roch

شارژ بی سیم معکوس چیست و چگونه کار می کند؟

شارژ بی سیم معکوس، یکی از ویژگی های جدید موجود در برخی از گوشی‌های هوشمند جدید است که به شما اجازه می دهد تا گوشی خود را با دیگر دستگاه‌های بی سیم از جمله تلفن های همراه ، اسمارت واچ و سایر لوازم جانبی شارژ کنید.
اما این شارژ بی سیم معکوس چگونه کار می کند و با چه دستگاه هایی سازگار می باشد؟
در این مقاله از روشاک به معرفی شارژ بی سیم معکوس، روش های شارژ و به طور کلی همه چیز مربوط به آن پرداخته شده است.

همه چیز در مورد شارژ بی سیم معکوس

شارژ بی سیم معکوس
شارژ بی سیم معکوس

چگونگی شارژ گوشی های هوشمند با شارژ بی سیم معکوس

دو راه برای شارژ گوشی های هوشمند وجود دارد:
شارژ با کابل ، شارژ بی سیم
این آخرین روش انتقال انرژی به دستگاه گیرنده توسط القای الکترومغناطیسی است .  در واقع شارژرهای بی سیم از یک سطح الکترومغناطیس استفاده نموده و انرژی را میان دو گوشی رد و بدل می‌کنند .در ماه های اخیر ما بیشتر درباره شارژ بی‌سیم معکوس شنیده ایم و بسیاری از آن تعجب می‌کنند که چه تفاوتی با شارژ بی سیم کلاسیک دارد؟
بهتر است این سوال را با این جواب که هیچ تفاوتی وجود ندارد ، شروع کنیم.
شارژ بی سیم معکوس اجازه می دهد تا گوشی‌های هوشمند به یک ایستگاه شارژ تبدیل شوند. بنابراین می‌توانند برای شارژ کردن دستگاه های دیگر بدون نیاز به کابل استفاده شوند . این ویژگی در گوشی های هواوی mate 20 pro ، پس از آن توسط سامسونگ Galaxi S10 و سپس با  هواوی P30 pro  ادامه یافت و انتظار می رود که در بیشتر گوشی های برتر گلکسی نوت در سال ۲۰۱۹ نیز حضور یابد.

میزان سرعت شارژ بی سیم معکوس؟

شارژ بی سیم معکوس خیلی سریع نیست . در واقع این یک راه حل مصرف کم انرژی برای شارژ اضطراری است. به عنوان مثال هنگامی که یک دوست نیاز به شارژ شدن ‌گوشی همراهش را دارد، ولی  شارژر در دسترسش نیست یا هنگامی که می خواهید از لوازم جانبی مانند برخی از هدفون های بی سیم مانند Galaxi Buds  یا Apple Airpods  جدید استفاده کنید ، مفید است.
گرچه فناوری کابلی سریع شارژ در طول سال ها پیشرفت زیادی کرده است و حداکثر رسیدن به شارژ، با شارژ بی سیم Qi
(القای شارژ توسط یک سطح الکترومغناطیسی) حدود ۲۰ وات می شود اما شارژ توسط شارژرهای بی سیم در بازار از ۱۰ وات تجاوز نمی کند. بنابراین اگر سوپر VOOC  قادر به شارژ یک باتری ۳۰۰۰ میلی آمپری در عرض ۳۰ دقیقه باشد ، با شارژ بی سیم همان نتیجه را در حدود ۱۲۰ دقیقه دریافت خواهید کرد.
شارژ بی سیم معکوس از سوی دیگر دارای استانداردهای قدرت نیست ، اما  می‌توانیم تایید کنیم که هم هواوی و هم سامسونگ خیلی سریع نیستند . Mate 20 Pro  می تواند خروجی ۲.۵ تا ۳ وات را ارائه دهد ، درحالی که گلکسی S10  می‌تواند تا ۴ وات در بی سیم معکوس شارژ شود.
علاوه بر این، بر خلاف یک شارژ بی سیم کلاسیک دستگاه منبع همیشه برای یک حد توان است که می تواند با توجه به منبع برق آن یعنی باتری منتقل شود.

کدام گوشی های هوشمند شارژ بی سیم را معکوس می کنند؟

هواوی Mate 20 Pro
اولین گوشی هوشمندی که می تواند تکنولوژی شارژ بی سیم را معکوس کند و سپس دستگاه های دیگر را با استفاده از استاندارد Qi بارگیری کند، گوشی هواوی Mate 20 Pro است.
این گوشی که در اکتبر سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده است و دارای ویژگی های سخت افزار و نرم افزاری زیادی می باشد ، همچنین دارای یک باتری  ۴۲۰۰ میلی آمپر بر ساعت نیز است.
بنابراین به اندازه کافی  می‌تواند به طور کامل شارژ یک هدست بی سیم و نگه داشته و تا شب بدون هیچ گونه مشکلی می باشد. نکته قابل توجه در قابلیت شارژ بی سیم معکوس گوشی های هواوی میت 20  پرو این است که به محض فعال سازی این  گزینه و ویژگی باید از آن استفاده نمود، در غیر این صورت گوشی به طور اتوماتیک آن را غیر فعال می کند.

هواوی P30 pro
سازندگان چینی همچنین این قابلیت را به آخرین پرچ مدار خود نیز عرضه کرده‌اند که اخیرا ارائه شده است . این دستگاه در بسیاری از جنبه های مختلف همانند Mate 20 pro شناخته شده است و عکاسی عالی آن را به عنوان پادشاه بی نظیر دوربین ها معرفی می کنند.

سامسونگ گلکسی S10 ، +S10 و S10e
چرا فقط یک دستگاه ارائه می شود که می تواند شارژ بی سیم را معکوس کند؟
در طی اولین رویداد unpacked در سال ۲۰۱۹ سامسونگ سه گوشی هوشمند جدید را در خانواده گلکسی S10  معرفی کرد که قادر به شارژ کردن سایر دستگاه های بی سیم بودند. علاوه بر این، برای کسانی که S10 یا  S10 + را رزرو کردند، سازنده کره جنوبی آنها هدست های کهکشانی گلکسی Buds  را فراهم می کند که همانطور که قبلا نیز ذکر شد می تواند به صورت بی سیم شارژ شود.

چه دستگاه هایی را می توان با شارژر بی‌سیم معکوس بارگذاری کرد؟

هیچ محدودیتی برای آنچه که از طریق این تکنولوژی قابل شارژ عرضه می‌شود ، وجود ندارد . اگر گوشی هوشمند، هدست، موس یا هر وسیله جانبی دیگر آن با استاندارد شارژ بی سیم Qi سازگار باشد، می توانید از طریق دستگاه های مجهز به شارژ بی سیم معکوس، برق را با خیال راحت دریافت کنید.

androidpit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.