roch

آموزش بهینه سازی تنظیمات پس از نصب ویندوز 10

نصب ویندوز ۱۰ کار سختی نیست، کار اصلی پس از نصب سیستم عامل شروع می‌شود که باید بلد باشید بهینه سازی تنظیمات ویندوز 10 را انجام دهید. بیشتر افراد ابتدا همه درایو ها و نرم افزار هایی را که باید استفاده کنند در سیستم نصب می کنند، اما به غیر از نصب نرم‌افزار چند تنظیمات در ویندوز وجود دارد که برای استفاده بهتر از ویندوز باید آنها را انجام داده و مدیریت کنید.
در این مقاله از روشاک به معرفی و بررسی چگونگی بهینه سازی تنظیمات که پس از نصب ویندوز ۱۰ باید آن ها را انجام دهید پرداخته ایم. شما با انجام این تنظیمات می توانید تجربه بهتری در استفاده از ویندوز ۱۰ داشته باشید.

چگونگی بهینه سازی تنظیمات پس از نصب ویندوز ۱۰

 

بهینه سازی تنظیمات
بهینه سازی تنظیمات

1. برنامه های پیش فرض

ویندوز ۱۰ از برنامه‌های خاص خود به عنوان برنامه های پیش فرض برای موارد مختلف مانند مرور، ایمیل، موسیقی و غیره استفاده می کند.
برای تنظیمات این برنامه ها اولین کاری که باید انجام دهید، این است که برنامه های پیش فرض را به صورت دستی تنظیم کنید و این امر نیاز به تغییر برنامه های پیش فرض را هر بار که یک برنامه از شما می خواهد آن را به عنوان پیش فرض انتخاب کنید، بر طرف می کند.
برای انجام این کار تنظیمات را در ویندوز ۱۰ باز کرده و به برنامه ها –>> برنامه های پیش فرض بروید.
در سمت راست صفحه یک برنامه پیش فرض جدید را در زیر هر دسته انتخاب کنید. اگر برنامه مورد علاقه خود را نمی بینید باید مطمئن شوید که نصب شده است

2. برنامه های راه اندازی

پس از نصب ویندوز شما نیاز به نصب تمام برنامه های مورد نیاز برای استفاده روزانه خود خواهید داشت.
بیشتر برنامه‌ها خود را به لیست راه اندازی اضافه می کنند. پس از افزودن، این برنامه ها به طور خودکار با ویندوز شروع شده و آغاز به کار می کنند. هر چه برنامه های بیشتری در لیست راه اندازی وجود داشته باشد، زمان بالا آمدن و شروع ویندوز طولانی تر خواهد بود.
شما بیشتر اوقات به تمام برنامه هایی که با ویندوز شروع به کار می کنند، نیازی ندارید. در صورت غیر فعال کردن این برنامه ها زمان راه اندازی و بالا آمدن ویندوز ۱۰ کاهش می یابد.
برای حذف برنامه ها از لیست راه اندازی، برنامه تنظیمات را باز نموده سپس به صفحه برنامه ها–>> راه اندازی بروید و سوئیچ کنار برنامه را به حالت خاموش تغییر دهید.

3. ساعت های فعال (Active Hourse)

یکی از رایج ترین شکایات در مورد ویندوز ۱۰ این است که برای نصب به روز رسانی ها سیستم را خودکار ری استارت می کند. با فعال سازی و پیکربندی ویژگی
Active Hourse شما می توانید از این رفتار سیستم جلوگیری کنید.
برای فعال کردن این ویژگی برنامه تنظیمات را باز کرده و به به روز رسانی امنیت–>>Windows Update بروید. در سمت راست صفحه روی دکمه change Active Hourse کلیک کنید، سپس روی پیوند تغییر کلیک کنید و Active Hourse را تنظیم کنید.
اگر می خواهید ویندوز بتواند Active Hourse را بر اساس استفاده از دستگاه شما مدیریت کند، دکمه را در قسمت تنظیم خودکار ساعت های فعال برای این دستگاه بر اساس فعالیت تغییر دهید.

4. بهینه سازی تحویل (Delivery Optimization)

ویندوز ۱۰ از چیزی به نام Delivery Optimization برای بارگیری سریع تر برنامه ها و به روزرسانی ها استفاده می کند. با استفاده از این ویژگی ویندوز می تواند به روزرسانی‌های سایر رسانه های محلی و اینترنتی متصل را بارگیری یا بارگذاری کند.
ویندوز به طور خودکار صحت بارگیری ها و آپلود ها را از طریق بهینه سازی تحویل بررسی می کند تا نیازی به نگرانی در مورد بارگیری های خراب نباشد. شما می‌توانید این ویژگی را غیرفعال کنید.
برای این کار تنظیمات را باز نموده به صفحه بروزرسانی و امنیت –>> تحویل بهینه سازی یا Optimization Delivery بروید و سوئیچ را در زیر اجازه بارگیری از رایانه های شخصی دیگر در حالت خاموش قرار دهید.

5. یافتن دستگاه من

درست همانند تلفن‌های همراه، ویندوز ۱۰ نیز از ویژگی ردیابی دستگاه های داخلی به نام “دستگاه من را پیدا کن” استفاده می کند. اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، فعال کردن این ویژگی در صورت لزوم به شما کمک می کند.
برای فعال کردن ویژگی “دستگاه من را پیدا کن” برنامه تنظیمات را باز کنید و به صفحه بروزرسانی و امنیت–>> یافتن دستگاه من بروید، در پنل سمت راست روی دکمه تغییر کلیک کرده و سپس سوئیچ را به حالت روشن تغییر دهید.
اگر این گزینه را نمی بینید حتماً با حساب مایکروسافت خود وارد شوید.

6. تنظیم جستجوی پیشرفته برای بهینه سازی تنظیمات

در ویندوز ۱۰ v1903 مایکروسافت ویژگی جدیدی را با نام جستجوی پیشرفته (Enhanced Search Mode) ارائه کرده است. در صورت فعال بودن، ویندوز کل سیستم شما را خاموش می کند تا بتوانید تقریباً هر پرونده یا پوشه را به طور مستقیم از فهرست شروع جستجو و باز کنید.
برای فعال کردن حالت پیشرفته، تنظیمات را باز نموده و به صفحه جستجو–>> جستجوی ویندوز بروید. در راست صفحه گزینه Enhanced را در قسمت Find My Files انتخاب کنید، اگر نمی خواهید یک پوشه خاص ایندکس شده یا خزنده شود، روی دکمه افزودن یک پوشه حذف شده کلیک کنید و آن پوشه خاص را اضافه کنید. این مسئله را به خاطر بسپارید که با فعال شدن، این ویژگی در اولین بار می تواند باعث افزایش مصرف Cpu و کاهش عمر باتری شود.
این امر به ویژه در مورد هارد دیسک بزرگتر با فایل های زیاد صادق است. فهرست بندی اولیه ویندوز با اضافه کردن و حذف تغییرات، داده های خزیدن را مدیریت می کند.

7. گزینه های حریم خصوصی

ویندوز ۱۰ برای کلیه تنظیمات حریم خصوصی شما یک بخش اختصاصی دارد. پس از نصب ویندوز ۱۰ بهتر است تمام تنظیمات حریم خصوصی را بررسی کنید تا بدانید با مایکروسافت چه چیزی را به اشتراک می گذارید.
برای مدیریت تنظیمات حریم خصوصی تنظیمات را باز کرده و به بخش حریم خصوصی بروید کل بخش به ۲ دسته اصلی تقسیم می شود که شامل مجوز های ویندوز و برنامه های مجوز می باشد. هر دو صفحه را مرور نموده و مجوزهایی را که فکر می کنید غیرضروری هستند را رد کنید. تمام تنظیمات حریم خصوصی توضیح مختصر درباره آنچه انجام می دهند نشان می دهند، آنها را بخوانید و تصمیم بگیرید.
منبع : maketecheasier

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *