roch

آموزش بهینه سازی و رفع خطای ویندوز اکسپلورر

در ویندوز همیشه چیزی برای خراب شدن وجود دارد، که این می تواند خطای ویندوز اکسپلورر ( windows explorer ) یا خود ویندوز باشد. اگر چه این خرابی ها از زمان ویندوز ۷ به بعد بهبود یافته است اما هنوز در ویندوز بروز می کنند.
ده ها دلیل برای خطای ویندوز اکسپلورر وجود دارد، بنابراین هیچ راه حل یکسانی برای این مشکل وجود ندارد. اما جای نگرانی نیست، زیرا انجام مواردی که در این متن ارائه شده اند می تواند مشکل را  برطرف کند.
در این مقاله از روشاک در مورد انواع خطای ویندوز اکسپلورر و رفع آنها صحبت نموده ایم تا در صورتی که شما با این گونه مشکلات روبرو شدید،خودتان بتوانید آن ها را برطرف کنید.

رفع خطای ویندوز اکسپلورر
رفع خطای ویندوز اکسپلورر

چگونگی برطرف کردن خطای ویندوز اکسپلورر

در صورتی که ویندوز شما به روز رسانی نشده باشد، نباید هیچ گونه تلاشی برای رفع مشکل خرابی و خطای ویندوز اکسپلورر خود انجام دهید. زیرا مایکروسافت غالبا با بروزرسانی‌ها تلاش میکند مشکلات و خطاهای احتمالی اکسپلور را حل کند. راه حل هایی که در این مقاله ذکر شده اند در صورتی که سیستم شما از یک ویندوز منسوخ شده استفاده می‌کند، نمی‌توانند کارآمد باشند.

1. حذف برنامه های که نصب کرده اید.

بسیاری از برنامه ها، در افزودنی هایی در فهرست زمینه ویندوز اکسپلورر نصب می کنند.  این برنامه ها اگرچه مفید هستند اما می توانند اکسپلورر را کند یا حتی خراب کنند. بنابراین باید تمام افزودنی های  ثالث را غیر فعال کنید تا ببینید که آیا یکی از آنها باعث ایجاد مشکل شده است یا خیر.  در صورت رفع می توانید آن افزودنی ها و برنامه ها را یک به یک دوباره فعال کنید تا مشکل پیدا شود .
بدین این منظور شرکت  Nirsoft  یک نرم افزار کاملاً رایگان به نام ShellExview  دارد، برنامه را نصب و راه اندازی کنید.
در نوار بالا به گزینه ها رفته و مخفی کردن همه برنامه های افزودنی مایکروسافت را انتخاب کنید. این کار تمام پسوندهای مایکروسافت را مخفی میکند و فقط پسوندهای نرم افزارهای نصب شده که می خواهید آنها را غیر فعال کنید، را نشان می دهد.

برنامه ShellExview
برنامه ShellExview

پس از آن کلید های ترکیبی ctrl + A  را فشار دهید تا تمام برنامه های افزودنی را انتخاب کنید، سپس بر روی آنها راست کلیک کرده و از منوی ایجاد شده غیرفعال کردن موارد انتخاب شده را انتخاب کنید.
با این کار همه برنامه های افزودنی غیر فعال می شود. اگر مشکل برطرف شد، در صورت امکان برنامه های افزودنی را برای یافتن مقصر و برطرف کردن آن غیر فعال کنید.

2. ریز عکس ها (thumbnails) را غیر فعال کنید.

ریز عکس ها یا تامبنیل ها می توانند اکسپلورر را خراب کنند، بخصوص هنگامی که تصاویر زیادی در یک پوشه وجود دارد.
برای غیر فعال کردن تصاویر کوچک بر روی سازماندهی (organize) کلیک کرده و گزینه های پوشه را انتخاب کنید، سپس به برگه مشاهده بروید و  تیک کادر کنار “همیشه نماد ها را نمایش دهید، هرگز تصاویر کوچک”
یا Always Show icon ,neverthumbnails  را بزنید.

غیر فعال کردن thumbnails
غیر فعال کردن thumbnails

 

 

.غیر فعال کردن thumbnails
.غیر فعال کردن thumbnails

3. پنجره های پوشه را در یک فرآیند جداگانه راه اندازی کنید.

از آنجا که ویندوز یک پوشه را در یک فرآیند واحد باز می کند، می تواند درگیری ایجاد کرده و به خرابی های اکسپلورر منجر شود. با باز کردن هر پوشه در صفحه جدید می توانید ویندوز را مجبور به باز کردن یک فرایند جدید کنید. برای انجام این کار دوباره به گزینه ساماندهی رفته و کادر انتخابی کنار ” راه اندازی پنجره‌های پوشه در یک فرآیند جداگانه” را بررسی کنید.

Launch folder windows
Launch folder windows

 

4. تاریخچه ویندوز اکسپلورر را پاک کنید.

اکسپلورر همه پوشه هایی که اخیراً به آنها دسترسی پیدا کرده اید را نگه می دارد. این موارد ممکن است گاهی اوقات تضاد ایجاد کرده و منجر به خراب شدن جستجوگر شود. برای رفع این خطا می توانید تاریخچه ویندوز اکسپلورر را حذف کنید.

5. بررسی windows Event Viewer

اگر ویندوز اکسپلورر به دلیل یک برنامه یا فرآیند در ویندوز خراب شود، باید در Event Viewer ذخیره شود. شما باید Event Viewer  را باز کنید، برای این کار کلید های ترکیبی ویندوز + R  را فشار داده و در قسمت run عبارت eventvwr  را تایپ کنید.
در پنل سمت چپ و روی سیاهه های مربوط به ویندوز دوبار کلیک کرده و برنامه را انتخاب کنید. لیست بزرگی از پرونده‌ها را در انواع مختلف مشاهده خواهید کرد. برای مرتب سازی بر اساس سیاهه های مربوط به خطاها و بحران ها در بالا بر روی “سطح” کلیک کنید.

windows Event Viewer
windows Event Viewer

به دنبال یک خطا یا ورود به سیستم بحرانی باشید که ممکن است هنگام خراب شدن اکسپلورر رخ داده باشد و در صورت یافتن روی آن کلیک نموده و توضیحات را در قسمت زیر آن ببینید. معمولا خطاها به مکان برنامه کاربردی که باعث بروز مشکل شده اند، اشاره خواهند کرد.
برای رفع این مشکل احتمالاً باید برنامه را حذف کنید یا مجدداً آن را نصب کنید. علاوه بر این می توانید با استفاده از جزئیات خطا به صورت آنلاین جستجو کنید تا در مورد رفع آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

.windows Event Viewer
.windows Event Viewer

6. قرار دادن Explorer.exe در پوشه system 32

این مورد می تواند یک مشکل نمایه سازی باشد، اما انتقال Explorer.exe به پوشه system 32 به بسیاری از کاربران کمک کرده است تا مشکل خرابی مرورگر را حل کنند.
به درایو c در ویندوز بروید و پوشه explorer.exe را باز کرده و آن را کپی کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را کپی می کنید و آن را کات نمی کنید، زیرا برای ماندن در پوشه ویندوز نیز لازم است. در همان پوشه ویندوز به دنبال پوشه system 32  بروید آن را باز کرده و explorer.exe در آنجا paste کنید.

قرار دادن Explorer.exe در پوشه system 32
قرار دادن Explorer.exe در پوشه system 32

7. اسکن های SFC و Chkdsk را اجرا کنید.

اسکن SFC  می‌تواند خرابی پرونده‌های سیستم  را برطرف کند و اسکن Chkdsk می تواند خطاهای هارد دیسک را برطرف کند. می توانید این اسکن ها را از command prompt در ویندوز اجرا کنید.
کلید های ترکیبی ویندوز + R  را فشار داده و در run، عبارت cmd را تایپ کنید تا command prompt باز شود.  برای اجرای اسکن SFC عبارت sfc/scannow  را تایپ کنید. 5 تا 15 دقیقه طول می کشد تا ویندوز به طور خودکار سعی در رفع فایل های خراب خواهد کرد.

اسکن های SFC و Chkdsk
اسکن های SFC و Chkdsk

در مرحله بعد Chkdsk  را در command prompt تایپ کرده و اینتر را بزنید. 5 تا 15 دقیقه طول خواهد کشید و خطاها به طور خودکار برطرف می شوند.

منبع | ترجمه اختصاصی روشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.