roch

راهنمای رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ از گرفتاری های معمول کاربران است . از طرفی فعال سازی تاچ پد لپ تاپ ، یکی از ویژگی های قابل تنظیم است. این  ویژگی قدیمی در لپ تاپ که به عنوان یک جایگزین استاندارد برای کنترل با ماوس ، روی لپ تاپ قرار گرفته است .
در صورتی که صفحه لمسی شما در حین حرکت کار خود را متوقف کند و شما برای ادامه کار ماوس نداشته باشید ، باید کار را متوقف کنید.
در این مقاله از روشاک مجموعه ای از نکات و راه کارها در مورد چگونگی رفع از کار افتادگی و فعال سازی تاچ پد لپ تاپ ، ارائه شده است که برای انجام برخی از آنها به ماوس خارجی نیز نیاز دارید.
همچنین این نکات و اصلاحات برای لپ‌تاپ هایی می باشد که دارای سیستم عامل ویندوز هستند.

• چگونگی رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

ری استارت کردن لپ تاپ

گاهی اوقات ریستارت کردن و راه اندازی مجدد لپ تاپ به سادگی می تواند باعث حل اشکالات و مسائل جزئی در رایانه شود.
پس از راه اندازی مجدد صفحه لمسی خود را بررسی کنید و ببینید که آیا کار می کند یا خیر.
اگر کار کند که عالی است ، در غیر این صورت توصیه می شود موارد زیر را انجام دهید.

رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ
رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

غیر فعال کردن پد لمسی

یک آرم به شکل مربع کوچک ممکن است در گوشه سمت راست بالای صفحه لمسی لپ تاپ وجود داشته باشد که بسیاری از کاربران از آن غافل می باشند. در صورتی که این آرم در لپ تاپ شما وجود دارد با دوبار ضربه زدن به آن می توانید باعث فعال کردن پد لمسی  یا غیر فعال شدن آن شوید. بنابراین، این امکان وجود دارد که به صورت تصادفی نیز صفحه لمسی را غیرفعال کنید.
روی آن آرم دو بار ضربه بزنید ، سپس بررسی کنید تا ببینید آیا تاچ پد شما به کار افتاده است یا خیر.
اگر به صورت تصادفی تاچ پد خود را غیر فعال کرده اید ، می توانید با رفتن به تنظیمت و انجام مراحل زیر صفحه لمسی را فعال یا غیر فعال کنید :

Devices -> Touchpad -> Additional settings -> Touchpad Entry -> Settings -> Touchpad Disable Zone -> Untick

غیر فعال بودن Trackpad در بایوس

این احتمال وجود دارد که به دلایل نامعلوم تاچ پد لپ تاپ شما در بایوس مادربرد غیر فعال شود (به عنوان مثال این اتفاق می تواند بعد از به روز رسانی سیستم عامل ایجاد شود).
برای بررسی اینکه آیا این مورد باعث غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ شما شده است یا خیر، می‌توانید کلید Delete یا F2 را مکرراً فشار دهید تا کامپیوتر شما وارد بایوس شود. این دکمه ها ممکن است در لپ‌تاپ های گوناگون متفاوت باشند.
به همین ترتیب ممکن است بایوس برای مادربرد های مختلف دارای طرح های متفاوت باشد، اما هدف پیدا کردن گزینه ای به نام دستگاه اشاره گر داخلی (Internal poiting Device) یا گزینه های مشابه آن است پس، از تنظیم این گزینه مطمئن شوید.
همچنین ممکن است این گزینه تحت عنوان Advance باشد، پس از انجام این کار ، گزینه ذخیره تغییرات و خروج را انتخاب کنید.

استفاده از کلید Fn برای فعال سازی تاچ پد لپ تاپ

گاهی اوقات ممکن است با فشردن کلیدهای اشتباه ، صفحه لمسی خود را غیر فعال کنید . در این صورت برای فعال کردن آن کافی است علاوه بر نگه داشتن کلید Fn ، کلید های دیگر F را هم زمان فشار دهید تا علاوه بر فعال شدن صفحه لمسی متوجه شوید کدام کلید مربوط به تاچ پد شما می باشد.
به خاطر داشته باشید شما ممکن است از این طریق صفحه نمایش خود را نیز خاموش کنید. بنابراین اگر این اتفاق افتاد باید دوباره آن دکمه ها را فشار دهید.

حذف سایر درایوهای ماوس

اگر در گذشته تعداد زیادی ماوس را به لپ تاپ خود وصل کرده اید و هرگز درایوهای آن ها را حذف نکرده اید این احتمال وجود دارد که آن ها باعث غیرفعال شدن صفحه لمسی شما شوند.
به مدیر دستگاه (Device Manager) بروید و روی پیکان های کنار ماوس ها راست کلیک کنید ، سپس آنها را یک به یک حذف کنید تا پد شما شروع به کار کرده . به طور کلی موجب فعال کردن پد لمسی در لپ تاپ شما شود.

درایو تاچ پد را به روز رسانی کنید

به مدیر دستگاه (Device Manager) رفته و روی تاچ پد خود در لیست کلیک راست کنید و مطمئن شوید که قطعاً فعال است.
در صورت فعال بودن روی به روزرسانی درایو کلیک کنید تا ببینید که آیا به روزرسانی هایی در این زمینه وجود دارد یا خیر.
در بسیاری از مواقع صفحه لمسی پس از دریافت ویندوز ۱۰ متوقف می شود. برای فعال کردن آن در مدیر دستگاه روی صفحه لمسی خود کلیک راست کرده سپس بر روی properties وRoll Back Drive کلیک کنید ،تا ببینید نسخه قبلی درایو مشکل را برطرف کرده است یا خیر.

فعال کردن صفحه لمسی در Mouse properties

در بسیاری از موارد ، مدیر دستگاه قادر به فعال کردن پد لمسی در لپ تاپ یا غیرفعال کردن آن نیست . اگر صفحه لمسی شما به نوعی غیر فعال شده است، برای فعال کردن مجدد آن باید به ویژگی های ماوس ویندوز خود بروید تا دوباره فعال شود.
کلمه Mouse را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید و به تنظیمات ماوس بروید.
در آنجا بر روی گزینه های Addition mouse کلیک کنید ، سپس در پنجره باز شده به تنظیمات دستگاه ، تاچ پد یا هر برگه در سمت راست پنجره بروید.
صفحه لمسی خود را در لیست پیدا نموده و آن را انتخاب کنید و روی فعال کردن کلیک کنید.

دیوایس های خارجی

دستگاه های ورودی یو اس بی، هنگام وصل به طور خودکار صفحه لمسی را غیر فعال می کنند. به عنوان یک مرحله برای عیب یابی ، رایانه را خاموش کرده سپس تمام دستگاه‌های خارجی را جدا کنید و کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید تا مطمئن شوید که این دستگاه ها تاچ پد را غیر فعال نکرده باشند.
اگر مشکل برطرف شد برای ادامه کار عیب یابی یا تغییر تنظیمات ، یو اس بی را دوباره به لپ تاپ متصل کنید.
در صورت انجام موارد فوق ، اگر پد لمسی شما همچنان غیر فعال باقی بماند ، امکان دارد که کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که با سازنده کامپیوتر و یا یک تعمیرکار کامپیوتر تماس بگیرید و لپ تاپ خود را برای تعمیر به تعمیرگاه کامپیوتر ببرید.

منبع : maketecheasier

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *