده و در سال ۲۰۰۴ توانست یک استاندارد ISO را دریافت کند.
در ابتدا PNG برای انتقال تصاویر به اینترنت (و نه برای چاپ) طراحی شده بود. به همین دلیل است که فقط از طیف RGB پشتیبانی می کند ، اگرچه به دلیل بک گراند شفافی که دارد از این فرمت معمولاً در طراحی استفاده می شود .

4. BMP

این فرمت مدت زمان طولانی است که معرفی شده اما به تدریج محبوبیت خود را از دست داده است.
BMP که همچنین به عنوان Bitmap Image File شناخته می شود یک قالب گرافیکی شایع است که برای ذخیره نقشه های Bitmap مورد استفاده قرار می ‌گیرد .
این فرمت در ابتدا توسط مایکروسافت برای ذخیره تصاویر رنگی و تک رنگ ساخته شده بود که به غیر از BMP از یک فرم DIP نیز پیروی می‌کند . این یک روش فشرده سازی ساده است که از یک الگوریتم بدون ضرر پیروی می کند . در این فرمت بیشتر تکنیک های رمز گذاری 4 یا 8 ‏بیتی از طریق رمزگذاری هافمن یا RLE اجرا می شوند. بنابراین اندازه تصویر BMP به وضوح از سایر فرمت های دیگر مانند PNG و JPEG بزرگتر است .

5. RAW

اگر عکاس هستید باید فایل های RAW را در دوربین خود مشاهده کرده باشید . همانطور که از نام آن پیداست فایل های RAW عکس های پردازش نشده‌ای هستند. یعنی آن ها فایل های اصلی هستند که هنوز توسط دوربین پردازش نشده اند ، بنابراین نمی‌توانند توسط برنامه های معمول ویرایش شوند .
این فرمت جزء فرمت های پیش از تبدیل می باشد که بعداً می‌توانند در ویرایش سطح بالا مانند فتوشاپ مورد استفاده قرار گیرند، اگرچه آنها برای چاپ مناسب نیستند. فرمت RAW گروهی از پسوند فایل ها است که در برخی از فرمت های متداول مانند 3FR ، DNG ، DATA ، ARW ، SR2 و موارد دیگر استفاده می شود.

مقایسه raw  و jpeg
مقایسه raw و jpeg

6. فرمت psd

فتوشاپ یکی از محبوب ترین ابزارهای ویرایش تصویر است که توسط ادوبی ساخته شده است . این ابزار برای ویرایش فرمت های گرافیکی استفاده می شود و در سال ۱۹۹۰ منتشر شده و در حال حاضر به عنوان یکی از قدرتمندترین ویرایشگرهای تصویر شناخته می شود که با هر فرمت فایل تصویری سازگار است.
فتوشاپ گزینه های مختلفی را ارائه می دهد ، به عنوان مثال کاربران می توانند ویژگی های یک تصویر را تغییر داده و پوشش هایی را انجام دهند ، متن را به تصاویر را وارد نموده و ویرایش متنوعی را انجام دهند.
در حالی که فتوشاپ از طیف گسترده ای از فرمت ها پشتیبانی می کند اما دو فرمت PSD و CR2 از محبوبترین متن های آن می باشند .

– PSD چیست؟

فرمت های PSD و PSB دو فرمت بومی فتوشاپ هستند. یکی از بهترین موارد در مورد فتوشاپ این است که ویرایش انجام شده توسط کاربر را حفظ می کند ، یعنی کلیه متن ها ، پوشش ها داده‌های متا و ویرایش تصاویر که انجام شده اند ، قابل بازیابی می باشند . فقط کافیست فایل PSD را در فتوشاپ باز کنید تا تمام لایه ها و ماسک هایی که ذخیره شده اند مشاهده شوند.

– CR2 چیست؟

CR2 مخفف Canon RAW Version 2 می باشد که از آن برای ذخیره سازی فایل های RAW که توسط دوربین های canon گرفته شده‌اند ، استفاده می‌شود. از آنجایی که این یک فرمت خام است تمام اطلاعات اصلی و پردازش نشده یک تصویر را حفظ می کندو بیشتر توسط ابزارهای ویرایش مانند فتوشاپ استفاده می شود .

7. TIFF

TIFF مخفف Tagged Image File Format است و یک فرمت گرافیکی شایع است که بیشتر در حوزه نشر استفاده می شود . همچنین از انتشار تصویر ، چاپ و حتی تشخیص منشور نوری پشتیبانی می کند.
این فرمت ابتدا توسط Adobe در دهه 1980 توسعه داده شد. TIFF از تکنیک غیر فشرده یا CCIT (کد نویسی هافمن) پیروی می کند.

منبع

یک پاسخ

  1. سلام
    بنظرم tiff خیلے خوبـہ
    چون کیفیت رو پائین نمیاره، و بـہ همین دلیل بعد از اشتراک گذارے بازم کیفیت عکس همونـہ کـہ قبلا بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *