roch

ترفندهای افزایش سرعت و کارایی فایرفاکس کوانتوم

موزیلا فایرفاکس کوانتوم ( Firefox Quantum ) که قبلاً با نام فایرفاکس شناخته می شد، یک مرورگر وب منبع آزاد منبع باز است که توسط موزیلا  Muzilla ساخته شده است. مرورگر فایرفاکس کوانتوم ، علاوه بر این که بسیار سبک است، توسط زبان برنامه نویسی Rust ساخته شده است و با انواع ویژگی های جدید از جمله پیشرفت های حریم خصوصی مانند حفاظت از ردیابی و  اسکرین شات گرفتن با دو کلیک از تصاویر و… راه اندازی شده است.
در این مقاله از روشاک ترفند هایی برای پیکربندی فایرفاکس کوانتوم  ارائه شده است. با انجام این تنظیمات می توانید از کار با این مرورگر لذت ببرید.

پیکربندی فایرفاکس کوانتوم Firefox Quantum

ترفندهای افزایش سرعت و کارایی فایرفاکس کوانتوم
ترفندهای افزایش سرعت و کارایی فایرفاکس کوانتوم

نحوه دسترسی به  پیکر بندی مرورگر فایرفاکس کوانتوم

عبارت about را در نوار آدرس فایرفاکس تایپ کنید.. به شما صفحه هشدار دهنده dragon نمایش داده می شود، بر روی دکمه “من خطرها را می پذیرم”  کلیک کرده تا به صفحه اصلی بروید.
لیستی از ورودی های پیکربندی را مشاهده خواهید کرد اگر به دنبال یک مورد خاص هستید نام آن را در نوار جستجو در بالای لیست تایپ کنید.
برای جابجایی و خاموش کردن ویژگی های مختلف کافیست روی نوشته های آنها در زیر ستون Value دوبار کلیک کنید تا بین True و False  تغبیر دهید.
در این حالت عدد را به شماره ای مطابق با آنچه که می خواهید، تغییر دهید. دقت کنید که اشتباه نگیرید تا بدانید که چه کاری انجام می دهید.

پیکر بندی مرورگر فایرفاکس کوانتوم
پیکر بندی مرورگر فایرفاکس کوانتوم

 

1. تغییر تعداد تب ها

آیا دوست دارید که هر بار یک سربرگ که کار کنید یا به ندرت بیش از 4 سربرگ بازمی کنید؟ هر چه پردازش محتوای بیشتری داشته باشید، منابع CPU بیشتری به هر تب اختصاص خواهد یافت که از رم بیشتری نیز استفاده می کند.
اگر دارای یک کامپیوتر قدرتمند هستید، می توانید این کار را در حد قابل قبولی تنظیم کنید که این امر باعث افزایش پایداری و عملکرد هر برگه باز در فایرفاکس می شود. نام این تنظیم برای پیکربندی کردن dom.ipc.processCount می باشد. پیش فرض باز کردن ۴ سربرگ بوده و مقدار اصلاح شده آن بین ۷ تا ۱۲ سربرگ می باشد.

2. غیر فعال کردن انیمیشن های غیر ضروری

انیمیشن ها در فایرفاکس کوانتوم چیز بدی نیستند، اما اگر یک رایانه شخصی قدیمی دارید که در آن هر مگابایت رم محاسبه می شود، به این انیمیشن‌ها احتیاجی ندارید و بنابراین می‌توانید با رفتن به toolkit.cosmeticanimations.enabled  آن ها را روی false  قرارداده و غیر فعال کنید‌.

3. عرض برگه ها را تغییر دهید.

با استفاده از فایرفاکس با ظاهر دقیق تر نیاز به توجه به این تنظیم موزیلا برای فایرفاکس کوانتوم ایجاد شده است. عرض پیش فرض برگه اکنون فقط 76 پیکسل می باشد، در حالی که  قبلاً اندازه آن 100 پیکسل بود. برای تنظیم این گزینه به tabs.tabMinWidth  مرورگر بروید.

4 . تغییر مکان دانلود فایرفاکس

به طور پیش فرض بارگیری و دانلودها به پوشه دانلود ویندوز می رود اما می توانید با ترفند browser.download.folderList  آن را تغییر دهید.
به طور پیش فرض : 1  بوده اما شما نمی توانید آن را به صورت زیر اصلاح کنید:
مقدار 0 همه دانلود ها را در دسکتاپ ذخیره می کند.
مقدار 2 در همان مکان بارگیری قبلی ذخیره می شود.

5. باز کردن برگه جدید برای نتایج جستجو

چیزهایی را که در کادر جستجو، جستجو می‌.کنید به طور پیش فرض در برگه فعلی باز می شوند.  برای باز کردن یک برگه جدید باید توسط browser.search.openintab آن را تغییر دهید.
به طور پیش فرض : false  نتایج جستجو را در برگه فعلی باز می کند.
مقدار اصلاح شده : true نتایج جستجو را در برگه جدید باز می کند.

6. تمدید زمان اجرای اسکریپت ها برای تنظیم فایرفاکس کوانتوم

در فایرفاکس فقط ۱۰ ثانیه برای اسکریپت داده می شود که پس از آن یک هشدار اسکریپت غیر پاسخگو صادر می شود، اگر اتصال شبکه شما کند است، ممکن است بخواهید زمان اجرای اسکریپت را از طریق dom.max_script_run_time  تغییر دهید تا بتوانید فرکانس هشدار اسکریپت را کاهش دهید.

7 . مدیریت پنجره های جاوا اسکریپت

هنگامی که به سایتی برخورد کردید که جاوا اسکریپت را اجرا می کند، یک تب جدید پنجره را باز کنید .
 اگر فکر می‌کنید این پنجره ، مزاحم است که می‌خواهید همه پنجره های جدید را در برگه های جدید باز کنید می توانید این کار را از طریق browser.Link.open_newwindow.restriction مشخص کنید.
مقدار پیش فرض : 2 تمام ویندوز های جاوا اسکریپت را به همان روشی که فایرفاکس از آن استفاده می کند باز  می کند..
مقادیر اصلاح شده :
0 : کلیه پیوندها را به روشی که در مدیریت ویندوز های جدید باز کرده است، باز می کند.
1 : هیچ ویندوز جدیدی را باز  نمی‌کند.
2 :  کلیه پیوند ها را به روشی که فایرفاکس برای مدیریت ویندوز های جدید باز کرده است، باز می کند مگر این که جاوا اسکریپت نحوه نمایش پنجره را مشخص کند.

8 . کاهش مقدار حافظه پنهان

هنگامی که یک صفحه بارگیری می‌شود، فایرفاکس آن را درون هارد دیسک ذخیره می کند تا نیازی به بارگیری مجدد آن وجود نداشته باشد. هر چه اندازه های فضای ذخیره سازی شما در فایرفاکس بزرگتر باشد، صفحات بیشتری نیز در آن ذخیره می شوند.
قبل از افزایش اندازه حافظه پنهان دیسک مطمئن شوید که brpwser.cache.disk.enable  بر روی True تنظیم شده است.
نام پیکر بندی : browser.cache.disk.capacity
مقدار پیش فرض : 50000KB
مقدار اصلاح شده :
0 : حافظه پنهان دیسک را غیر فعال می کند.
هر مقدار کمتر از 50000  حافظه پنهان دیسک را کاهش میدهد.
هر مقدار بیشتر از 50000  حافظه پنهان دیسک را افزایش میدهد.

9. حافظه پنهان آفلاین را افزایش دهید

اگر بیشتر اوقات به اینترنت دسترسی ندارید، ممکن است بخواهید حافظه پنهان آفلاین را افزایش دهید تا به صورت آفلاین اینترنت گردی ادامه دهید.
به صورت پیش فرض فایرفاکس 500MB  برنامه های وب آفلاین پشتیبانی شده را ذخیره می کند.شما می توانید آن مقدار را به هر مقداری که دوست دارید تغییر دهید.
نام پیکر بندی : browser.cache.offline.capacity
مقدار پیش فرض : 512000KB
مقدار اصلاح شده : هر مقدار بالاتر از 512000 مقدار حافظه پنهان را افزایش می دهد.
منبع ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.