roch

6 راه کار ساده برای آزاد سازی فضای هارد دیسک

آزاد سازی فضای هارد دیسک در رایانه علاوه بر باز شدن فضا باعث افزایش سرعت رایانه نیز می شود. بنابراین شما باید بلد باشید که چگونه می توانید موجب آزاد سازی فضای رایانه شوید.
هارد دیسک ، یک دستگاه مغناطیسی است که تمام برنامه ها و داده ها را در رایانه ذخیره می کند و به طور کلی اطلاعات الکترونیکی را در خود جای داده و تمام برنامه ها در آن ذخیره می شود. هارد دیسک یکی از مهم ترین مولفه های سخت افزاری موجود در رایانه های شخصی می باشد.
آن ها معمولا در مادربرد که در آن بیش از یک اتصال وجود دارد ، یکپارچه هستند. اگرچه هارد اکسترنال خارجی نیز وجود دارد که از طریق اتصال USB به کامپیوتر وصل می شود.

 آزاد سازی فضای هارد دیسک
آزاد سازی فضای هارد دیسک

با اینکه هارد دیسک ها بزرگ تر شده اند ، اما به نوعی همیشه به نظر می‌رسد که  فضای آنها پر می شوند .
اگر فضای هارد دیسک شما پر شده یا صدمه دیده است ، این ترفندها به شما کمک می کند تا با از بین بردن و آزاد کردن فضاهایی که با موارد بی اهمیت اشغال شده اند فضای کافی برای فایل ها و برنامه های مهم آزاد کنید.

در این مقاله  از زوم کلیک شش راه برای آزاد سازی فضای هارد دیسک آمده است که شامل موارد زیر می باشد:

    1. پاکسازی دیسک را اجرا کنید.

ویندوز به صورت پیش فرض شامل یک ابزار داخلی است که پرونده های موقت و سایر داده های بی اهمیت را حذف می کند. برای دسترسی به آن بر روی یکی از درایوهای سخت خود در پنجره my computer کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. (همچنین می توانید پاکسازی دیسک را از منوی استارت جستجو کنید.)
بر روی دکمه آزاد کردن فضای دیسک کلیک کنید. انواع  فایل هایی را که می خواهید حذف کنید که شامل فایل های موقتی ، فایل های ورود به سیستم ، فایل های موجود در سطل زباله و سایر فایل های بی اهمیت است را انتخاب کرده و روی ok کلیک کنید .همچنین می توانید فایل های سیستم را تمیز کنید. اگر می خواهید فایل ها را از سیستم حذف کنید روی
دکمه Clean System Files کلیک کنید. پس از انجام این کار می توانید بر روی دکمه More option  کلیک کرده و از دکمه Clean در System Restore and Copies حذف داده های بازیابی سیستم استفاده کنید.

    2. حذف برنامه های Space_Hungry

حذف برنامه ها فضای شما را آزاد می کند ، اما برخی از برنامه ها از فضای بسیار کمی استفاده می کنند. از کنترل پنل گزینه Programs and properties  انتخاب کرده و بر روی ستون سایز کلیک کنید تا ببینید که هر برنامه نصب شده چه مقدار فضای رایانه شما را اشغال کرده است.
ساده ترین راه برای رسیدن به آنجا جستجویuninstall programs در فهرست شروع کنترل پنل می باشد.
به خاطر داشته باشید که این مسئله همیشه دقیق نیست و برخی از برنامه ها میزان فضای استفاده شده را گزارش نمی‌دهند. همچنین یک برنامه ممکن است از فضای زیادی استفاده کند اما اطلاعاتی در ستون اندازه شما وجود نداشته باشد.
ممکن است بخواهید از یک حذف کننده دیگر مانند Revo uninstaller استفاده کنید تا مطمئن شوید که فایل های باقیمانده حذف شده و فضایی اشغال نمی کنند.
اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید باید به تنظیمات رفته >  سپس دسترسی سیستم را باز کرده > و برنامه ها و عملکرد ها را انتخاب کنید . این کار به شما این امکان را می دهد تا برنامه های Windows store یا برنامه های عادی را حذف کنید. برای تبلت نیز از همین راه حل استفاده کنید . البته در صورت تمایل نیز می توانید برنامه آن اینستال معمولی را در کنترل پنل قدیمی باز کنید.

     3. تجزیه و تحلیل فضای دیسک

برای این که دقیقا بدانید چقدر از فضای موجود در هارد دیسک خود استفاده می کنید ، می توانید از یک برنامه تحلیل هارد دیسک استفاده کنید که این برنامه هارد دیسک شما را اسکن کرده و دقیقا نشان می دهد که کدام فایل و پوشه ها بیشترین فضا را در اختیار دارند.
پس از اسکن سیستم WinDirstat دقیقا به شما نشان می دهد که در کدام پوشه ها انواع فایل ها از فضای بیشتری استفاده می کنند. اطمینان حاصل کنید که هیچ پوشه ی مهمی را از سیستم حذف نمی کنید و فقط فایل های داده‌های شخصی را حذف کنید.
اگر یک پوشه برنامه را در پوشه Program File  با استفاده از فضای زیادی می بینید ، می‌توانید آن برنامه را حذف کنید.
WinDirstat می تواند به شما بگوید که از چه فضایی در یک برنامه استفاده می کند ، حتی اگر کنترل پنل برنامه و ویژگی ها هم وجود نداشته باشد.

    4. تمیز کردن پرونده های موقتی

ابزار تمیزکردن دیسک ویندوز مفید است ، اما پرونده های موقت مورد استفاده توسط برنامه های دیگر را حذف نمی کند. به عنوان مثال حافظه پنهان مرورگر فایرفاکس یا کروم را حذف نمی کند که می تواند از گیگابایت فضای هارد دیسک استفاده کند.
حافظه پنهان مرورگر از فضای هارد دیسک برای صرفه جویی در وقت شما در دسترسی به وب سایت در آینده استفاده می‌کند. اما اگر اکنون به فضای هارد دیسک نیاز دارید ، این مسئله می‌تواند ناخوشایند باشد.
برای تمیزکاری بیشتر فایل های موقت و حذف شده ها می توانید نرم افزار CCleaner را امتحان کنید.
این نرم افزار فایل های ناخواسته را از انواع برنامه‌های نصب شده پاک می کند و همچنین فایل های ویندوز را که پاکسازی دیسک آنها را پیدا نمی کند، پاک می کند.(لینک دانلود)

     5. پیدا کردن فایل های تکراری

برای اسکن کردن هارد دیسک خود برای پیدا کردن فایل های تکراری که غیر ضروری هستند و می توانند حذف شوند می توانید از یک برنامه فایل یاب استفاده کنید.
برنامه Duplicate Cleaner pro نه تنها دارای رابط کاربری می باشد ، بلکه دارای بسیاری از ویژگی های اضافی برای کمک به شما در یافتن و حذف فایل های تکراری است.(لینک دانلود)

     6. کاهش مقدار فضای مورد استفاده برای تجدید سیستم

اگر از System Restore فضای اضافه هارد دیسک برای بازیابی نقاط استفاده می‌کنید ، می‌توانید میزان فضای هارددیسک اختصاص داده شده به system restore را کاهش دهید و چند ‏گیگ را آزاد کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *