سایت آمازون چگونه به غول فناوری تبدیل شد!

سایت آمازون بزرگترین شرکت فعال در زمینه فروش آنلاین جهان است . جف بزوس (Jeffrey Preston Bezos) هنگامی که فروش کتاب آنلاین را در سال ۱۹۹۴ آغاز کرد می دانست که بزودی تنها راه موفقیت در فروش ، رشد آن در بستر فروش آنلاین است .
امروزه این شرکت به یک فروشگاه بزرگ و ایده های جاه طالبانه تبدیل شده است . در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی وب سایت آمازون ، تاریخچه این وب سایت ، دلیل محبوبیت و به طور کلی هر چیزی که مربوط به این وب سایت می باشد پرداخته ایم .

همه چیز در مورد وب سایت آمازون

تاریخچه وب سایت آمازون

آمازون یا به عبارت صحیح تر Amazon.com نخستین بار در ژوئیه سال ۲۰۰۵ توسط جف بزوس ثبت شد . در آن زمان او مدیر اجرایی صندوق های محافظت از وال استریت بود .
طبق گفته های Business insider در ابتدا قرار بود آمازون ‏کادابرا
(از Abracadabra) نامیده شود ، اما وکیل بزوس به او توصیه کرد که اشاره به جادو ممکن است کمی مبهم باشد، همچنین وقتی مردم این نام را از طریق تلفن می شنیدند غالباً به جای آن Cadaver می‌شنیدند که ایده آل نبود . بنابراین بزوس و همسرش نام آمازون را برای آن برگزیدند .
زیرا جف پیش بینی می کرد فروشگاه آنلاین وی به بزرگترین فروشگاه در جهان تبدیل می شود . دقیقاً مانند رودخانه آمازون که یکی از بزرگترین رودخانه های کره زمین است . بنابراین آمازون در اول نوامبر سال ۱۹۹۴ به صورت Amazon.com ثبت شد .

جف بزوس موسس سایت آمازون
جف بزوس موسس سایت آمازون

در آن زمان او می دانست که می خواهد به نوعی یک خرده فروش آنلاین باشد ، اما مطمئن نبود که چه چیزی را می خواهد ، بفروشد . بنابراین پس از تحقیقات فراوان ، بر روی کتاب متمرکز شد . زیرا تامین ، بسته بندی و توزیع آنها نسبتاً آسان بود و علاقه مردم اروپا و اکثر نقاط جهان به مطالعه کتاب را نمی شد نادیده گرفت.

آمازون اولین شرکتی نبود که به این استراتژی کسب و کار روی آورد . یک شرکت دیگر بنام Computer Literacy از اوایل سال ۱۹۹۱ فروش کالاهای خود را به صورت آنلاین آغاز کرد ، اما آمازون ارائه راحت ‌تری داشت و سفارشات آنلاین را مستقیماً به آدرس مشتری در هر کجای دنیا تحویل می داد .
همانطور که همه ما امروز می دانیم ، Amazon.com چیزی بیش از کتاب های امروز است که طبق گفته بزوس این همیشه یک نقشه بوده است . وی از ابتدای کار شرکت اظهار داشت که آمازون فقط یک خرده فروش آنلاین نیست که محصولات مصرفی را بفروشد ، وی پیش‌بینی کرده بود که این شرکت یک شرکت فناوری باشد که تجارت واقعی در آن با ساده‌سازی معاملات آنلاین برای مشتریان همراه باشد .

آمازون از چه زمانی شروع به فروش کالاهایی غیر از کتاب نمود؟

پس از پیگیری برنامه های اولیه کسب و کار توسط جف بزوس ، این شرکت در سال ۱۹۹۸ به فروش بازی‌های رایانه‌ای و موسیقی روی آورد . در همین زمان آمازون با خرید سایر کتابفروشی های آنلاین در آلمان و انگلستان خدمات خود را در سطح بین‌المللی گسترش داد .
آمازون به تدریج بیشتر به فروش لوازم الکترونیکی مصرفی ، بازی های ویدئویی ، نرم افزاری ، کالاهای خانگی ، اسباب بازی ها و موارد دیگر گسترش یافت .
تا سال ۲۰۰۶ آمازون نمونه کارهای AWS خود را با (EC2)Elastic Computer Cloud گسترش داد که بر پایه سرویس ذخیره سازی ساده S3
( Simple Storage Service) بود . گسترش این شرکت به خدمات دیجیتال مانند EC2 و S3 موجب افزایش چشمگیر درآمد شرکت شد .

کتابخوان اختصاصی آمازون به بازار آمد

در سال ۲۰۰۷ آمازون شاهد رونمایی از اولین کتابخوان الکترونیکی بنام کیندل بود . این تبلت های دستی کم‌هزینه باعث تقویت بازار کتاب شدند و تا سال ۲۰۱۲ کیندل حدود ۵۰ درصد از فروش تبلت های اندرویدی را بخود اختصاص داد .
موفقیت کیندل باعث شد که آمازون در سال ۲۰۱۱ با خدمات انتشارات آمازون وارد بازار نشر کتاب شود. در همان سال آمازون اعلام کرد فروش کتاب های الکترونیکی فروش کتاب های چاپی سنتی می باشد .
از آن زمان ، آمازون همچنان بسیاری از خدمات خود را گسترش داده است که این موارد شامل حمل و تحویل با پهپاد ها و بسیاری از نوآوری های دیگر می باشد . امازون حتی قصد دارد فرودگاه خود را نیز بسازد .

محبوبیت آمازون از چه زمانی شروع شد؟

در بدو تاسیس بسیاری از همسالان بزوس و دیگر منتقدین نسبت به مدل تجاری پیشنهادی وی ابراز تردید کردند و روزنامه نگاران و تحلیلگران اقتصادی با اشاره‌ای به آن به عنوان Amazon.bomb در پی بی اعتبار کردن این شرکت بودند .
بسیاری از آنها ادعا کردند که آمازون در نهایت به یک کتاب ‌فروشی‌ معمولی تبدیل خواهد شد . مخصوصاً مواردی بود که قبلا این تجربه را امتحان کرده و سایت‌های تجارت الکترونیکی خود را شروع کرده بودند .
این واقعیت که آمازون تا اواخر سال ۲۰۰۱ سودآور نبود یک واقعیت است ، اما بزوس محکم ماند و آدم های منفی اطراف خود را به عنوان افرادی که به سادگی توانایی بالقوه کسب و کار آنلاین را درک نمی کردند ، برکنار کرد .

نمایی از انبار توزیع آمازون
نمایی از انبار توزیع آمازون

وی تصریح کرد که برای موفقیت به عنوان یک خرده فروش آنلاین آمازون باید سریع بزرگ شده و رشد کند .
تا دسامبر سال ۱۹۹۶ مشتری های ثابت شرکت به ۱۸۰ هزار نفر افزایش یافته بود و تا اکتبر سال بعد این رقم به یک میلیون حساب ثبت شده رسید . درآمدها در سال ۱۹۹۷ به ۱۴۸ میلیون دلار رسیده بود که جهش قابل توجهی از ۱۶ میلیون دلار در سال ۱۹۹۶ داشت .
تا آن زمان آمازون یک شرکت خصوصی باقی مانده بود ، اما بزوس فهمید که برای حفظ رشد شرکت وی به بیش از یک سرمایه‌گذار خصوصی نیاز دارد و به همین ترتیب در سال ۱۹۹۷ عمومی شد و موفق شد ۵۴ میلیون دلار چشم گیر در بورس NASDAQ جمع کند .
درسال ۱۹۹۸ درآمد آمازون به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده بود .
ظهور و رشد چشمگیر آمازون در چنین بازه زمانی کوتاهی، بزوس را مورد توجه عموم قرار داد .
تقریباً در سال ۱۹۹۹ آمازون برنامه جدید سهامداران پرسود را راه اندازی نمود . با پیوستن به این برنامه شرکت ها کالاهای آمازون را برای فروش در سیستم های خود تبلیغ کردند و آمازون پس از هر فروش کمیسیون آنها را پرداخت می‌کرد که این کار برای او برد-برد محسوب می شد و این برنامه یک تصمیم تجاری هوشمندانه بوده است .

چه چیزی باعث محبوبیت آمازون شد؟

جذابیت اصلی آمازون در روزهای ابتدایی ، سادگی و در دسترس بودن آن بود . دیگر هیچ مشتری برای گرفتن کتاب مورد نظر خود نیاز به مراجعه فیزیکی به کتابفروشی نداشت . امکان جستجو ، انتخاب و خرید کتاب و تحویل آن در خانه یکی از نوآوری های شگفت انگیز در آن زمان بود .
این واقعیت که آنها شروع به ارائه محصولات بیشتر و متفاوت تر کردند ، جذابیت آن را برای مشتریان بیشتر کرد . اما این جذابیت مربوط به کالاهایی که میفروختند نبود ، موفقیت آمازون مانند بسیاری از شرکت های موفق به خدماتی که ارائه می‌دهند مدیون است .
این امر باعث وفاداری قابل توجه مشتریان به آنها و در نتیجه سودهای کلان در دراز مدت شد .
یکی دیگر از نوآوری های آمازون که برای مشتریان خود ایجاد کرد عملکرد محصول پیشنهادی آن بود . آمازون با ارائه به روز رسانی های سایر محصولات بر اساس خرید های قبلی مشتری ، توانست درآمد خود را بیشتر کند .

گردش مالی آمازون چقدر است؟

به گزارش بلومبرگ دارایی خالص بزوس در سال ۲۰۱۸، ۶۷ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۱۶۷ میلیارد دلار رسیده است. با یک محاسبه ساده به این نتیجه می‌رسیم که درامد معادل روزانه ۲۶۸ میلیون دلار و هر ساعت ۱۱.۱ میلیون دلار است.
منبع

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام . ممنون در این بحث شرکت کردی.
   آمازون و اکثریت شرکتهخای آمریکایی به دلیل تحریم ها هیچدوم در ایران نمایندگی ندارن و اگر جایی ادعایی شد صرفا ادعاست نه واقعیت . لااقل تا تاریخ درج این مقاله آمازون در ایران نمایندگی نداشته و ندارد.

 1. سلام .چطور از سایت آمازون خرید کنیم؟ در ایران شعبه داره؟

  1. سلام .
   آمازون در ایران نمایندگی و شعبه نداره ولی سایتهای واسطی هستند که میشه ازشون خرید کرد. البته من هیچ اطلاعای از نحوه و تضمین کارشون ندارم.

 2. سلام . به نظرت خرید چیزایی مثل گوشی و ساعت و لبتاپ از سایت آمازون به صرفه است ؟

  1. سلام . ممنون در این بحث شرکت کردی.
   راستش با توجه به قیمت دلار، هزینه های حمل و بیمه و گمرکی و… با تحقیقاتی که کردم خرید موبایل از آمازون از نظر قیمت تمام شده چندان فرقی با خرید موبایل از بازار نداره در موبایلهای بالای 20 میلیون تومن حدود 2 میلیون ارزونتر در میاد . اونم باز باید بررسی دقیق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا