اپلیکیشن و نرم افزار

برنامه رایگان تبدیل گفتار به متن فارسی در اندروید

تبدیل گفتار به متن فارسی

تبدیل گفتار به متن فارسی در اندروید یکی از ویژگی های بسیار کار آمد و مفیدی است که اندروید را بسیار قدرتمند کرده است و به شما این امکان را می دهد تا از طریق دستورات ارائه شده توسط گفتار با تلفن همراه خود ارتباط برقرار کنید.
ممکن است در ابتدا برای کار با این گزینه دچار اشکالاتی شوید، اما مانند هر فناوری جدید دیگری شما به مرور یاد می گیرید که از این عملکرد به درستی استفاده کنید.
اما ابتدا باید برنامه Gboard را  از گوگل پلی دانلود کرده و آن را به عنوان صفحه کلید پیش فرض تلفن خود نصب کنید.
برای استفاده از تبدیل متن به گفتار به هر جایی که می توانید متن اضافه کنید، ضربه بزنید. پس از نصب Gboard نماد میکروفون در انتهای قسمت تایپ قابل مشاهده است. برای فعال کردن گزینه متن به گفتار روی نماد میکروفن ضربه بزنید، اکنون صفحه کلید آماده گوش دادن به گفتار شما و تبدیل آن ها به متن است.

تبدیل گفتار به متن فارسی

تبدیل گفتار به متن فارسی

در این مقاله از روشاک  7 نکته کلیدی برای کمک به شما در استفاده بهینه از ویژگی تبدیل گفتار به متن فارسی آمده است که با پیروی از این دستورات می توانید نهایت استفاده را از این گزینه در تلفن همراه اندرویدی خود ببرید.

نکات استفاده از تبدیل گفتار به متن فارسی در اندروید

  1. واضح و طبیعی صحبت کنید.

برای این که بتوانید گفتار خود را به متن تبدیل کنید، باید به طور واضح و با صدای طبیعی خود به طور مستقیم در گوشی همراه خود صحبت کنید. زیرا این نرم‌افزار از صدای شما برای تفسیر دستورات استفاده می کند. در صورتی که خیلی سریع صحبت کنید، هوش مصنوعی تلفن دچار اشتباه خواهد شد.

  1. کاهش دادن نویزهای پس زمینه

این عملکرد به صدای شما متکی است.  بنابراین وجود هرگونه نویز در پس زمینه امکان ارسال دستور اشتباه را ایجاد می کند. ممکن است هوش مصنوعی کلمات اشتباه را از پس زمینه انتخاب نموده و به جای تایپ کردن پیام مورد نظر شما برای ارسال، کلمات اشتباه را تایپ کند. هنگام دیکته کردن کلمات در مکانی قرار بگیرید که دارای حداقل نویز و سر و صدا می باشد.

  1. برای کاهش دادن اشتباهات تایپی باید بیشتر از این نرم افزار استفاده کنید.

نرم افزار Gboard بر اساس دانش قبلی از الگوی صحبت کردن شما کار می کند. برای این که این نرم افزار بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد،باید بتواند هرچه بیشتر داده های مربوط به الگوهای گفتاری خود را جمع‌آوری کند. به همین دلیل است که شما باید تلاش کنید تا هر چه سریع تر و بیشتر از این ویژگی استفاده کنید. با گذشت زمان هوش مصنوعی در پیش بینی دستورات شما بسیار بهتر خواهد شد و این مسئله منجر به یک تجربه تعاملی بسیار روان تر می شود.

  1. از فرهنگ لغت شخصی آن استفاده کنید.

فرهنگ لغت Gboard یکی از مفید ترین ویژگی ها که در عین حال اغلب نادیده گرفته می شود. شما می توانید هر وقت که دستپاچه شده اید و نمی دانید چه چیزی بگویید و یا برای بیان سریع افکار خود از این فرهنگ لغت استفاده کنید. با اضافه کردن زبان عامیانه شخصی به فرهنگ لغت تلفن همراه اندرویدی این اطمینان حاصل می شود که می توانید کلمات یا عبارات و اصطلاحات مورد علاقه خود را بدون اینکه با صفحه کلید اشتباه کنید و یا تایپ حروف اشتباه شود، آن ها را دیکته کنید. کلمات و جملات مورد علاقه خود را به فرهنگ لغت  اضافه کنید تا هوش مصنوعی دفعه دیگر که آن ها را با صدای بلند می گویید از آن عبارات خاص استفاده کند.
برای این کار کافیست در فهرست تنظیمات خود به ورودی زبان بروید، سپس بر روی فرهنگ لغت شخصی کلیک کرده و با ضربه زدن روی نماد +  در بالا فرهنگ لغت خود را اضافه کنید.

  1. اضافه کردن نقطه گذاری

یکی دیگر از ویژگی هایی که تعداد غافلگیر کننده ای از کاربران از آن بی اطلاع هستند، این است که می توانید به متنی که با گزینه تبدیل متن به گفتار می نویسید، نقطه اضافه کنید. برای استفاده از این عملکرد باید در محل مورد نظر برای اضافه کردن نقطه آن را با صدای بلند بیان کنید.

  1. گوش دادن به اسناد

عملکرد تبدیل متن به گفتار فقط  مختص به ایجاد متن نیست، بلکه شما نیز می توانید برای خواندن اسناد با صدای بلند از آن استفاده کنید. گوگل playbook این امکان را به شما می دهد تا هر سند، کتاب و به طور کلی هرگونه متن و غیره را  در تلفن همراه اندرویدی خود به کتاب صوتی تبدیل کنید.

  1. بلند خواندن گزینه ها

گزینه Talkback ویژگی ای است که برای کمک به کاربران با نوعی اختلال بینایی طراحی شده است. اگر قادر به مشاهده صحیح صفحه گوشی های هوشمند خود نیستید، می توانید از این ویژگی استفاده کنید تا هوش مصنوعی تلفن همراه اندرویدی شما گزینه‌های ظاهر شده در صفحه را با صدای بلند برای شما بخواند.  برای متن خواننده به شما می گوید که روی صفحه چه چیزی نوشته شده است.
در مورد عناصر عملی Talkback به شما این امکان را می دهد تا بدانید چه چیزی را که لمس کرده‌اید، سپس می توانید با دوبار ضربه زدن اقدام کنید یا بدون فعال کردن یک دستور به عنصر بعدی بروید.
برای وارد کردن Talkback به تلفن همراهتان در تنظیمات تلفن به سیستم–>> قابلیت دسترسی–>> Talkback  بروید.
منبع : maketecheasier

1 فکر در مورد “ برنامه رایگان تبدیل گفتار به متن فارسی در اندروید

  1. علی گفت:

    سلام و سپاس بسیار عالی بود پایدار و برقرار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.