roch

5 برنامه تبدیل گفتار به متن در کامپیوتر

برنامه تبدیل گفتار به متن در کامپیوتر به شما این امکان را می دهند تا ایده های خود را همان گونه که فکر می کنید ، ضبط کنید حتی اگر یک خودکار، مداد یا صفحه کلید در دست ندارید .
می توانید در حین انجام کار دیگری از برنامه صوتی تبدیل گفتار به متن استفاده کنید . تصور کنید که در هنگام مسافرت با ماشین یا هنگام ورزش از یکی از این برنامه ها استفاده کنید . اساساً می‌توانید از این برنامه هر کجا که بخواهید استفاده کنید .
امکان تشخیص گفتار برای مدت زمان طولانی وجود داشته است . اولین  سیستم ها فقط رقم‌ها را به رسمیت می شناختند که سابقه آنها به دهه 1950 میلادی باز می گردد .
فناوری تبدیل گفتار به متن در دهه گذشته رشد سریعی را تجربه کرد. ابزارهایی مانند سیری ، هی گوگل ، نمونه هایی از ابزارهای می ‌باشند که از فناوری تبدیل گفتار به متن استفاده می کردند ، اما این ابزارها برای تبدیل سخنرانی طولانی تر به متن خیلی مناسب نیستند و گزینه‌های دیگری وجود دارد .
در این مقاله از روشاک ، به بررسی برخی از بهترین نرم افزار های تبدیل گفتار به متن در کامپیوتر و مک پرداخته ایم ، اما ابتدا نکاتی را در مورد آنچه که باید در یک برنامه تبدیل گفتار به متن جستجو کنید و نکاتی دیگر را برایتان بازگو کرده‌ایم .

بهترین برنامه تبدیل گفتار به متن در کامپیوتر و مک

نرم افزار تبدیل گفتار به متن چیست ؟

نوعی نرم‌افزار که با نام دیکته صوتی نیز شناخته می شود . این برنامه توانایی تشخیص صدا را داشته و به شما این امکان را می دهد تا کلماتی که می‌گویید را به متن تبدیل کنید و در حالی که شما صحبت می کنید حرف های شما به متن تبدیل می شوند ، سپس می توانید آن متن را ویرایش و قالب بندی کنید .
بسیاری از نرم افزارهای تبدیل گفتار به متن ، به عنوان نرم‌افزار دستیار شخصی نیز عمل می کنند ، به این معنی که این نرم‌افزار می‌تواند بر اساس دستورات صوتی به کارهایی که گفته می‌شود ، عمل کند .
یک برنامه تایپ صوتی با برنامه تبدیل گفتار به متن متفاوت است . با یک برنامه دستیار شخصی می توانید دستورات لازم را به گوشی داده تا گوشی همه وظایف از پیش تعریف شده خاصی را انجام دهد.
هر دو برنامه های تبدیل گفتار به متن و دستیار شخصی مفید هستند . اگر بنا به دلایلی نتوانید از صفحه کلید رایانه خود استفاده کنید یا تایپ کردن شما سریع نباشد ، یک برنامه تایپ صوتی می تواند سریع تر از تایپ کردن یا استفاده از ماوس باشد .
توجه داشته باشید که هم نرم افزار تایپ صوتی و هم دستیار شخصی به یک میکروفون احتیاج دارند و بیشتر این موارد آنها به اتصال اینترنتی نیز نیاز دارند و شما می توانید برخی از این برنامه ها را به صورت رایگان تهیه و استفاده کنید .

در نرم افزار تبدیل گفتار به متن باید به دنبال چه چیزی باشید ؟

در صورتی که قصد استفاده از این نرم افزار را دارید ، باید حتما ابزاری (میکروفن) را تهیه کنید که بتوانید از آن استفاده کنید .در این مقاله ویژگی‌های متداولی که می‌توان در بسیاری از این نرم افزارها استفاده نمود، می پردازیم .

– دقت

یکی از ویژگی های اصلی که شما در یک نرم افزار تبدیل گفتار به متن باید به آن توجه کنید ، دقت آن می باشد . بهترین نرم‌افزارهای تبدیل گفتار به متن در کامپیوتر اکثر کلماتی را که شما صحبت می‌کنید تشخیص و انتقال می دهند .

– استفاده آسان

اگر برنامه دارای تنظیمات دشوار است ، قطعا از استفاده آن خودداری می کنید ، بنابراین سهولت استفاده هنگام انتخاب برنامه یک نکته مهم می باشد .

– سازگاری

برخی از برنامه های دیجیتال برای کار با یک دستگاه خاص مانند تلفن هوشمند خاص طراحی شده اند و فقط بر روی یک سیستم عامل خاص کار خواهند کرد .
اطمینان حاصل کنید که برنامه انتخابی شما با سیستم کامپیوتر یا مک شما سازگار است .

– ویژگی های دستیار شخصی

ویژگی دستیار شخصی به طور فزاینده ای در برنامه های کاربردی مانند نرم افزارهای تبدیل گفتار به متن رایج است .یک برنامه دستیار شخصی می تواند کارهایی را برای شما انجام دهد ، از جمله یادآوری یک قرار ملاقات ، جستجوی اطلاعات به صورت آنلاین و …

نکاتی برای استفاده بیشتر از برنامه های تایپ صوتی

– از برنامه مناسب استفاده کنید.

تفاوت بین تایپ صوت و یک دستیار شخصی را درک کنید . کاربرد مناسب برای شما بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.
اگر می خواهید از آن برای انجام وظایف و تایید اطلاعات به صورت آنلاین استفاده کنید، به یک برنامه دستیار شخصی نیاز دارید . اما اگر می خواهید با صحبت کردن روی رایانه یا دستگاه خود اسناد را ایجاد کنید ، به یک برنامه تایپ صوتی نیاز دارید .

– میکروفون خود را بررسی کنید

میکروفون باید در سیستم عامل تنظیم شده و برای استفاده از این نرم افزار روشن شود .همچنین باید اطمینان حاصل کنید که حجم صدای دریافتی میکروفون به درستی تنظیم شده است . بهتر است میکروفون خود را قبل از استفاده از برنامه تایپ صوتی تست کنید .

– واضح صحبت کنید

هرچه واضح تر صحبت کنید ، تایپ صوتی شما دقیق تر خواهد بود . همچنین مراقب باشید هنگام مکالمه بر روی میکروفون متمرکز شوید تا بتوانید تمام آنچه را که می گوید درست ضبط کنید.
فاکتورهای دیگری که ممکن است روی دقت متن شما تاثیر بگذارد ، شامل میزان صدایی که شما صحبت می کنید و نویز پس زمینه در محیط می باشد.

– پاراگراف بندی

بسیاری از نرم افزارهای تایپ صوتی دستورات پاراگراف بندی صوتی را نیز اجرا می‌کنند. در صورتی که نرم‌افزار شما از این قابلیت برخوردار است وقت بگذارید تا یاد بگیرید که چه دستوراتی را نرم‌افزار اجرا می کند و از آنها استفاده کنید .

5 برنامه رایگان تبدیل گفتار و دستیار شخصی در کامپیوتر و مک

اکنون که متوجه شده اید نرم افزار دیکته صوتی چیست و برخی از ویژگی های متداول این نرم‌افزار را فراگرفته اید ، وقت آن است که نگاهی گذرا به بهترین بسته های نرم افزاری رایگان دیکته صوتی نگاهی بیندازید.

1.Google Docs Voice Typing

آیا میدانستید Google Docs شامل ویژگی های تبدیل صوت به متن است؟ برای استفاده از آن باید مرورگر کروم را نصب و باز کنید تا بتوانید از تایپ‌صوتی که بیش از صد زبان مختلف را پشتیبانی می کند، استفاده کنید .
شما حتی می توانید از دستورات صوتی استفاده نموده تا قالب بندی اصلی متن خود یا زبان های خاص برای اضافه کردن نشانه گذاری انجام شود .

Google Docs Voice Typing
Google Docs Voice Typing

برای استفاده به سندنگار گوگل بروید  و ترجیحا با مرورگر کروم. با فشردن + گوشه سمت چپ ، شروع کنید .
این تبدیل صدا به متن در سندنگار گوگل ارتباطی به سیستم عامل ندارد و در ویندوز و مک قابل استفاده است .
سندنگار گوگل

2. Apple Dictation

با ویژگی دیکته رایگان اپل کلمات گفتاری شما می توانند به متن تبدیل شوند . این ابزار برای دستگاه‌های اپل در دسترس است . همچنین می توانید از صدای خود برای قالب بندی متن استفاده کنید .
در صورتی که گزینه Advanced Dictation را انتخاب کنید ، می توانید حتی اگر به اینترنت نیز متصل نباشید گفتار خود را به متن تبدیل کنید . علاوه براین ، با استفاده از گزینه بهبود دیکته می توانید برای مدت طولانی صحبت کنید .

Apple Dictation
Apple Dictation

3. Windows Voice recognition

ویندوز7 یا بالاتر دارای نرم افزار تشخیص صدای رایگان می باشند . برای فعال کردن این عملکرد به کنترل پنل ویندوز خود بروید و بر روی نماد تنظیمات کلیک کنید ، سپس بر روی تنظیمات Ease of Access کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Voice کلیک کنید . اطمینان حاصل کنید که دکمه ضامن تشخیص صدا فعال شده است .
کلیدهای Windows+H را به طور همزمان فشار دهید تا بتوانید از برنامه دیکته صوتی استفاده کنید . پس از روشن شدن ابزار از صدای خود برای نوشتن و قالب بندی سند خود استفاده کنید .

Windows Voice recognition
Windows Voice recognition

4. Speechnotes

این برنامه یک تایپ صوتی رایگان است که با سیستم‌ عامل کروم کار می کند و نیازی به بارگیری آن در رایانه نیست . این نرم‌افزار به طور خاص جایگزینی برای نوشتن می باشد . بنابراین اگر بیشتر روز خود را صرف نوشتن می کنید این نرم افزار می تواند یک راه عالی برای صرفه جویی در وقت برای شما باشد .
از آنجا که این نرم‌افزار رایگان است دارای تبلیغات بوده و همچنین باید توجه داشته باشید که هر سندی که ایجاد می کنید در دستگاه شما کپی شود . زیرا این نرم افزار آنها را ذخیره نمی کند .

Speechnotes
Speechnotes

5. Siri

اگر آیپد ، آیفون یا مک دارید ، احتمالاً از قبل با نرم افزار دستیار شخصی اپل آشنا هستید . در واقع شما در حال حاضر آن را به صورت رایگان در دستگاه خود در اختیار دارید .
آنچه اکثر مردم متوجه نیستند این است که سیری نیز می تواند به عنوان یک برنامه تایپ صوتی برای پیام های متنی و ایمیل های کوتاه استفاده شود . به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از سیری یک یادداشت کوتاه ایجاد کنید .
بنابراین ، اگر ایمیل یا پیام متنی زیادی ارسال می‌کنید ، سیری می تواند برای شما مفید باشد .

Siri
Siri

منبع – اختصاصی روشاک

16 پاسخ

 1. سلام من دنبال نرم افزاری هستم که بشه بتونه متن فایل های صوتی رو دربیاره !!!
  مثلا یه قطعه اهنگ یا پادکست انگلیسی بهش بدی اونم متنشو بنویسه !
  همچین برنامه ای پیدا میشه ؟؟

  1. سلام . تا بحال ندیدم ولی تحقیق میکنم اگر باشه حتما مطلبی در موردش می نویسم .

 2. گل سرسبد اینایی که معرفی کردید گوگله ، من امتحان و مقایسه کردم با یکی از سرویسای رایگان داخلی ، ایرانیه خیلی خیلی بهتر عمل کرد از گوگل
  “تبدیل گفتار به نوشتار در کامپیوتر” که سرچ کنید میاد ، رایگان و بدون محدودیت هم هست خوشبختانه

 3. سلام من میخوام با یک نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار خوب برای نوشتن جزوه هام استفاده کنم،این امکان وجود داره که باسیستم سر کلاس باشی وبرنامه روهم توی سیستم باز کنی هرچی ک استاد میگه رو تبدیل به متن کنه؟؟؟؟؟؟

  1. سلام . خیر . هیچ نرم افزاری اونقدر دقتش بالا نیست که چنین کاری را بطور کامل انجام بده . صداهای اضافه محطی هم ذخیره میشه و خلاصه اینکه فعلا شدنی نیست

 4. جدا از صداهای محیط شدنی نیست؟؟‍♀️چون من واقعا وقت ندارم جزوه بنویسم‍♀️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.