roch

مهمترین روش های جلوگیری از هک شدن وای فای

جلوگیری از هک شدن وای فای | هک شدن وای فای و گذرواژه های آن برای هکرها دو رویکرد کاملا متفاوت دارد : برخی از آن ها به حملات کم مهارت تکیه کرده و از رمز عبورهای ضعیف و کاربردهای ساده استفاده می کنند ،در حالی که برخی دیگر می توانند با استفاده از سوء استفاده های اولیه و ابزارهای پیشرفته و سفارشی ، حملات بسیار فنی را انجام دهند.
بدون رمزگذاری ، ترافیک در یک شبکه WiFi توسط همه در دامنه شبکه قابل ضبط و تجزیه و تحلیل است.
اگر می خواهید یک سیگنال قوی برای جلوگیری از هک شدن وای فای خود داشته باشید ، می توانید NetSpot که یک نرم افزار تجزیه و تحلیل آسان است را برای استفاده، دانلود کنید.
با این نرم افزار می توانید ببینید که آیا رمز شبکه وای فای شما در برابر حمله هکرها امنیت کافی دارد یا خیر.
رمزگذاری قوی وای فای مانند WPA2 به یک ضرورت  تبدیل شده است . زیرا قوی ترین پروتکل های رمز گذاری شده را می توان با یک رمز عبور ضعیف به خطر انداخت .
در این مقاله از روشاک به بررسی راه های جلوگیری از هک شدن وای فای توسط هکرها پرداخته ایم تا بتوانیم شما را آگاه کرده تا با  استفاده از این راه کارها از هک شدن مصون بمانید.

چگونگی جلوگیری از هک شدن وای فای

چرا وای فای هک می شود؟

هکرهای وای فای دارای انگیزه های مختلفی می باشند. بهترین فرض این است که برای سرقت پهنای باند ، وای فای را هک می کنند ، بدترین فرض می تواند این باشد که هک کردن برای سرقت هویت یا پول شما اتفاق می افتد.
راهنمایی های امنیتی وای فای در این مقاله به شما کمک می کند که از وای فای خود در برابر مهاجمان محافظت کنید.

جلوگیری از هک شدن وای فای
جلوگیری از هک شدن وای فای

۱. مرجع مجوز روتر را تغییر دهید.

آیا زمان ورود روترتان را به خاطر می آورید و مراحل راه اندازی اولیه را طی کرده اید؟ اگر چنین است ، احتمالاً شما نیز به یاد می آورید که مجبور بودید وارد سیستم مدیریت و رمزعبور شوید. نام کاربری “admin” بود ، و رمز عبور نیز “admin” بود . می بینید ، اکثر روترها دارای همان نام کاربری و رمزعبور مدیر پیش فرض هستند ، به این معنی که تقریباً در مورد هر کسی می توانست درست روی روتر شما قدم بگذارد ، با استفاده از یک کابل Ethernet معمولی و تنظیمات به آن وصل شود.
این اتفاق معمولا برای کسانی که در خانه از وای فای استفاده می کنند کمتر پیش می آید اما صاحبان مشاغل بیشتر در معرض هک شدن قرار می گیرند.
اگر  از طریق روش راه اندازی وارد روتر شده‌اید برای جلوگیری از هک شدن وای فای باید ورودی رمز عبور را تغییر دهید. اکثر روترها دارای یک نام کاربری و رمز عبور پیش فرض می باشند که با آن هر کسی می توانند به راحتی به روتر شما راه یابد. بنابراین اولین کار برای جلوگیری از هک شدن تغییر رمز عبور پیش فرض می باشد.

۲. رمزگذاری قوی برای چلوگیری از هک شدن وای فای

رمز گذاری برای وای فای دفاع اصلی شما در مقابل هکرها بوده و سریع ترین و راحت ترین راه می باشد. ارتباط بی سیم رمزگذاری نشده می تواند ضبط ، تجزیه و تحلیل و سوء استفاده شود.
سطح اساسی محافظت از WiFi رمزگذاری WEP است. آموزش های آنلاین بسیاری برای هک کردن این روزها در شبکه‌های اینترنت وجود دارد. شما باید همیشه حداقل رمز گذاری WPA+TKIP را استفاده کنید. ایده آل این است که روتر را برای استفاده از رمزگذاری WPA2+AES پیکربندی کنید.
برای تنظیم رمز عبور شبکه بی سیم خود از یک رمز به طول ۱۶ و تشکیل شده از کاراکترهای مختلف استفاده کنید. ممکن است تایپ رمز عبور وقت گیر باشد اما امنیت دستگاه را تضمین می کند.

۳. روتر خود را به روز نگه دارید.

روتر یک سیستم  پیچیده دارد که نسبت به اشکالات نرم افزاری ایمنی ندارد و این مسئله باعث می‌شود هکرها از راه دور نیز بتوانند به شبکه شما دسترسی یافته و اطلاعات شخصی شما را سرقت کنند.
اکثر روترها این روزها به صورت خودکار به روز رسانی می شوند ، اما برخی از آنها نیاز دارند که به صورت دستی به روز رسانی شوند.
 یک پیام یادآوری بر روی گوشی یا تبلت خود داشته باشید تا حداقل یک بار در ماه به روز رسانی های موجود را به صورت دستی انجام دهید.

۴. مخفی کردن شبکه وای فای برای چلوگیری از هک شدن وای فای

شبکه وای فای شما به صورت پیش فرض در واقع SSID یا Service Set Identifier است. در صورتی که آدرس شبکه را بدانید می توانید به یک شبکه وای فای متصل شوید ، حتی اگر هیچ SSID نداشته باشید . به این ترتیب پنهان کردن شبکه وای فای خود توسط پخش نشدن هر نوع SSID راه موثری برای جلوگیری از هک شدن شبکه محلی وای فای شما می باشد‌.

۵. کاهش محدوده وای فای

کاهش محدوده Wifi باعث می‌شود تا از هک شدن ,وای فای جلوگیری شود. معللا افراد ترجیح می‌دهند فاصله دورتری از منزل یا محل کار را با امواج وای فای تحت پوشش قرار دهند .  اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید هیچ دلیلی برای پخش وای فای خود در کل بلوک نیست ، در غیر این صورت افراد فرصت لازم برای هک کردن وای فای شما را به دست می آورند.
ابزار تجزیه و تحلیل وای فای مانند NetSpot می تواند به شما در تعیین دامنه فعلی شبکه کمک کند، سپس شما می توانید کنترل انتقال قدرت را روی روتر خود تنظیم کنید.

۶. فیلتر مک آدرس (MAC adress) را فعال کنید.

هر دستگاه وای فای یک شناسه منحصر به فرد به نام آدرس فیزیکی یا آدرس دسترسی و کنترل  MAC موجود باشد، شما می توانید روتر خود را فقط برای ارتباط با برخی از آدرس های MAC برای جلوگیری از اتصال بقیه افراد به شبکه خود تنظیم کنید. فقط به خاطر داشته باشید که فیلتر کردن MAC به معنای ضد گلوله کردن نیست، زیرا آسان است که آدرس آن را در دستگاه های دیگر تغییر داده و آن را در دستگاه‌های دیگر ظاهر کنند.

۷. از اتصال به شبکه های وای فای عمومی پرهیز کنید

درست است که شبکه های وای فای عمومی مناسب هستند، اما هنگام اتصال به آنها باید بسیار محتاط باشید. همه شبکه های وای فای فایروال به حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران خود احترام نمی گذارند و شبکه‌های عمومی ممکن است توسط هکرهایی که می خواهند رمز عبور حساب‌های بانکی را داشته باشند ، استفاده شوند.
برای جلوگیری از هک شدن شبکه وای فای فقط باید به شبکه‌های عمومی تعیین شده و قابل اعتماد متصل شوید. در صورت استفاده نکردن ، وای فای خود را غیر فعال کنید.

۸. ارائه یک شبکه جداگانه برای مهمانان

اگر می خواهید به مهمانان خود اجازه استفاده از وای فای خود را بدهید ،برای چلوگیری از هک شدن wi-fi  استفاده از شبکه مهمان مناسب است .
مهمان ها می توانند بدون دسترسی به شبکه داخلی شرکت یا خانه به اینترنت متصل شوند . این مسئله به دلایل امنیتی و همچنین جلوگیری از آلودگی شبکه با ویروس و دیگر نرم افزارهای مخرب از بهترین راه کارها می باشد.
یک اتصال جداگانه به اینترنت با نقطه دستیابی بی سیم خودتان میسر است . روترهای بی سیم دارای قابلیت دو شبکه در یک زمان، شبکه اصلی و دیگری برای مهمانان می باشد . این امر باعث حفاظت از شبکه شما می شود. این امر منطقی است که حفاظت از WPA را در شبکه مهمان خود فعال کنید تا باز نشود .
منبع | ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *