roch

10 نکته طلایی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

امروزه افراد زیادی بیشتر وقت خود را صرف لپ تاپ خود می کنند و ساعات زیادی را در مقابل لپ تاپ می‌گذرانند . با توجه به اینکه باتری لپ تاپ به مرور زمان تخریب می شود ، می توانید با رعایت نکاتی موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ خود شوید.
چند ترفند و راهکار برای طولانی تر کردن عمر باتری لپ تاپ وجود دارد .
در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی این ترفند ها و راهکارها برای افزایش عمر باتری لپ تاپ پرداخته ایم .

معرفی ترفندها و راهکارهای  افزایش عمر باتری لپ تاپ

10 نکته طلایی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ
10 نکته طلایی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

1. گزینه های صرفه جویی در انرژی لپ ‌تاپ را تنظیم کنید

انجام این کار آسان است کافیست با ویژگی های مدیریت انرژی لپ تاپ خود آشنا شوید. در ویندوز “گزینه انرژی” (Power option) وجود دارد که می توانید با رفتن به Start و تایپ کردن آن را باز کنید .
این گزینه در سیستم عامل مک در تنظیمات ترجیحی سیستم تحت “صرفه جویی در انرژی” قرار دارد .
حتی می توانید این ویژگی را با کلید فوری (in windiws at least) ایجاد کنید تا متوجه شوید چه موقع و چگونه لپ تاپ در مورد باتری خود هشدار می دهد .

2. از ابزارهای تعمیر و نگهداری باتری سازنده لپ تاپ خود استفاده کنید .

بسته به سازنده لپ تاپ ، آنها ممکن است ابزارهایی برای نگهداری باتری در اختیارتان قرار دهند که می تواند در مورد سلامت باتری شما اطلاعات زیادی را به همراه توصیه های آنها برای افزایش حداکثر عمر آن ارائه دهد.
به عنوان مثال Sony و Lenovo بسته به نسخه ویندوز مورد استفاده خود صفحه های نگهداری باتری و تجهیزات خاص ارائه داده‌اند .
در این صفحات شما در مورد موضوعاتی مانند کالیبراسیون باتری و اینکه چند بار باید باتری به طور کامل تخلیه شود یا به طور معکوس هر چند وقت یکبار باید آن را کامل شارژ کنید ، وجود دارد . همیشه بهتر است از منبع مشاوره بگیرید .

3. با یک نرم افزاز ، همیشه سلامت و عملکرد باتری را مانیتور کنید.

اگر سازنده لبتاپ برنامه خاصی برای نگهداری باطری ارائه نداده و یا آن را پاک کرده‌اید ، باید بدانید تعدادی نرم افزار رایگان وجود دارد که می‌توانید آنچه را که در مورد باتری لپ‌تاپ خود می خواهید بدانید ، متوجه شوید. ( این شامل صاحبان مک بوک می باشد)
کاربران سیستم عامل مک می توانند Battery Helth و کاربران ویندوز می توانند BattryCare را بررسی کنند .
همچنین می توانید BattryBar را برای ویندوز و SuperbarMonitor یا BatteryDiag را برای سیستم عامل مک بررسی کنید .

4. لپ تاپ خود را خنک نگه دارید.

گرما یک قاتل برای باتری لپ تاپ است که نه تنها باعث تخلیه شارژ آن در مدت زمان کوتاهی می شود ، بلکه عمر باتری آن را در بلند مدت نیز کاهش می دهد .
هنگام استفاده از لپ تاپ از محدود کردن جریان هوا در آن خودداری کنید و سعی کنید لپ ‌تاپ را در جایی قرار دهید که جریان هوا از زیر آن رد و بدل شود و یا از دستگاه های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید تا از کاهش عمر باتری لپ تاپ جلوگیری کنید .

5. از تخلیه کامل شارژ لپ تاپ خودداری کنید .

اکثر باتری ها دارای تعداد محدودی چرخه شارژ هستند که پس از آن راندمان آنها به شدت کاهش می یابد .
اگر باتری لپ تاپ رو به اتمام است ، باید لپ تاپ را خاموش کرده و کار با آن را متوقف کنید و اجازه ندهید که باتری به طور کامل تخلیه شود .

6. برنامه ها و فرآیندهای Power-hungry را ببندید .

همراه با به حداقل رساندن میزان روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ ترفند دیگری که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم قبل از کم شدن باتری و هم در هنگام کم شدن باتری می شود این است که در لپ تاپ برنامه ها و ابزارهایی که در پس زمینه کار می‌کنند ، را ببندید .
این قانون در مورد دستگاه های تلفن همراه و تبلت هم بسیار مهم است . بستن برنامه هایی که در پس زمینه کار می کنند باعث صرفه جویی در مصرف شارژ باتری لپ تاپ و افزایش عمر باتری آن نیز می شود .

7. سخت افزار Power-hungry را ببندید .

برای اینکه فشار را از روی باتری خود بردارید ، باید هرگونه سخت افزار و ویژگی‌های غیرضروری را نیز غیرفعال کرده یا ببندید . در صورتی که نیاز به وای فای یا بلوتوث ندارید نیز برای کاهش فشار روی باتری آنها را غیر فعال کنید .

8. هر زمان که لازم بود از گزینه Hibernate به جای sleep استفاده کنید .

هرگاه بطور موقت از لبتاپ استفاده نم کنید ، صفحه لپ تاپ خود را روی Sleep بگذارید . خوبی این گزینه برای این است که بعدا می توانید برای استفاده از لپ تاپ آن را به راحتی فعال کنید .
به لطف این کار در ویندوز ۸ و ۱۰ عمر باتری نیز افزایش می یابد.

9. شارژ اولیه باتری لبتاپ

هنگامی که برای اولین بار لپ تاپ خود را وصل می کنید ، باید حتماً آن را یک بار به طور کامل شارژ کنید تا کالیبراسیون آن را انجام دهید ، اما پس از آن شارژ خود را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید .
انجام این کار می‌تواند به طولانی کردن عمر باتری لپ تاپ شما به اندازه چهار برابر کمک کند .
پس از انجام کارتان لپ تاپ را خاموش نموده ، آن را ببندید و اتصال سیم باتری آن را از دو شاخه برق قطع کنید .

10. فعال کردن حالت هواپیما یا Battery Saver

اگر در حال تایپ یا نوشتن رمان و یا در حال تماشای یک فیلم با لپ تاپ خود می باشید که نیازی به اعلان ها ندارید ، فعال کردن حالت Battery Saver شارژ را ذخیره کرده و عمر باتری را افزایش می دهد .
علاوه بر این هنگامی که مشغول کار با لپ تاپ می باشید و نیاز به دسترسی به وب ندارید ، فعال کردن حالت هواپیما نقش مهمی در صرفه جویی انذرژی دارد . این کار برنامه ها و عکس های پس زمینه مانند بروزرسانی ها و اعلان ها را نیز غیر فعال می کند . به همین دلیل باعث افزایش عمر باتری لپ‌ تاپ می شود .
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.